Vitaminlerin Sağlık İçin Önemi

Vitaminler sağlıklı bir yaşam için insan yaşamının en temel ihtiyaçlarından olmakla birlikte, vücuda dışarıdan alınması gereken besinlerdir. Vitaminler insan hayatında tıpkı bir gizli mimar gibidir. İç organlardan cilt sağlığına, çeşitli hastalıklardan korunma ve kanserle mücadeleye kadar birçok konuda vitaminlerin faydası bulunmaktadır. Sizlere bu yazımızda vitaminlerin sağlık için önemi konusundan bahsedeceğiz.  Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki vitaminlerin vücuda eksik alınması durumunda ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle her bireyin düzenli olarak tüm vitaminlerden alması gerekmektedir. Vücuda yeterli miktarda vitamin alınmaması sonucunda yorgunluk, halsizlik, bitkinlik ve sürekli uyku hali gibi olumsuz durumlarla karşılaşılabilmektedir.

Sağlıklı bir yaşam için mutlaka her besinden tüketilmelidir. Bunun nedeni ise her besinde farklı bir vitamin kaynağının bulunmasıdır. Bilhassa taze sebze ve meyveler insan vücudunun ihtiyacı olan günlük vitamin ihtiyacının karşılanması için şarttır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta besinleri yanlış şekilde pişirme ya da muhafaza etmeden uzak durmaktır.

Vitaminler her ne kadar sentetik yollarla laboratuvarlarda da üretilse de, besinlerdeki doğal etki laboratuvar ortamında üretilenden kat kat fazladır. Bu nedenle uzun süre pişirmemeye ve vitamin değerinin kaybedilmemesine özen gösterilmesi gerekir.

İlgili yazı: Proteinlerin sağlık için önemi

Vitaminlerin Sağlık İçin Faydaları

Vücudun sağlıklı ve etkili olarak çalışabilmesi için günlük vitamin ihtiyacının düzenli şekilde karşılanması gerekmektedir. Vitaminleri vücuda almanın en doğal yolu ise besinlerdir. Hangi besinlerden ne kadar tüketmeliyiz ve hangi besinlerde ne vitamini var diyorsanız vitaminlerin sağlık için faydaları konumuzu dikkatle okuyunuz.

Yağda Çözünen Vitaminler

Yağda çözünen vitaminler A, D, E ve K vitaminleridir.

  • A Vitamini

A vitamini bağışıklık fonksiyonu, kemik sağlığı, cilt sorunları, diş ve diş eti sağlığı gibi alanlarda önemli rol oynar. Kanseri ve damar sertliği gibi hastalıkları önlemede faydalıdır. Ayrıca akciğer ve mide gibi organlar içinde önemli bir koruyucudur.

  • D Vitamini

Kemik ve diş sağlığı, böbrek hastalıkları, mide ve bağırsak sorunları, raşitizm gibi sorunların önlenmesinde D vitaminin faydası büyüktür.

  • E Vitamini

Vücuda alınabilecek en iyi antioksidan E vitaminidir. Serbest radikallerin vücutta dolaşımını önleyerek kanser gibi önemli bir hastalığın oluşumunu önler. Göz sağlığı için büyük bir önem taşımakla birlikte hafızayı koruyarak yaşlanmaya bağlı hafıza kayıplarını da önlemektedir.

  • K Vitamini

Yaşlılık döneminde kemiklerin güçlenmesini sağlamaktadır. Ayrıca kan pıhtılaşmasını önlemede de oldukça faydalıdır.

Suda Çözünen Vitaminler

Suda çözünen vitaminler B ve C vitaminleridir.

  • B Vitamini

Beynin enerji üretimi için ihtiyaç duyduğu en önemli vitamin B1 vitaminidir. Sinirsel hastalıklar, şeker hastalığı ve kalp rahatsızlıklarının oluşmasını önlemede etkilidir. B2 vitamini cilt ve göz sağlığı için önemlidir. Aynı zamanda mide ve karaciğerle ilgili hastalıklardan korunmayı sağlar. B3 vitamini kan dolaşımını düzenlemekle birlikte beyin ve hafıza ile ilgili fonksiyonların düzenli işleyişi sağlar. B5 vitamini mide ve bağırsak sistemini korumada, depresyonla savaşmada önem taşır. Kısacası B vitamini vücut için en önemli vitaminlerin başında gelmektedir.

  • C Vitamini

Vitaminler deyince hastalıklarla mücadelede akla gelen ilk vitamin C vitamini olmaktadır. Vitaminlerin sağlığa faydaları konusunda C vitamini büyük bir paya sahiptir. Hormonlar, sinir sistemi, bağışıklık sistemi, akciğer ve göz sağlığı gibi konularda C vitaminin faydası büyüktür. Kalp ve damar rahatsızlıkları, katarakt, soğuk algınlığı ve kansere karşı koruyucudur.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir