Kahve ile Sabahlara Yolculuk ve Bazı Kahve Çeşitleri

Hepimizin özellikle sabahları tüketmeyi çok sevdiği sıcak içecektir kahve. Güne zinde başlamımızı sağlayan, sıkıcı pazartesi sabahlarına daha kolay adapte olmamıza yardımcı olan mucizevi içecek. Türk kültüründe de kahvenin yeri çok ayrıdır. Öyle ki onun adına bir öğünümüz bile var. Kahvaltı sözcüğü, kahve altından türemiştir ve kahve içmeden önceki yemek anlamına gelmektedir. Yani bütün Dünya’da olduğu gibi bizde de çok yaygındır kahve ve çok sevilir. Çay tiryakileri olduğu gibi kahve tiryakileri de vardır. Hobi olarak kahve içmek, farklı kahve çeşitleri tatmak günümüzde artık çok yabancı kavramlar değillerdir. Çekirdeğinin kavrulma çeşidinden tutun da demlenme şekline, sıcak ya da soğuk servis edilmesine kadar birçok farklı türü vardır. Alkolle ya da farklı aromalarla tüketilebilen formları da vardır. İşte kahve çeşitlerinden birkaç tanesi:

Kahve çeşitleri

  • Damlama ve demleme yöntemi ile hazırlanan kahveler: Chemex, hario, syphon, aeropress, cold brew. Bu kahveler özel bir kahve aracı ile yapılan damlama ve demleme yöntemi ile hazırlanır. Esas olan kahve çekirdeklerini makinede değil özel demliklerde demlemektir. Bunlar üçüncü nesil kahveler diye adlandırılıyor. Cold brew isimli kahve ise, bir gün boyunca demlenen drip tower adı verilen buzlu kule sisteminden akarak hazırlanır.
  • Americano: Espresso üzerine sıcak su eklenerek hazırlanan kahve türüdür. Espresso kahvesi çok ağır olduğundan tadını yumuşatmak için yarı yarıya kahve ve su eklenerek hazırlanır.
  • Doppio: İki içimlik espresso üzerine su eklenerek içilir. Bu kahve türü americano kahvesinden daha serttir.
  • Affogato: İki içimlik espresso içine konulan iki kaşık vanilyalı dondurmayla hazırlanmasıdır. Kahve çeşitleri arasından gerçekten ilginç olanlarındandır. Vanilyalı dondurmanın tadı, sert kahvenin yumuşamasına neden olur.
  • Cortado: Kahvenin acılığını azaltmak için yarım içimlik espressoya süt eklenerek içilen kahve türüdür. Özellikle Portekiz’de oldukça popüler olan kahve çeşitleri arasındadır.
  • Gaelic Coffee: Filtre kahvenin içine eklenen iskoç viskisi ile hazırlanan bir kahve çeşididir. Bu kahve çeşidinin içine viski konulduğundan tadı sert ve acı olmaktadır.

Bunlar kahve çeşitleri arasından sadece birkaç tanesi. Eğer sizin de kahve merakınız varsa, diğer çeşitleri araştırabilir ve de

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir