Gıda Boyaları Gerçekten Zararlı mı?

Günümüzde gıda sektörü oldukça geniş. Marketlerin raflarında birbirinden canlı renklerde birçok yiyecek var. Bu yiyeceklerin birçoğunda tüketicinin gözüne daha güzel görünmesi için gıda boyaları kullanılıyor. Ancak bu boyaların sağlığa zararlı olabileceği düşünülüyor. Uzun süreli tüketimde vücutta birikme yaparak bazı rahatsızlıklara sebep olabileceği varsayılıyor. Ancak bu konuda kesin bir sonuca varılamamış hala.

FDA gibi denetleyici kurumlar belirgin bir sağlık problemine yol açmadığı sonucuna varmışsalar da konu hakkında tartışmalar sürüyor. Örneğin bir boyar madde bir ülkede serbest iken başka bir ülkede sağlığa zararlı bulunabiliyor. Hatta İngiltere’de bir dönem sentetik boyar madde kullanılan gıdaların üzerine uyarı yazıları bile yazılmış. Böyle durumlar gıda boyalarının güvenliği hakkında kafa karışıklıklarına sebep oluyor.

Gıda Boyaları

Boyar maddelerin kullanıldığı şekerleme ve atıştırmalık gibi ürünler daha çok çocuklara yönelik olduğu için zararları da daha çok çocukları etkiliyor. Hiperaktivite ve dikkat dağınıklığı gibi problemlere yol açabileceği yapılan bilimsel çalışmalar sonucu gösterilmiştir. Daha sonra firmalar daha az zararlı gıda boyaları üretmeye çalışmışlar ve boyaların içinde bu etkilere sebep olan bileşikleri azaltmaya çalışmışlardır. Şu anda kullanılan boyalardaki bu maddelerin miktarının güvenli olduğu düşünülüyor ancak yapılan çalışmalar ebeveynleri endişelendiriyor.

Gıda Boyalarıyla İlgili Endişeler

En çok konuşulan ve korkulan konu da bu boyaların kansere yol açıp açmadığıdır. Yapılan çalışmalar sonucu görülmüştür ki bu maddelerin kansere yol açmamaktadır. Kontrollü deneyler sonucu bu boyaların tüketimi ile kanser oluşumu arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır.

Gıda boyaları daha çok işlenmiş ürünlerde bulunur. Bu yüzden de zararları genelde bu gıdaların içerikleri ile ilgilidir. İşlenmiş ürünlerin tüketiminin azaltılması elbette sağlığa katkı sağlayacaktır. Özellikle hiperaktivite gösteren ya da genetik yatkınlığı bulunan çocuklarda bu gıdaların diyetten çıkarılması faydalı olacaktır. Ancak normal bireylerde buna gerek yoktur. Doğal ve sağlıklı beslenmek sağlıklı olmanın temel taşları arasındadır. Bu hususta işlenmiş gıdalar ve gıda boyaları hakkında yapılması gereken ekstra bir şeye gerek yoktur. Aşırı tüketilmedikleri ve dengeli beslenmeyi bozmadıkları sürece çok fazla zararları olmayacağını söylemek yanlış olmaz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir