Hamilelikte Rüyada Korkmak Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamilelik her insan için çok özel ve değerli bir dönemdir. Bu dönemde birçok konuda hassasiyetlerimiz de artmaktadır. Hamilelikte kötü rüyalar görmek veya korkarak uyanmak yaygın görünen bir durumdur. Anne adayları hem bu kötü rüyalarla baş etmeye çalışmakta hem de bebeğinin zarar görmesinden endişe etmektedir. Hamilelikte rüyada korkmak bebeğe zarar verir mi sorusu başta olmak üzere konuyla alakalı bazı noktaları aydınlatmaya çalışacağız.

Hamilelikte rüyada korkmanın bebeğe vereceği zararla ilgili net bir sonuç bulunmamaktadır. Bunun için strese bir daha girerek kendinizi yıpratmayın. Ancak genel olarak rahat ve stresten uzak bir hamileliğin bebeğin gelişimi açısından daha faydalı olduğunu bilmek gerekir. Bu nedenle bizi strese sokacak durumlardan uzak durmalı ve stresi olabildiğince azaltmamız gerekir. Bunu azaltmak birçoğumuzun elbette elinde değildir. Bunun için yapılması gereken birkaç şey bulunuyor ama.

Hamilikte görülen kötü rüyalardan, kötü ruh halinden ve stresten kurtulmak için önce sorunun kaynağına inmek gerekir. Neden bu halde olduğumuzu iyi anlamalıyız.

Hamilikte Rüyada Neden Korkulur? Kötü Rüyalar Neden Görülür?

Hamilelerin kötü rüya görmesi, rüyadan korkarak irkilmesi ve sıçrayarak uyanması sık görülen durumlardır. Bunun ana nedeni ise hamileliğin getirdiği hormon değişikliğidir. Hamileyken vücudumuzdaki hormonların miktar ve oranı diğer dönemden farklıdır. Buna da bedenimiz tepki vermektedir. Yani aslında ruh halinin arkasında biyolojik nedenler yatmaktadır.

Bu süreçte hormonal değişimlerin olması son derece normal ve beklenmektedir. Çünkü vücudunuz özel bir döneme girmekte ve bir canlıyı besleyip büyütmektedir.

Hamiliğin ilk dönemlerinde fazla korkmanın çeşitli zararları bulunmaktadır. Ancak rüyada korkmak veya korkarak uyunmak çok fazla elimizde değildir. Bunun  önlenmesi için sağlıklı bir hamileliğin gereklerini elinizden geldiğinde yerine getirmeye çalışmalısınız.

Korku ve stres birlikte işleyen mekanizmalardır. Zaten korkularınız ve stersiniz varken bir de korkmak bebeğime zarar veriyor diye tekrar kaygılanmak size daha da zarar verecektir. Bu nedenle ilk adım sakinleşmeye çalışmalısınız. Bunun için düşüneceğiniz en basit şey binlerce yıldır insanların hamile kalıp doğum yaptığı gerçeğidir. Siz ilk hamile de değilsiniz, son da olmayacaksınız.

Hamilelikte rüyada korkmak bebeğe zarar verir mi

Hamilelikte Korku ve Kaygıyla Nasıl Baş Edilir?

Yukarıda ruhsal değişimlerin temelinin hormonlar olduğunu söyledik. Elbette bunun dışında da çocuk sahibi olmanın verdiği düşünsel bir değişim gerçekleşmektedir. Ancak ana etmen hormonal etkilerdir. Bunun için hormonlarımızın sağlıklı işlemesi ve hamileliğe adapte olmamız gerekiyor.

Sakin bir hamilelik için tavsiyeleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Beslenmenize dikkat edin. Sağlıklı besin sağlıklı hormonlar demektir. Yapay gıda tüketmeyin. Paketli ürün yemeyin. Fazla şekerden mutlaka uzak durun.
  • Doğal gıdalar tüketmeye, besleyici yemeye özel gösterin. Sağlıklı protein ve sağlıklı yağ size fayda sağlayacaktır.
  • Uyku çok önemlidir. Uykusuz kalmamalısınız. Uyuduğunuz ortamın sessizliğini ve karanlığını sağlayın. Karanlık ve sessiz ortam uyku korkularını azaltacaktır.
  • Uyuduğunuz odanın sıcaklığına dikkat edin. Sabaha doğru ortam soğuduğu zaman kötü rüya görme olasılığınız biraz daha artar.
  • Kötü haberlerden uzak durun. Mümkünse sosyal medyayı ve haber sitelerini çok fazla takip etmeyin. Olumlu şeylere odaklanın.
  • Güzel havalarda yürüyüş yapın. Bahar kokusu, yağmur ve toprak kokusu sizi rahatlatacaktır.
  • Eşinizle ilişkinizde pozitif kalın. Tatsız olaylar yaşasanız dahi ona hamile olduğunuz için anlayış beklediğinizi söyleyin. Çözümsüz olan köklü meselelerinizi açmayın. Bunları hamilelik sonrasına erteleyin.

Bunları yaparsanız hamileliğiniz daha pozitif geçer. Hormonlarınız daha sağlıklı olur. Kaygılardan kurtulmanız daha kolay hale gelir. Bir miktarda heyecanlanmanız normaldir. Bu durumdan korkarak kendinizi yıpratmanın bir anlamı yoktur. Her hamile sizinkine benzer şeyler yaşayabilir.

Gebelikte Ani Sıçramalar Ne Zaman Görülür ve Ne Zaman Geçer?

Korkuyla beraber en yaygın görünen şeylerden biri de gebelikte ani sıçramalardır. Bu sıçramalar ille sizde olacak bir şey yoktur. Bazı kadınlarda hamileliğin ilk safhasında görülürken bazı kadınlarda orta safhada daha yaygın görülür. Birçok kadında da bu tür sıçramalar hiç görülmez.

Hamilelikte rüyadan korkarak uyanmak veya ani sıçramak genellikle kendiliğinden geçer. Bunun için vücudunuzun değişen hormon seviyesine adapte olması gerekir. Kendinize biraz zaman vermelisiniz. Hamileliğin son dönemlerinde bu tür durumlar ya daha az görülür ya da artık hiç görülmez.

Eğer sizin için bu tür korkular ve kaygılar katlanamaz bir durumdaysa o zaman tıbbi destek almak gerekebilir. Bunun için hamilelik takibinizi yapan doktora başvurmalısınız. Gerektiğinde doktorunuz sizi bir psikiyatriste yönlendirecektir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir