Gülmenin Faydaları

Gül Ki; Gülesin..

Yaşam, hangi yüzyılda doğmuş olursanız olun, her zaman stres unsuruna sahip olmuştur. Önceki nesiller farklı nedenlerle strese girse de emin olun bugün yaşanan stresten daha az stres yaşamamışlardır. Bu gözlem mizahın ve kahkaha atmanın, günümüzde olduğu gibi geçmişte de insanlığın kendi sıkıntılarından ve talihsizliklerinden bir anlık da olsa sıyrılması için güzel bir örnektir.

Kahkahanın hayattaki farklı zorluklarla başa çıkmamızı kolaylaştırdığı gerçeğinden şüphe etmemekle birlikte, kan dolaşımını iyileştirerek ve bağışıklık sistemini güçlendirerek sağlığımızı artırdığı bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Bu da, bir dizi hastalığın önlenmesine yardımcı olur ve fiziksel ve  duygusal acıdan kurtulmayı sağlar.

Gülme tedavisi; hipertansiyon, ülser, artrit, inme, diyabet ve kalp hastalıkları gibi çeşitli hastalıkların riskini azaltmak için kullanılmaktadır. Tüm bunların yanı sıra iyi bir rahatlama sunarak stres ve depresyona karşı bireyi korur.

Bağışıklığı Güçlendirir

Kahkaha, vücudu doğal antihistaminikler salmak için uyarır ve vücutta üretilen doğal bir antibiyotik olan T hücrelerini aktive eder. Buda bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve enfeksiyonlara karşı savaşmaya yardımcı olurak çeşitli hastalıkları da önlenir. Gülmek, kahkaha dolaşımı ve kandaki oksijen düzeyini artırdığı için, lenfatik sisteme iyi miktarda oksijenli kan gider. Buda vücudu patojenlere karşı güçlendirir.

Hipertansiyonu Önler

Gülmenin, hipertansiyondan etkilenen insanlar için çok yararlı olduğu kanıtlanmıştır. Gülerken kan basıncı normale düşer ve daha derin solumaya yardımcı olur. Tüm bunlar sonucu, vücut bölümlerine rahatlıkla oksijen gider ve kan dolaşımı hızlanır.

Görünmez Masöz Görevi Görür

İyi bir gülüş, içsel bir huzur anlamına gelir. Masaj yaptırmış gibi; solunum, karın, bacak, sırt ve yüz kasları için iyi bir egzersiz olur. Bütün vücudu harekete  geçiren bu aktivite, besinlerin emilimi ve sindirimi için de oldukça önemlidir.

Pozitifliğe Davet Eder

Gülmek insanın özgüvenini artırır ve yaşamdaki çatışma ve zorluklarla başa çıkmak için zihinsel güç verir. Strese karşı durarak zihin sağlığını geliştirir ve sadece birkaç dakikalığına bile olsa, günlük hayatımızdaki tüm gerilimleri unutturur. Gülmek, yaşamın daha hafif yanını görmemizi sağlayarak olumlu bir zihin çerçevesinde  hareket etmemizi sağlar. Bu da tüm hayatımızı etkileyebilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir