Anestezi Nedir?

Anestezi, en basit tanımıyla kişinin ağrı hissetmemesi durumudur. Genelde ameliyatlardan ya da küçük operasyonlardan önce hekim tarafından hastaya uygulanan anestezi işlemin ağrısız, rahat ve konforlu geçmesi amacıyla kullanılır.

Ağrı, kişilerde genelde bir etken sonucu oluşan hoş olmayan duyguların tümüne verilen bir addır. Hepimiz hayatımızda belli noktalarda belli sebeplerden dolayı ağrı hissetmişizdir. Elbette bu kötü bir duygudur ve hiçbirimiz ağrı hissini duymak istemeyiz. Ancak zaman zaman belli rahatsızlıklara yakalandığımızda, ameliyat olmamız ya da küçük operasyonlara girmemiz gerekebilir. İşte anestezi bu gibi durumlarda bizim minimum rahatsızlıkla bu tecrübeyi atlatmamıza olanak sağlar. Genel anestezi ve lokal anestezi olmak üzere iki çeşidi vardır.

Anestezi

Genel Anestezi

Adından da anlaşılabileceği üzerine genel bir hissetmeme durumudur. Çoğunlukla bu hastanın uykuya dalması, solunum gibi vücut fonksiyonlarının ameliyathane ortamındaki cihazlar sayesinde sürdürülmesi ve hastanın hiçbir şey hissetmemesi anlamına gelmesine rağmen, bazı olgularda sedasyon denilen, kişiyi uyku ve uyanıklık arasında tutan, hasta hoş olmayan duyguları deneyimlemese bile tam olarak da uykuya dalmadığı ama tam olarak da kendinde olmadığı başka bir yöntem de uygulanabilir. Bu tamamen hastanın gireceği operasyona ve rahatsızlığına bağlıdır.

Anestezi uzmanı veya hekimi tarafından, damar yoluyla sıvı veya hava yoluyla gaz şeklinde hastalara uygulanır ve hastalar uyku durumuna geçerler. Hastalar uyur vaziyetteyken ağrı ya da rahatsızlık hissetmezler ve hayati bulguları cihazlar tarafından hem yönetilir hem de takip edilir.

Lokal Anestezi

Bölgesel olarak uygulanır. Hastada bilinç kaybı olmaz, sadece operasyonla ilgili sahanın ağrı hissi bloke edilir ve hasta ağrı ya da rahatsızlık hissi duymaz. Çeşitli ilaçlar kullanılarak enjeksiyon yöntemiyle yapılan lokal anesteziler, küçük operasyonlar için yeterli derinliği sağlarlar ve etkileri de kullanılan ilacın çeşidine bağlı olarak değişmekle birlikte 2-6 saat içinde geçer.

Topikal anestezi ise lokal anestezinin enjeksiyon yoluyla uygulanmayan halidir. Genelde fıs fıs ya da krem şeklinde olan bu çeşitte bölgesel bir etki yaratılır. Bu yüzden daha da küçük operasyonlar ya da bölgeyi uyuşturup hastaya biraz daha konfor sağlamak için kullanılır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir