Kehribar Göz Rengi

Duyguları gizlemeyen ve insanlarla ilk anda iletişim kurulan gözler birbirinden farklı renge sahiptir. Gözler kalbin aynasıdır misali, kişinin kalbini ve duygularını direkt olarak ele veren organ gözlerdir. Amber rengi olarak da isimlendirilen kehribar göz rengi dünyada en nadir bulunan göz renklerinden biridir. Aslında kehribar göz rengi çoğunlukla kahverengi olarak kabul edilmektedir.

İnsanoğlunda en nadir bulunan göz rengi kehribardır. Kehribar rengi göz amber taşı rengini andırır. Kehribar göz rengi gözde melanin adı verilen maddenin az salgılanarak lipogram pigmentinin daha yoğun olması nedeniyle oluşmaktadır.

kehribar göz rengi

Amber göz rengi hangi genler ile oluştuğu henüz belirlenemeyen bir göz rengidir. Özellikle güneşte çok farklı bir ton almaktadır. Göz rengi ebeveynlerden çocuklara geçen gen etkileşimleri sonucunda oluşmaktadır. Bazı bireylerin nadir bulunan göz renklerini taşımasındaki en önemli özelliklerden birisi bu göz rengine sahip ebeveynlere sahip olmasıdır. Hatta hangi tarafın genleri daha baskın geliyorsa o tarafın nadir bulunan göz rengine sahip olması bu durumu etkileyen sebeptir.

Altın ve bakır karışımı gibi duran kehribar göz rengi adeta kurt gözünü andırmaktadır. Bu göz rengine sahip bireylerin göz renginde melanin miktarı düşük, lipokram oranı ise oldukça yüksektir. Her ne kadar ela göz rengini andırsa da daha çok bal rengine yakın bir renktir. Kısacası göz rengi kehribar olan insanların bu konuda şanslı olduğunu söyleyebiliriz.

İlgili yazı: Göz renklerinin dünya üzerindeki dağılımı

Kehribar Göz Rengi İçin Öneriler

Nadir bulunan göz renklerinden olan kehribar makyaj yaparken dikkatli davranılması gereken bir renktir. Kehribar göz rengi için makyaj tüyoları sunarak göz renginizin daha da ön plana çıkmasını sağlayacağız.

  • Altın sarısı ve bal rengini andıran kehribar göz renginde gümüş, toprak tonları, krem, bordo ve turuncu tarzında far kullanmak idealdir.
  • Gözünüzün rengini ön plana çıkarmak isterseniz siyah eyeliner ve rimel kullanabilirsiniz. Gözünüzün parlayan rengi siyahlar içerisinde ortaya çıkacaktır.
  • Kehribar göz rengine sahipseniz mavi, kırmızı ve pembe göz renginiz için pek uygun olmayan tonlardır.
  • Gözlerinizde doğallığı ön plana çıkarmak isterseniz kahverengi göz kalemi ya da far tercih edebilirsiniz.

Kehribar göz rengi için öneriler sadece makyajla bitmiyor. Gözlerinizin güzelliğini ön plana çıkarmak isterseniz kıyafetten aksesuara kadar her detaya özen göstermelisiniz. Kehribar göz rengi olan kişilerin aksesuar seçiminde gold tonlara yönelmesinde fayda vardır. Kıyafet seçiminde ise neon renklerden kesinlikle uzak durmalısınız. Son olarak saçlarınızda da karamel ya da kahve ve dore tonlarını kullanarak güzelliğinizi ön plana çıkarabilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir