Muhtemelen Hiç Görmediğiniz Dünyanın En Nadir 4 Çiçeği

Bu nadir görülen çiçekler, nadirliklerinin yanısıra çok da güzeldir. Büyük ihtimalle hiç görmediniz bu çiçekler şunlardır;

1-) Hayalet Orkide

Hayalet orkide Küba ve Florida’da yetişen, örümcek ağı gibi görünen nadir bir çiçektir. Doğal ortamının dışında, hayalet orkide yetiştirmek çok zordur. Çünkü bu çiçek, yüksek sıcaklığa ve yüksek neme ihtiyaç duyar.

Nadiren bulunmasının yanı sıra hayalet orkideyi özel bir bitki yapan bir şey daha vardır. Hayalet orkidenin yaprakları yoktur. Kök ve çiçekler yeşil renkte görünür. Bu yüzden, büyüdüğü yere ulaşma şansınız olsa bile hayalet orkideye sahip olmanız çok zordur.

Yaprakları olmadığı için hayalet orkide, kendi besinini hazırlayamaz. Bu yüzden yeterli enerji elde etmek için başka bir bitki ile bağlantılıdır. Hayalet orkide sadece nisan ve ağustos ayları arasında üç hafta çiçek açar. Hayalet orkide, çiçeklenme döneminde sabun gibi bir koku üretir.

2-) Çikolata Kozmos

Çikolata kozmos, Meksika’ya özgü nadir fakat şaşırtıcı derecede güzel bir çiçektir. Çikolata kozmos, çikolata kokusu yaydığı için bu isim ile adlandırılır. Bu çiçeğin koyu kırmızı veya kahverengi bir rengi de vardır ve sadece yaz sonunda, akşamları çiçek açar.

Ne yazık ki, bu güzel çiçek vahşi doğada tükenmiştir. Ama 1902’de bitki örtüsü yayılımı ile yeniden üretildi. Yani, sadece orijinal çikolata kozmosunun klonu vardır. Çikolata kozmosun yetiştiği yerler şuanda yasa tarafından korunuyor.

3-) Papağan Gagası

Papağan gagası, şüphesiz dünyanın en güzel çiçeklerinden biridir. Kanarya Adaları için de endemiktir. Papağan adı verilmesinin sebebi ise papağanın gagasına benzemesidir. Bu çiçek ilkbaharda çiçek açar ve serin sıcaklık gerektirir. Sıcaklıktaki dalgalanmalar bu çiçeğin ölümüne neden olabilir.

Ne yazık ki, bugün bu türün sadece birkaç üyesi var. Papağan gagası çiçeklerinin ortadan kaybolması 1884 yılından itibaren başlamıştır. Kanarya Adaları’nda yaşayan papağan gagası bitkileri yasalarla korunmaktadır.

4-)  Kadupul Çiçeği

Nadirlik ve güzellik kadupul çiçeğini bu kadar özel yapan ana nedenlerdir. Bu güzel çiçek ağırlıklı olarak Sri Lanka ormanlarında bulunur. Sağlıklı bir çiçek açan kadupul çiçeği için özel şartlar gerekir. Buna ek olarak, gece ortası açan kadupul çiçeklerini birisinin bulması çok az bir ihtimaldir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir