Göz Renklerinin Dünya Üzerindeki Dağılımı

Göz rengi insanların görüntüsüne etki eden en önemli özelliklerdendir. Birçok insanı biz göz rengiyle tarif ederiz. Tarih boyunca da göz rengi güzelliğin sembolü olmuştur. Bu yazıda göz renklerinin dünya üzerindeki dağılımı üzerinde durmaya çalışacağız.

Böylece dünyada hangi göz renginden ne kadar fazla olduğunu da öğreneceğiz.

Dünyada Göz Rengi Dağılımı

Dünyada görülen kahverengi, ela, mavi, yeşil ve kehribar göz rengi üzerinde duralım.

Kahverengi Göz Rengi

Kahverengi, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 55’inde görülen en yaygın göz rengidir. Kahverenginin bu kadar yüksek oranlarda ifade edilmesinin bir nedeni, genetik olarak baskın bir renk olmasıdır. Kahverengi gözler Asya, Avustralya ve Afrika’da, dünyadaki diğer yerlerden daha yaygındır.

Doğu toplumlarında batı toplumlarına göre daha çok bulunan bu göz çevremizdeki gördüğümüz insanların çoğunda olduğu için bazen gözün doğal rengiymiş gibi algılanmaktadır.

Ela Göz Rengi

Ela dünyadaki göz renklerinin yaklaşık yüzde 5’ini oluşturur. Pek çoğu ise kahverengi gözlerle karıştırır, ancak altın yeşil iris gibi belirgin farklılıkları vardır. Bu özel rengin görülme sıklığı Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde daha çoktur.

Ela gözler yine güzelliğin simgesi olarak görülmüş ve bizim kültürümüzde edebiyatın konusu olmuştur.

Mavi Göz Rengi

Düşük miktarda melanin, bu rengi  ifade etmek için en kısa yoldur. Mavi renk, dünya çapında tüm gözlerin yaklaşık yüzde 8’inde oluşturur ve bu sayı zamanla azalmaktadır. Mavi gözler genetik olarak resesif kalıtsal özelliklerdir ve her iki ebeveynin de nesline aktarabilmesi için bu renk genine sahip olması gerekir. Ancak istisnalar olabilir.

Yine batılı görünümün simgesi olan bu rengin azalmasının nedeni homozigot çekinik bir genetik karakterle aktarılmasıdır.

Yeşil Göz Rengi

Yeşil göz rengi dünya nüfusunun sadece yüzde 2’sinde görülür ve mavi renge göre daha baskın olarak görülmesine rağmen, mavi gözlerin yeşile dönen istisnaları da vardır. Yeşil gözler sadece tüm renklerin çok küçük bir kısmını oluştursa da, Avrupa’da fazlaca görülmektedir. Celtic ve Germanic soyları, bu rengin yaklaşık% 16’sına sahiptir.

Tam yeşil rengin görülmesi daha az olmasına karşın yeşile çalan başka tonları da eklediğimiz zaman bu rengin varlığına şahit olmaktayız.

Kehribar Göz Rengi

Yeşil renkli gözler gibi kehribar renkli gözler de çok nadir görülmektedir ve küresel olarak tüm gözlerin yaklaşık yüzde 5’ini oluşturur. Güney Amerika ve Asya, bu göz renklerin en yaygın olduğu bölgelerdir. Kehribar göz rengi az görüldüğü için ilginç ve çok güzel olarak ifade edilmektedir.

İlk olarak da yazdığımız gibi, kahverengi gözler dünyadaki en yaygın göz renkleridir. Bu göz renklerinin dağılımı ve konsantrasyonu, analiz edilen bölgelere göre önemli ölçüde değişebilir. Bazı göz renkleri, bazı coğrafi bölgelerde daha yaygın iken, Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan mavi gibi diğer renklerde sayılar azalmaktadır.

Bu, göç ve karma toplumların artan etkisinden ve nüfus karışımından kaynaklanmaktadır. Dünyada çok sayıda lens kullanımı olduğu için bazı göz renklerinde az da olsa değişiklikler görülebilir. İnsanlar genel olarak göz renklerini sıradan bulduğu için lens kullanırlar. Bu yüzden lens kullanımı gitgide artmaktadır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir