İyi Bir Kıyafet Nasıl Anlaşılır?

Yeni bir kıyafet alırken hepimizin özen gösterdiği detaylardan birisi iyi seçim yapmaktır. Kıyafetin vücuda uyum sağlaması kadar önemli bir konu daha varsa o da iyi bir kumaş kalitesine sahip olmasıdır. Ne yazık ki severek alınan birçok kıyafet birkaç yıkama sonrasında rengi solmakta ya da küçülmektedir. Peki iyi bir kıyafet nasıl anlaşılır? Sizlere sunacağımız önerileri dikkate alarak seçeceğiniz kıyafetin daha uzun süre kullanılmasını sağlayabilirsiniz.

iyi bir kıyafet nasıl anlaşılır

Gardırobunuzu yenilerken amacınız kaliteli kıyafet seçimi yaparak uzun yıllar kullanabileceğiniz parçalara sahip olmaksa hassas davranmanızda fayda var.

Çoğu kişi marka ürün alırsa kaliteli olacağı düşüncesine kapılır. Ancak bir kıyafetin marka ya da pahalı olması onun kaliteli olacağı anlamına gelmez. Önemli olan nokta kumaşının kalitesidir ve uzun yıllar kalitesini kaybetmeyecek bir kıyafet seçebilmektir.

İyi Bir Kıyafet Nasıl Seçilir?

Kıyafet seçimi yaparken vücut hatlarına uygun bedeni tercih etmek en önemli konudur. Bununla birlikte seçilecek kumaşın türü, kalitesi ve rengi de seçim kriterlerinizi etkileyecektir.

Özellikle yıkandığında çekme yapmayan ya da rengi solmayan kumaşları seçmeye çalışmanızda fayda var. İyi bir kıyafet nasıl seçilir diyorsanız işte sizlere öneriler;

  • Satın aldığınız kıyafeti incelemek, bedeninize uyumunu ölçmek ve kalitesini daha yakından kontrol etmek için satın almadan önce mutlaka deneme kabinini kullanın. Özellikle de bol ışık alan bir mekanda kıyafeti denemeyi ihmal etmeyin.
  • Seçtiğiniz kıyafete dair bilgileri etiketten okuyarak özellikleri konusundaki detaylara göz gezdirin. Pamuk, yün ya da keten tarzı kumaşlar kullanım açısından dayanıklı ve rahattır. Ancak günümüzde polyester ve sentetik kumaşlar kullanılarak maliyet düşürülmeye çalışılıyor. Alacağınız kumaşta doğal lifler kullanılmış olmasına özen gösterin.
  • Kumaş seçimi yaparken doğal olmasına özen göstermelisiniz. Ancak günümüzde bunun da çözümü bulunarak doğal kumaş kullanıp ince ürünler üretilmeye başlanmıştır. Kumaşın inceliği ne kadar fayla ise dayanıklılığı da o kadar az olacaktır.
  • Dayanıklılık açısından dikkate alabileceğiniz bir diğer hususta dikişlerdir. Kumaştaki dikişler ne kadar fazla ve sıksa dayanıklılığı da o kadar iyi olacaktır.
  • Kış ayları için dayanıklı ve su geçirmez kaban ya da trençkot seçimi yaparken mümkün olduğunca sentetik olmasına özen gösterin. Her ne kadar pamuklu kumaşların sıcak tutacağı düşünülse de su geçirme riski bulunmaktadır. İyi kıyafet nasıl anlaşılır diyorsanız sizlere sunduğumuz önerileri dikkate almanızda fayda vardır.

Son olarak kıyafet seçimi nasıl yapılmalı başlıklı yazımızı okumanızı öneririz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir