Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hepimiz biliyoruz ki her gün bir şeyler satın alsak bile yine de dolabımızı açtığımızda giyecek kıyafet bulamıyoruz çünkü doğru bir şekilde alışveriş yapmanın noktalarını gözden kaçırabiliyoruz. Özellikle kadınlar söz konusu olduğunda alışveriş yapmanın ayrı bir yeri olsa da, her durumda olduğu gibi alışveriş yaparken de dikkat edilmesi gereken bazı detaylar bulunuyor. İşte hem bütçenizi hem de alışverişinizi daha verimli hale getirecek birkaç ipucu…

Doğru Planlama Yapın:

Siz de mağaza mağaza gezerek beğendiklerini satın alanlardan mısınız? Öyleyse sizin de doğru planlamaya ihtiyacınız olabilir. Çoğu kişi alışveriş için bir planlama yapmaz; belki bir gününü bu iş ayırır ve beğendiklerini satın alıp devam eder fakat doğru bir planlama, bütçenizi ve zamanınızı kurtarmakla birlikte aynı zamanda dolabınızda gerçekten ihtiyacınız olan, kullanabileceğiniz parçaların yer almasında da yardımcı olacaktır. Örneğin; asıl ihtiyacınız olan bir kot pantolonsa, onu almak için dolaşırken beğendiğiniz birkaç bluz, elbise, takı ya da çantayı satın aldığınız olmuyor mu? Tabi ki uygun bütçe ve zaman bulunduğunda istediklerinizi satın almak hakkınız fakat beğenilerinizden önce ihtiyacınız olan parçaların bir listesini çıkararak onları aramaya başlayabilir, onları satın aldıktan sonra artan bütçenizi dilediğiniz gibi değerlendirebilirsiniz.

Joker Parçalar Satın Alın:

Herkesin tarzı birbirinden farklıdır; dolayısı ile dolapların içeriğinin de aynı olması beklenemez. Buna rağmen bazı joker parçalar vardır ki birçok tarza hitap edebilir ve onları farklı kombinlerle kullanabilirsiniz. Alışveriş yaparken öncelikle joker parçalara yönelmeye çalışın. Bu joker parçalar genellikle farklı detaylardan arınmış olan, birkaç farklı parça ve aksesuarla tamamlanabilen kullanışlı ve çok yönlü parçalardır. Örneğin; siyah pantolon, düz bir kot pantolon, siyah mini elbise, bir kot ceket, basic bluzler gibi… Bu tarz parçaları seçerek dikkat çeken, tasarım bir ürüne ödeyeceğiniz ücretle birkaç parça alabilir ve onlarla birçok kombin oluşturarak bütçenizi ve dolabınızı kurtarabilirsiniz.

İndirim Dönemlerini Bekleyin:

Günümüzde birçok tanınmış mağaza zinciri özel günlerde ve sezon geçişlerinde indirim dönemine girmeyi tercih ediyor. Normalde satın aldığınız fiyatın neredeyse yarı fiyatına alışveriş yapabileceğiniz indirim dönemlerini bekleyerek bütçenizde kazanç sağlayabilirsiniz. Özellikle kozmetik mağazalarında bu durumla sık sık karşılaşabiliyoruz; bu nedenle malzemelerinizi biraz idareli kullanıp indirim dönemlerini değerlendirmeniz büyük kazanç sağlamanızda yardımcı olacaktır.

Doğru Ürünleri Satın Alın:

Hepimizin dolabında indirimli fiyatı cazip geldiği için ya da denenmeden, sadece beğenilerek satın alındığı için bir kez bile giyilmeden bekleyen parçalar yok mudur? Halbuki doğru ürünleri, bedenden tarza kadar her detayı göz önünde bulundurarak satın alsak boş bir şekilde dolap bekleyen parçalarımız olmayacaktır. İlk olarak denemeden kıyafet satın alma alışkanlığınızı bir kenara bırakın ve bedeninizi iyi tanıyarak doğru ürünleri satın alın. Her mağazanın birbirinden farklı olduğunu unutmayın; bu nedenle bazen bedeninizden büyük ya da küçük parçaların size daha uygun olabileceği mağazalar bulunabileceğinden mutlaka deneyin.

Alışverişe Giderken Doğru Hazırlanın:

Alışverişte ne aldığınız kadar oraya giderken nasıl olduğunuz da çok önemlidir. Öncelikle sürekli bir şeyler deneyeceğiniz için en rahat kıyafetlerinizi tercih edin. Belki tek parça, bol bir elbise ya da tayt gibi giyip çıkarırken zorlanmayacağınız bir alışveriş kombini oluşturun. Aynı şekilde bir bel çantası ya da küçük bir sırt çantası gibi taşımanın kolay olduğu bir çanta tercih edin. Kalabalık mağazalarda oradan oraya geçerken, boş bir deneme kabini bulabilmek için çaba sarf ederken bir yandan da rahatsız kıyafetinizi ya da büyük çantanızı düşünmek zorunda kalmayın. Aynı şekilde özel dönemlerde, şişkin ve yorgun olduğunuz günlerde alışverişe çıkmaktan da kaçının. Bu dönemlerde hem fazlasıyla gergin, hem de yanlış bedeni almak zorunda kalacak kadar şişkin olabilirsiniz; unutmayın.

Vücudunuza Uygun Olan Parçalara Yönelin:

Her birimiz yeni bir kıyafet satın aldığımızda, onu deneyip aynanın karşısına geçtiğimizde mükemmel görünmek isteriz. Buna rağmen zaman zaman bu görüntüyü yakalayabilmek mümkün olmayabilir; bunun nedeni ise vücudumuza uygun parçalar alamayışımız dandır. Herkesin birbirinden farklı bir vücut yapısı vardır; bu nedenle her kıyafet her kadında aynı durmayacaktır. Vücudunuzu tanıyarak, size uygun olan ve olduğunuzdan daha güzel görünmenizi sağlayacak parçalar seçerseniz alışverişiniz çok verimli geçecektir.

Alışverişte Vücut Tipine Göre Hangi Kıyafetler Seçilmeli?

Herkesin farklı vücut tipine sahip olduğunu söylemiştik. Peki ama vücut tipine göre hangi kıyafetler seçilmeli? İşte bu konuda birkaç ipucu…

Boyu Kısa Olanlar:

Boyunuz ortalama ve ortalamanın altındaysa, olduğunuzdan biraz daha uzun görünmek istiyorsanız size yardımcı olabilecek birkaç kurtarıcı parça bulunuyor. Öncelikle dikine çizgili elbise, bluz ve etekler sayesinde daha uzun görünebilirsiniz. Aynı şekilde dar paçalı pantolon modelleri ya da altına dolgu- yüksek topuk bir ayakkabı giyeceğiniz, hafif İspanyol paça modeller de size uygun olacaktır. Bacaklarınızı kesmemesi adına ya tamamen uzun etek ve pantolonlar ya da ten rengi topuklu ayakkabılarla birlikte kullanacağınız süper mini etek, şort ve elbiseler de aynı etkiyi yaratacaktır. Vücudunuzu bölmek yerine tek bir renkten oluşturacağınız kombinlerle de daha uzun görünebilirsiniz. Kesinlikle kullanmamanız gereken parçalar ise aşırı bol pantolon ve diz boyundaki etek, şort, kapriler; topuksuz, düz ayakkabılar…

Kalçası Geniş Olanlar:

Kalçası geniş olan kadınların en çok zorlandığı konu alt parçalarını doğru seçebilmektir çünkü kalça genişliğine göre satın alınan alt parçaların mutlaka belleri daraltılmalıdır. Neyse ki günümüzde birçok markanın farklı vücut tiplerine uygun tasarlanmış modellerini bulmak mümkün. Özellikle pantolon tercih ederken kalçalarınızı daha dar gösterecek cep detaylı, koyu tonlara sahip olan ve düşük bel yerine yüksek bel olan modellere yönelmeye çalışın. İspanyol paça pantolonların altına görünmeyecek şekilde topuklu ayakkabı da tercih edebilirsiniz. Eğer boyunuz kısa ve bacaklarınız da kalınsa, vücudunuzu kesecek diz boyu modellerden kesinlikle uzak durun fakat uzun boylu bir kadınsanız; dar ve kısa eteklerin üzerine bol bluzler giyerek doğru bir görünüm elde edebilirsiniz. Kalçanızı kapatabilecek uzun tunikler de kurtarıcınız olabilir. Bunun yerine kısa bluzlerden, aşırı dar alt parçalarından, desenli ve kalın kumaştan yapılmış pantolon ya da eteklerden kaçınmaya çalışın.

Bacakları Kalın Olanlar:

Vücunuzda sadece bacak bölgeniz kalınsa, onları saklayacak uzun etekler, elbise modelleri, İspanyol ve bol paçalı pantolon modellerini tercih edebilir ve kombininizi topuklu ayakkabı modelleriyle tamamlayabilirsiniz. Üst bölgeniz darsa, üzerinize tam oturan üst parçalar yardımıyla dikkatleri o bölgeye çekebilirsiniz. Eğer mini bir elbise ya da etek giymeniz gerekiyorsa, kalın siyah külotlu çoraplardan tercih ederek daha ince bir görünüm oluşturabilirsiniz. Eğer bacak bölgenizle birlikte kalça bölgenizde de sorun varsa, bir önceki bölümde bahsettiğimiz parçalarla birlikte bir kombin yaratabilirsiniz. Diz altı ve diz üstü etekler, topuklu olmayan ayakkabı modelleri, desenli ve rengarenk alt parçaları ise kaçınmanız gereken modeller arasında yer alıyor.

Göğüsleri Büyük Olanlar:

Göğüsleri büyük olanlar, üst parçalarını seçerken zaman zaman zorlanabilirler. Öncelikle minimizer olarak bilinen toparlayıcı iç çamaşırları en büyük destekçiniz olacaktır. Üzerine giyeceğiniz V, kare ve derin yakalı bluz modelleri, gömlek parçaları da üst bölgenizi daha dar göstereceğinden size uygun olacaktır. Tabi ki aşırı dar görünen gömleklerden ve göğüs bölgenizde baskı oluşturacak kapalı yakalı, dar bluzler kaçınmaya çalışın. Vücudunuzdaki tek sorun ettiğiniz bölgeniz göğüslerinizse böylece sorunu çözmüş olacaksınız.

Kolları Kalın Olanlar:

Genellikle fazla kilo sorunu olan ya da üst bölgesi alt bölgesine göre daha geniş olan kadınların en büyük kabusu kalın kollarıdır. Eğer böyle bir sorununuz varsa; karpuz, volanlı ya da yarasa kollu gibi kol bölümü üzerinize oturmayan bluz modelleri vücudunuzu daha düzgün gösterecektir. Yaz aylarında tercih edebileceğiniz açık omuzlu, vücudunuzu tam sarmak yerine salaş bir görünüm sağlayan parçalar da yine aynı etkiyi yaratacaktır. Bunun yerine kolsuz, kolu tam en geniş bölümünden kesen bluz ve tişört modellerini maalesef kullanmamanız öneriliyor.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir