Dünya Nüfusunun Yüzde Kaçı Ela Gözlü?

Göz rengi insanların güzelliğinin önemli bir parçasıdır. İlgi çekici olan göz renklerinden biri ise ela dediğimiz göz rengidir. Göz renklerinin dünya üzerindeki dağılımı yazısını yazdığımızdan beri dünya nüfusunun yüzde kaçı ela gözlü diye çok merak edildiğini fark ettik. Bu yazıda dünyanın yüzde kaçı ela gözlü sorusuna cevap vereceğiz.

Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 5 (%5) karı ela göze sahiptir. Bu oran ülkeden ülkeye değişmekle birlikte açık göz renklerinin görüldüğü Avrupa ülkelerinde daha yaygındır.

Yapılan araştırmalar batı Avrupa ülkelerinde daha çok mavi rengin yaygın olduğunu ve ela göz renginin en çok Bulgaristan ve Romanya gibi doğu Avrupa ülkelerinde yaygın olduğunu göstermiştir.

Türkiye’de ela göz rengi oranı ise tam olarak bilinmemekle birlikte yine dünya ortalamasına yakın yani %5 civarında olduğu tahmin edilmektedir.

Dünya nüfusunun yüzde kaçı ela gözlü

Dünya nüfusunun yüzde kaçı ela gözlü şeklinde araştırmalar yapılmıştır. Ancak halk arasında ela denilen bazı gözlerin de kahverengi olduğunu belirtmekte fayda vardır. Gerçekten de ela gözü fark etmek bazen zor olabilmektedir. Bunun için yakından bakmak gerekebilir.

Ela Göze Ne Neden Olur?

Ela göz aslında kahverengiye benzer ama daha farklıdır. Kahverengi – mavi ve hatta yeşilin bir karışımı gibidir. Ela gözlü insanların çoğunun gözü ışıkta renk değiştirir gibi durur.

Doğu ülkelerinde beğenilen mavi ve yeşil renklerin kahverengiyle kombinasyonu olduğu için dünyada en çok beğinile göz rengi sıralamasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Ancak ela göz rengi aslında çok da nadir bir renk değildir. Çünkü örneğin yeşil göz rengi daha düşük (%2) oranda görülmektedir.

Gözlerde melanin pigmenti oranı arttıkça göz kahverengileşmeye başlar. Batı ülkelerinde görülen mavi göz renginde melanin oranı oldukça azalmıştır.

Ülkelerin göz renkleri ile ilgili elimizde detay bulunmuyor. Ama kabaca söylersek Batı Avrupa ülkelerinde mavi renkler yaygın iken geri kalanında kahverengi çok büyük bir ağırlığa sahiptir. Dünyada insanların %55 – %79 arasında bir oranı kahverengi göze sahiptir.

Ela gözlerin önemli bir özelliği göze gelen ışığın dalga boyuna göre gözün farklı renklerde görülmesine, hatta bazen rengarenk görülmesine neden olabilir.

Tags:

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir