Cazip İş Olanakları

İş kurmak hem sermaye, hem tecrübe, hem de zaman isteyen bir konudur. Özellikle de bütçe açısından bakıldığında ilk kez kendi işini yapacak olanlar için öncelik cazip iş olanakları olmaktadır. Şunu belirtmemiz gerekir ki gireceğiniz sektör ne olursa olsun ufak ya da büyük fark etmeksizin en önemli ihtiyacınız sermayedir.

Gireceğiniz hiçbir işin sermayesiz şekilde yapılabileceğini düşünmeyin. Aynı zamanda birçok kişinin yanlış düşüncelerinden birisi de ufak bütçe ile iş yapılamayacağıdır. Bütçeniz ne ise ona göre bir yol çizmeniz mümkün olacaktır. Yani çok sermayeniz yoksa dahi kendi bütçenize göre yapabileceğiniz cazip bir iş fikri mutlaka bulunacaktır. En temel sermaye kendi yetenek ve azminizdir.

Cazip iş olanakları

Söz konusu iş kurma ve yatırım ise hiç kimsenin zenginlik içerisinde doğduğunu düşünmeyin. Çoğu ünlü iş adamı ve yatırımcının hayatına bakıldığında sektöre ilk girdiğinde cebinde neredeyse yok denecek kadar az bir meblağ olduğu belirtilir. Önemli olan nokta yapacağınız iş ne olursa olsun sermayenizi iyi değerlendirerek her geçen gün katlayabilmektir.

İlgi alanlarınız, eğitiminiz, deneyimleriniz ve bütçeniz hangi işte başarı sağlayabileceğinizi gösteren en önemli kriterlerdir. Aynı zamanda boş vakitlerinizi de göze alarak sizin için cazip olan iş fırsatlarına yönelebilirsiniz.

Kimi sektörler daimi ilgi gerektirirken, kimi işlerde daha serbest çalışmak mümkündür. Bu durumları göz önünde bulundurarak sizin için en uygun fırsatı değerlendirebilirsiniz.

İlgili yazı: İş kurmak için gerekenler

Cazip İş Fikirleri

İş kurma fikrini hayata geçirme aşamasında bilgi arayışındaysanız doğru yerdesiniz. Üretim sektörü, hizmet sektörü, yeni iş kurma ya da bayilik gibi fırsatlardan yararlanarak kendi işinizin patronu olmak istiyorsanız cazip iş fikirleri ile işinizi kolaylaştıracağız.

Sizlere çok fazla bütçe gerektirmeyen, zamanla kar sağlayacak iş fikirlerinden bahsedeceğiz. Vereceğimiz örneklere benzer başka iş modelleri de geliştirebilirsiniz. Ancak yukarıda verdiğimiz mantığını anlamış olmanız gerekiyor.

Mantar Yetiştiriciliği

Son yıllarda çok fazla talep gören mantar birçok yörede girişimcilerin ilgi gösterdiği alanlardan biri haline geldi. Çok fazla sermaye ihtiyacı duymadan yapabileceğiniz bir iş olan mantar yetiştiriciliği hem karlı, hem de pazarlama alanı kolay bir iştir. Özellikle de istiridye mantarına olan talep kültür mantarına oranla daha fazladır. Yetiştirme için uygun koşulları ve bütçenizi ayarlayarak mantar işine başlayabilirsiniz.

Ancak şunu belirtelim ki bir işe çok işi adım atarsa sadece en iyiler başarılı olur. Bunu düşünerek bu işi ne kadar iyi yapabilirim sorusunu sorun kendinize. Bilmediğiniz işten para kazanamazsınız. Bu ilkeyi göz önünde bulundurmanız gerekir.

Eğer mantar yetiştiriciliği veya organik sebze meyve yetiştiriciliği yapacaksınız bu konuda bilgi sahibi olmanız gerekir. Gıda üretim işlerinin hepsi için bu geçerlidir. Size tavsiyemiz bu işin yapıldığı bir tesisi ziyaret etmek hatta mümkünse böyle bir işte bir süre ücretli çalışmaktır.

El İşleri Yapıp Satmak

El becerinize ve yeteneklerinize güveniyorsanız evde oturduğunuz yerden yapacağınız el işlerini satışa sunabilirsiniz. İster Pazar alanlarında, isterseniz de online ortamlarda hazırladığınız ürünleri kolayca pazarlayabilirsiniz. Takılar, oyuncaklar, anahtarlıklar, iğne oyaları ve kapı süsleri gibi ürünler üreterek hem zevkli, hem de kazançlı bir iş sahibi olmanız mümkün.

Kendi kabiliyetinizi geliştirirseniz ve sürekli daha iyi ürünler yapmaya odaklanırsanız iş gücünüzün kıymetini arttırırsınız. Aksi taktirde evde basit boncuk işleri size çok az bir ek gelir sağlar. Ayrıca kendinizi geliştirdikten sonra bu işin pazarlama ayağına da ağırlık verebilirsiniz. Böylece mali değeri yüksek maddeleri alıp satma, ekleme yapma, pazarlama gibi birçok alanda para kazanabilirsiniz.

Freelance İşler

Tüm gününüzü işe adamak istemeyenlerdenseniz freelance işlere yönelebilirsiniz. Bilhassa internet üzerinden kendinize uygun bir sektör seçerek bu amaca ulaşabilirsiniz. Web tasarım, makale yazarlığı, sosyal medya yöneticiliği, Bloggerlik, Youtuberlik gibi işler internetten yürütebileceğiniz cazip iş olanakları arasında yer alır.

Bu işler için ana sermayeniz kendi bilginizdir. Bu nedenle bu işlerden birini düşünüyorsanız da sürekli öğrenme ve en iyisi olmayı hedeflemelisiniz.

Online işleri hafife almak büyük bir hata olacaktır. Bu işleri yapan insanları kolay yoldan para kazanıyor şeklinde yorumlama yoluna gitmeyin. Beyin gücü kullanılarak yapılan işlerden birçoğu beden gücüyle yapılan işlerden daha zordur. Örneğin şu an bu yazıyı okumanız için bizler birçok teknik detayla ilgilenerek size bu yazıyı sunuyoruz.

Stand Açmak

İçinde bulunduğumuz sıcak yaz ayları işlek caddelerde stand açarak para kazanmak için en iyi fırsatlardan biridir. Bulunduğunuz bölgede insanların yoğun olduğu bir yer seçerek meyve suyu standı açabilir, dondurma satabilir ya da haşlanmış mısır satarak kendi işinizin sahibi olabilirsiniz.

Satış standı açmak gerçekten mevsimlik iş olarak çok iyi para kazandırabilir. Burada sektör ve mekan seçimi çok doğru olmalıdır. Özellikle çok az sermayeniz varsa bu işi yapmayı düşünebilirsiniz.

Amacınız para kazanmaksa öncelikle hedeflerinizi belirlemelisiniz. Uygun koşullarda yaşamınızı sürdürebileceğiniz bir iş mi, yoksa yüksek kar hedefli büyük yatırımları göze alacağınız bir iş mi yapmak istiyorsunuz? Bu yönde kararlarınızı gözden geçirerek yöneleceğiniz sektöre daha kolay karar verebilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir