Dünyanın En Güzel 3 Kuş Türü

Sümbül Amerika Papağanı

100 cm’lik etkileyici bir uzunluğa sahip olan sümbül Amerika papağanı, dünyadaki tüm uçan papağan türlerinin en büyüğüdür. Bu papağanlar, yarı açık alanlarda ve Kuzey Brezilya’nın savana otlaklarında yaşarlar. Ancak son birkaç yılda nüfusları azalmıştır. Bugün dünyada 5000’den daha az Sümbül Papağanı kalmış durumda. Habitat kaybı ve avlanma, Sümbül Amerika Papağanı için ana tehdittir.

Büyük boyutunun yanı sıra, gözlerinin etrafında parlak sarı halkalar ile dikkat çeken papağan, kobalt mavisi tüyleri ile ünlüdür. Bu çarpıcı renkleri nedeniyle, ‘Mavi Amerika Papağanı’ olarak adlandırıldı.

Doğru bir eğitim ile, Sümbül Papağanı, mükemmel bir evcil hayvan olabilir. Onları rahatlatmanın en iyi yolu geniş bir yerde tutmaktır. Bu papağanlar, diğer üyeleri gibi kelimeleri taklit etmede çok iyi değillerdir. Ancak çok gürültü çıkarabilirler.

Ahşap Ördek

Ahşap Ördek muhtemelen dünyanın en şaşırtıcı renkli su kuşlarıdır. Erkek kuşun metalik, morumsu-yeşil kafası vardır. Göbekleri beyaz, göğüsleri ise koyu kırmızı renktedir. Boynunda ise dikkat çekici, dar beyaz şeritler vardır. Kanatları ise mavi ve siyah desenlere sahiptir. Dişi ahşap ördekler ise erkekler kadar renkli değiller fakat Gri-kahverengi kafa, beyaz göbek ve beyaz benekli göğüsleri vardır. Erkek kuşlar, üreme mevsiminde dişi kuşu çekmek için renkli tüylerini kullanır.

Ahşap Ördekler, Kuzey Amerika’da ormanlık bataklıklar ve akarsularda yaşarlar. Eşsiz renklenme ve şekli ile ahşap ördekler, Kuzey Amerika’da en kolay tanınan kuşlardan biridir. Diğer su fowl’larından farklı olarak ahşap ördekler, ağaç deliklerinde yuva yapar ve sürüler oluştururlar.

Atlantik Martıları

Atlantik martı, Kuzey Amerika Birleşik Devletleri ve Doğu Kanada kıyılarında bulunan küçük, iyi adapte edilmiş bir deniz kuşudur. Atlantik martıları penguen benzeri renklendirmeleri nedeniyle “deniz papağanı” olarak da bilinir. Atlantik pufları hayatlarının çoğunu denizde geçirir. Suya dayanıklı tüyleri yüzerken vücudunu sıcak tutar. Yüzeyde ve su altında yüzmek için kanatlarını kullanırlar.

Atlantik pufları mükemmel dalış yeteneğine sahiptir. Bir dalışta 60 metreye kadar ulaşabilirler. Genellikle kum yılanbalığı, capelins avlarlar. Bunların yanısıra dakikada 400 kez kanat çırparak saatte 55 mil hıza ulaşabilmektedirler.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir