Öğrenilmesi Kolay Yabancı Diller

Yabancı dil öğrenmek birçok kişi için zorlu bir iş gibi görülse de gerek iş hayatında, gerekse akademik süreçte en az bir yabancı dil bilmenin avantajları büyüktür. Dil öğrenmenin kolay olduğunu söylemesek de azim ve kararlılık ile başarılacak bir iş olduğunu söylemek mümkündür. Bu aşamada öncelikle hangi dillere ilgi duyduğunuz ve hangi dillerin öğrenilmesinin daha kolay olduğu önemlidir. İşinizi kolaylaştırmak adına öğrenilmesi kolay yabancı diller hakkında araştırma yaptık.

öğrenilmesi kolay yabancı diller

Eğitim hayatında ya da iş ortamında bireyleri bir adım ön plana çıkaran özelliklerden birisi yabancı dil konuşabilmesidir. Günümüz şartlarında anadil ile birlikte yabancı bir dil konuşabilmek neredeyse zorunlu hale gelmiştir.

Değişen dünyaya ve teknolojik çağa ayak uydurmak için en önemli koşullardan birisi yabancı dili geliştirebilmektir. ‘’Yabancı dil öğrenemem’’ yargısını bir kenara bırakarak ‘’Hangi dil benim daha çok işime yarar’’ sorusuna cevap bulmak için öğrenilmesi kolay olan dillere göz gezdirebilirsiniz.

Öğrenilmesi Kolay Diller

Dil öğrenmek için belirli bir süreci göze almanız gerektiğini unutmayın. Azim, kararlılık ve motivasyon da bu süreçte sahip olmanız gereken en önemli özelliklerdir. Uzun ve meşakkatli bir yolda yanlış yaparak da olsa dil öğrenmek için istekli olmanız önemlidir. Dil öğrenme sürecinizde kulak aşinalığınızı arttırmak için o dile ait müzikler ve filmlerle vakit geçirmeyi deneyebilirsiniz. Peki öğrenilmesi kolay olan diller neler?

İngilizce

Evrensel bir dil olma özelliği taşıyan İngilizce dünyanın her yerinde konuşulabilen ve kaynak bulma sıkıntısı yaşanmayan bir yabancı dildir. Fiilleri sadece üçüncü şahıslara göre değişen İngilizce’nin kelimeleri kısa bir yapıya sahiptir. Dünyada en fazla konuşulan dil olması nedeniyle de nerede olunursa olsun pratik yapma şansı bulunmaktadır.

İngilizce dilinin güzelliği hem kolay olması hem de çok geçerli bir dil olmasıdır. İngilizce bilen bir insan bütün dünyayı dolaşabilir. Çünkü artık neredeyse her ülkede iş dünyasında İngilizce aktif bir dil olarak kullanılmaktadır. Eğer ille bir yabancı dil öğrenmek istiyorsanız ve İngilizce bilmiyorsanız ilk tercihiniz bu dil olmalıdır.

İlgili yazı: Yabancı dil öğrenmenin getirileri nelerdir?

İspanyolca

Öğrenilmesi en kolay olan dillerin başında İspanyolca gelir. İspanyolca 5 seli harf, üç tane de iki harften oluşan seslere sahiptir. Okunduğu gibi yazılan bir dil olması da öğrenilmesini kolaylaştırmaktadır. İspanyolca Latin ve Arap dilinden etkilenen yapısı ile birlikte gramer olarak da pek fazla kural içermeyen bir dildir.

Bu dilin avantajı ise Amerika kıtasında en çok konuşulan dillerden olmasıdır. Böylece nüfus olarak çok konuşulan bir dil olmaktadır. Ancak bu dili hiç emek vermeden öğrenemezsiniz. Mutlaka yoğun bir çalışma içine girmeniz gerekir.

Farsça

Özellikle İngilizce bilenler için Farsça öğrenmek daha kolay olacaktır. Türkçe ile çok ortak kelime içermesi ve gramer yapısının İngilizce’ye benzemesi büyük bir avantajdır. Çok önemli bir komşumuz olan İran’ın resmi dili Farsçadır. Ayrıca Afganistan ve Tacikistan gibi ülkelerde konuşulur. Farsçayı bizim için zorlaştıran ana faktör ise Latin alfabesini kullanmamasıdır.

Türk edebiyatına ilginiz varsa bu dil size büyük katkı sağlayacaktır. Çünkü bizim edebiyatımızı iyi anlamak için temel düzeyde de olsa Farsça bilmek çok yararlı olacaktır. Türkçe ve Farsça dilleri birbirine katkıda bulunmuş dillerdir. Bu dillerin kökeni farklı da olsa coğrafyadan dolayı etkileşim içine girmişlerdir.

İtalyanca

Latin dilleri ile aynı gramer yapısına sahip olan İtalyanca 25 farklı ülkede konuşulmaktadır. Romantik bir dil olarak algılanan İtalyanca İngilizce ile de benzerlik göstermektedir. İtalyanca’da kelimeler çoğunlukla sesli harfle bittiği için konuşma sırasında farklı bir kafiye yaratır.

Eğer İtalya’ya ve İtalyan kültürüne ilginiz varsa bu dili öğrenebilirsiniz. Ancak İngilizce bilmiyorsanız önceliğiniz İngilizce’den yana olmalıdır.

Fransızca

Diğer dillere oranla öğrenilmesi nispeten daha zor olan bir dildir. Bunun en önemli nedeni ise gırtlaktan çıkan kaba kelime tarzı ile konuşulmasının daha zor olmasıdır. Fransızca kelimelerin cinsiyeti bulunan bir dildir. Dünyada en fazla konuşulan dillerden birisi olan Fransızca eğlenceli yapısı ile öğrenilmesi kolay yabancı diller arasında yer alır diyebiliriz.

Fransızca genel anlamda yazıldığı gibi okunur. Avrupa birliğinin ortak dilidir. Diplomasinin de ana dili olarak görülebilir. İngilizce dünyaya bu kadar egemen değilken Fransızcanın egemenliği söz konusuydu.

Korece

Türkçe bilenlerin konuşabileceği en kolay yabancı dillerden birisi Korece olacaktır. Ural-Altay dil ailesi grubundan olan Korece Türkçe dil yapısı ile benzer bir uyuma sahiptir. Eğer ille de Asya dillerinden bir dil öğrenmek istiyorum derseniz Korece iyi bir alternatif olacaktır.

Özellikle Güney Kore son yıllarda ön plana çıkan ekonomisi ve teknolojisiyle ilgi çekmektedir. Kore ile ilgili bir sektörde çalışacaksanız bu dil size fayda sağlayabilir. Onun dışında edebiyatına ve sanatına özel bir ilginiz yoksa Korece pek karşınıza çıkmayacaktır.

Şunu da belirtmek gerekir ki bir dili kolay yapan şey onu öğrenmeye olan isteğiniz ve azminizdir. Bir de bir dili öğrenmeye karar veriyorsanız kullanacağınız bir dil olmasına özen göstermelisiniz. Çünkü diller kullanılmadığında gelişmez ve hatta geriler. Bu nedenle ana kıstasınız dilin kolay olması olmamalıdır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir