8 Kilo Vermek İçin Ne Yapmalıyım?

Yaz aylarının yaklaşması ile birlikte fazla kilolar da göze batmaya başladı. Her nedense çoğu kişi kış aylarında kilo alırken yaz yaklaştığında bu kilolardan kurtulmak istemektedir. Özellikle de deniz sezonunu düşünen ve fazla kiloları ile başı dertte olan bayanlar için kilo verme telaşı başlamış durumda. Siz de kilo problemine çözüm arayanlardansanız 8 kilo vermek için ne yapmalıyım sorusunun cevaplarından faydalanabilirsiniz. Neden 8 kilo derseniz yapılan araştırmalar kilo problemi yaşayanların ortalama olarak en fazla 8-10 kilogram arasında kilo vermek istediğini göstermektedir.

Kilo vermek istiyorsanız kendinize hedef olarak en az iki ay gibi bir süre tanımalısınız. Vücudun yeni düzene alışması, kilo vermeye başlanması, sıkılaşma ve hedeflenen 8 kiloya en ideal şekilde ulaşmak için en az iki ay gerekmektedir. Daha kısa sürede bu kilo kaybını hedeflerseniz vereceğiniz kilolar fazlasıyla size geri dönecektir. Bu nedenle hem sağlıklı, hem de kalıcı kilo vermeyi hedeflemenizi tavsiye ederiz. Kendinize belirli bir süre koyduktan sonra kilo vermek için planlı bir sürece adım atabilirsiniz.

İlgili yazı: Çok çabuk zayıflamak için ne yapılmalı

8 Kilo Vermek İçin Yapılması Gerekenler

Sağlıklı bir yaşam için ideal kiloya sahip olmak önemlidir. Aşırı kilo problemi kişiyi hem fiziksel olarak, hem de ruhsal olarak etkilediği gibi sağlık açısından da çeşitli sorunlara yol açabilmektedir. 8 kilo vermek için yapılması gerekenler konusunda dikkatli davranarak ideal kilonuza ulaşabilir, çeşitli sağlık sorunlarının da önüne geçebilirsiniz.

Doğru Beslenme

Hedefiniz kilo vermekse atmanız gereken ilk adım kendinize doğru bir beslenme planı oluşturmaktır. Çoğu diyet listelerinde birkaç öğün şeklinde önerilerle karşılaşmaktayız. 8 kilo vermek istiyorsanız günde iki öğün şeklinde beslenmenizi tavsiye ederiz. Midenizin küçülmesi ve metabolizmanın yeni sistemi için kahvaltı ve akşam yemeği tarzında bir plan hazırlayabilirsiniz.

Bu süreçte hem az yemeye, hem de her besin grubundan tüketmeye özen göstermeniz gerekmektedir. Aç kalmayacak, ancak tamamıyla doymayacak kadar dolu bir tabak hazırlamalısınız. Gün içerisinde yoğun açlık hissederseniz birkaç adet kuru yemiş ya da salata tüketebilirsiniz.

Bol Su Tüketilmeli

Vücudun zararlı toksinlerden arındırılması ve fazla kiloların vücuttan atılması için ihtiyacı olan en temel kaynaklardan bir diğeri de bol su tüketimidir. Günlük olarak düzenli bir şekilde en az 2 litre su tüketmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Ayrıca detoks suları hazırlayarak zayıflama sürecinde daha fazla yağ yakımı da sağlayabilirsiniz.

Suya ihtiyacınız olduğunda vücut susama şeklinde size sinyal verir. Ancak pek çoğumuz bu sinyali aldığında üşengeçlikten ya da başka nedenlerden dolayı bunu erteler. Elinizin altında su bulundurmak bunun için çok önemlidir.

Egzersiz ve Spor

Kalıcı kilo vermek için beslenme ne kadar önemliyse egzersiz ve sporda o kadar önemlidir. Diyet yaparak 2 ay gibi bir sürede istediğiniz kiloya ulaşabilirsiniz. Ancak verdiğiniz kiloları geri almamak, kas kaybı yerine yağ yakmak istiyorsanız kesinlikle sporu rutin haline getirmelisiniz. Eğer spor ya da egzersiz için vaktim yok diyorsanız günde en az 20 dakika açık hava yürüyüşünü de tercih edebilirsiniz.

Kaliteli bir yaşama sahip olmak, aynada kendinizi beğenmek ve yaza fit girmek istiyorsanız sizlere sunduğumuz 8 kilo vermek için öneriler yazısını mutlaka uygulamalısınız. Ayrıca iki ay gibi bir süreyi hedefliyorsanız önerilerden bir gün bile vazgeçmemeniz de önemlidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir