Mantarın Faydaları Nelerdir?

Sebze sınıfında yer alan mantar çeşitli yöntemlerde pişirilebilen bir bitkidir. Dünyanın birçok yerinde farklı türleri bulunan mantarın Türk mutfağında da geniş bir yeri vardır. İçerdiği protein, folik asit ve fosfor açısından faydaları saymakla bitmeyen mantar düşük oranda sodyum barındırır. Ayrıca hiç yağ içermemekle birlikte kalori oranı da oldukça düşüktür. Peki mantarın faydaları nelerdir?

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki mantar kısa sürede pişirilebilen lezzetli yiyecekler arasında yer alır. Kimi zaman sade şekilde, kimi zamansa farklı sebzelerle ya da et ve tavukla bir arada pişirilebilir. Mantarın tadı çoğunlukla ete benzemektedir.

mantarın faydaları nelerdir

Kırmızı et kadar protein içeren mantar bilhassa diyet listelerinin vazgeçilmezleri arasında yer alır. Bağırsakları rahatlatıcı ve tok tutucu özelliği ile kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Düzenli olarak mantar tüketimi vücudun A, B ve C vitamini ihtiyacını karşılamaktadır. Sayısız faydası bulunan mantarın bilinmeyen yerlerden ya da güvenilmeyen kişilerden alınmaması gerekir. Zehirleyici türleri bulunması nedeniyle bilinmeden tüketildiğinde ölüme kadar giden sonuçlara neden olabilmektedir.

Mantar Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde birçok hastalığa iyi gelen mantar çoğu hastalığında önlenmesini sağlamaktadır. Bitkisel besinler arasında en faydalılarından birisi olan mantar düşük kalorisi sayesinde kilo vermek isteyenler için altın değerindedir. Mantar hangi hastalıklara iyi gelir sorusu için yaptığımız araştırmaları okuduğunuzda neden mantar tüketmeniz gerektiğini daha iyi anlayabilirsiniz.

Diyabeti Önler

Mantar yüksek lif içeriği sayesinde kan şekerini düzenleyici etkiye sahiptir. Izgara ya da tavada kızartılmış şekilde tüketilen mantarın diyabeti önleme özelliği bulunmaktadır.

Kilo Kontrolü Sağlar

Besleyici özelliği bulunan mantar düşük kalorisi sayesinde kilo kontrolüne yardımcı olur. Özellikle bel bölgesinde oluşan yağlanmalardan kurtulmak için haftada birkaç kez mantar tüketmekte fayda vardır.

Kalp Hastalıklarını Engeller

İçerdiği kaliteli lifler, potasyum ve C vitamini sayesinde kalp ile ilgili hastalıkları önleyen mantar düşük sodyum özelliği sayesinde yüksek tansiyona da fayda sağlar. Kan basıncını düşürmesi ve tansiyonu dengelemesi mantarın kalple ilgili rahatsızlıklara faydalı olmasını sağlar.

Alzheimer Riskini Önler

Sağlığa faydalı vitamin ve minerallere sahip olan mantar  beyni güçlendirerek Alzheimer riskini önlemeye yardımcı olur.

Kanserle Savaşır

Mantar anti-kanser bileşikleri içeren bir besindir. Bu nedenle de kanserle savaşırken tüketilebilecek en değerli besinlerin başında gelir. Dünya genelinde yapılan bazı araştırmalar mantar özünün anti-tümör özelliği bulunduğunu göstermiştir.

Birçok hastalığa karşı şifa olan mantar çeşitli türleri ile sofralarımızda yer almaktadır. Mantarın iyi geldiği hastalıklardan bazıları ise şunlardır;

  • Migren
  • Kemik erimesi
  • Astım ve nezle
  • Diş çürümesi
  • Kansızlık
  • Romatizmal hastalıklar

İçerdiği A, B, C, D ve K vitaminleri sayesinde vücut için bulunmaz bir nimet olan mantar hangi hastalıklara faydalı sorusuna cevaplar sunduk. Vücut için fayda aminoasitler barındıran mantarı haftada en az 1 defa tüketmenizi tavsiye ederiz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir