Gece Aniden Gelen Baş Ağrısına Çözüm Önerileri

Baş ağrısı toplumumuzda en fazla karşılaşılan sağlık problemlerinden biridir. Stres, çeşitli hastalıklar, güneş ışınlarına fazla maruz kalmak, beslenme problemleri, susuzluk ve kişiye göre değişen etkenler baş ağrısına yol açabilmektedir. Birçok kişinin baş ağrısını geçirme konusunda farklı uygulamaları vardır. Hatta geleneksel olarak başı eşarpla sarma yöntemi çoğu kişi tarafından kullanılır. Baş ağrısına çözüm önerileri sunacağımız bu yazımız sayesinde özellikle de gece aniden gelen baş ağrılarını hafifletebilirsiniz.

Aniden gelen baş ağrısına çözüm önerileri

Gece gelen baş ağrısı kişiyi hem olumsuz etkileyecek, hem de uykusundan edecektir. Baş ağrısıyla uyanma enerjik olarak kendinizi kötü hissetmenize, belki de yaşadığınız bu ağrı sonrasında ertesi gün hiçbir şey yapamamanıza neden olabilir.

Normal baş ağrısı ile gece gelişen baş ağrısının farkı vardır. Kimi baş ağrıları uyumadan önce kendini gösterirken, gece gelen baş ağrıları tekrarlayan bir durumdur. Kişiyi çok fazla etkileyen bu durum yaygın olarak görülmektedir.

Baş Ağrısına Yol Açan Etkenler

Baş ağrısına yol açan etkenler ve nedenlerden bazıları şunlardır;

 • Migreni tetikleyen gıdalar
 • Düzensiz uyku alışkanlığı
 • Strese neden olan bir işte çalışmak
 • Yüksek sesli ortamlar
 • Aşırı ışığa maruz kalmak
 • Parfüm kokusu
 • İklim koşulları (nem oranının yüksek olması)
 • Göz rahatsızlıkları (astigmat, göz yorgunluğu)
 • Kadınlarda regl dönemi
 • Östrojen içeren ilaç kullanımı
 • Aşırı kahve tüketimi
 • Alkol ve sigara

Baş Ağrısına Doğal Çözüm Yolları

Düzenli olarak görülen baş ağrıları migren olarak adlandırılmaktadır.  Özellikle görme bozukluğu, kusma ve baş dönmesi gibi belirtiler de eşlik ediyorsa durum ciddi bir hal almıştır. Gece aniden gelen baş ağrısına doğal çözüm yolları uygulayarak kendinizi biraz da olsa rahatlatabilirsiniz. Baş ağrısını daima ilaçla çözüme kavuşturmak yerine doğal çözümlerle kurtulabilirsiniz.

Baş ağrısından kurtulmak için uygulayabileceğiniz doğal çözümler şunlardır;

Lavanta Yağı

Hoş kokusu ile bilinen lavanta yağı  baş ağrıları için uygulanabilecek en doğal çözümlerden biridir. Kaynamış suya birkaç damla lavanta yapı ekleyerek buharını koklamanız baş ağrısını hafifletmek için fayda sağlayacaktır.

Nane Yağı      

Ferahlatıcı bir etkiye sahip olan nane yağı stres ve tansiyondan kaynaklı baş ağrılarına iyi gelmektedir. Özellikle de vücutta kan akışını hızlandıran nane yağı bu nedenden kaynaklanan baş ağrılarını hafifletir. Nane yağı daha birçok rahatsızlık için doğal çözüm olarak kullanılmaktadır.

Kahve

Başınızın ağrımaya başlayacağını hissettiğinizde bir fincan kahve tüketebilirsiniz. Bilhassa ağrı başlamadan önce kahve içmek ağrının gelmesini engelleyebilmektedir. Baş ağrımayan durumlarda ise fazla kahve içmek baş ağrısına neden olabilir. Bu nedenle kahve dikkatli tüketilmelidir.

Ilık Duş

Başınız ağrıdığında yapmanız gereken en güzel şeylerden birisi kahve içtikten sonra ılık bir duş almaktır. Çoğu kişi soğuk su ile duş almanın ağrıyı hafifleteceğini düşünse de bu yanlıştır. Ilık su ile oluşan buhar baş ağrısını hafifletmede etkilidir.

Su Tüketin

Baş ağrısına neden olan en önemli etkenlerden birisi dehidrasyondur. Başınız ağrımaya başladığında 2 bardak suyu yudum yudum içmeyi deneyin.

Kişiden kişiye değişen nedenlerden dolayı geceleri ani baş ağrıları oluşabilir. Ancak durum sürekli olarak tekrarlıyorsa ve çekilmez bir hal aldıysa baş ağrısına doğal çözümler de işe yaramayabilir. Bu gibi ağır durumlarda mutlaka bir uzmana başvurmanızı öneririz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir