Zengin İnsanlar Mutlu Mu?

Günümüz koşullarında paranın insan yaşamı için en önemli ihtiyaç olduğunu kabul etmemek imkansız. Ancak parası olanların dahi mutlu olmadığını sıkça görüyoruz. Parası olan birçok kişinin yalnız kaldığını, zenginliğin verdiği olumsuz etkiler nedeniyle hayattan hiçbir tat almadığı geçektir. Ancak zengin insanların mutlu olup olmayacağı ile ilgili kesin bir kabul yapmak zordur. Bu durum da kişiden kişiye değişse de genel bir yaklaşımda bulunabiliriz.

Düşünsenize sadece kendini düşünen, paradan başka bir derdi olmayan, her gününü para hesabı ile geçiren birinin hayatı yaşamaya vakti olabilir mi? İşte tam da bu noktada yalnızlığı ile yüzleşen zengin bireylerin paradan başka hiçbir saadeti olmadığı gerçeği gün yüzüne çıkmaktadır. Zengin insanlar mutlu mu sorusuna büyük çoğunluğunun mutsuz olduğu cevabını verebiliriz. Çünkü zenginlik geçici bir mutluluk sağlasa da, ardından birçok olumsuzluğu da beraberinde taşımaktadır.

‘’Parayla saadet olmaz’’ sözünü birçoğumuz duymuşuzdur. Tam aksine parayla geçici saadet olabilmektedir. Parası olan insanların ilk dönemlerde büyük bir mutluluk yaşadığı aşikar. Fakat zaman ilerledikçe sadece paraya kendini kaptıran, tüm yaşamını para üzerine kuran insanların çevresi ile bir mutluluğu da kalmamaktadır. Çoğu zenginin evinin içinde mutluluk yokken, üzerinde lüks elbiseler, altında lüks arabalar, cebinde bitmeyen paralar vardır. Peki ya evdeki mutsuz aile? Parayla dahi mutlu olunmayan bir evin içinde yaşamak istenir mi ki?

Eğer varlıklı bir insan varlığını doğru yönetebiliyor ve kullanıyorsa gayet mutlu olabilir. Ancak parayı temel amaç haline giren aşırı zengin insanların bitmeyen hırslarının bir sonucu olarak mutlu olmadığını söyleyebiliriz.

Zenginler Neden Mutsuz?

Aşırı zenginliğin mutluluk getirmediği yapılan bazı araştırmalar ile ortaya konulmuştur. Belirli bir seviyenin üstünde gelir sağlanıyorsa, hayat şartları maksimum fakat mutsuzluk oranı da yüksek olabiliyor. Zenginler neden mutsuz sorusuna cevaplar şöyle;

Para Bağımlılığı

Zengin insanların çoğunda para bağımlılığı olarak adlandırabileceğimiz psikolojik bir rahatsızlık mevcut. Tıpkı madde bağımlılığına benzeyen bu durum kişiyi doyumsuzluğa itebilmektedir. Para birikimi arttıkça kişi her daim daha fazlasını istemektedir. Elinde bulunan para hep yetersiz gelmekte, gün geçtikçe daha fazla paranın derdine düşmektedir. Tam da bu aşamada kendi mutluluğu yerine paraya olan bağımlılığı ile meşgul olarak hayatından ödün vermeye başlamaktadır.

Lükse Olan Tutku Artıyor

Parası olup da lüksten kaçınanların sayısı neredeyse yok denecek kadar az. Zenginlerin lüks ve ihtişama olan tutkusunu görmemek imkansız. Zengin insan istese de pazardan giyinemez. Çevreden gelecek olumsuz eleştirilerin etkisinden dolayı her şeyin lüksünü almaya adeta mecburdur. Haliyle lükse olan bu tutku her daim daha fazla getiriye de ihtiyaç oluşturuyor. Bu nedenle daha fazla para kazanmaktan başka bir derdi olmuyor. Ayrıca lükse alışan kişileri küçük ve ucuz şeyler de mutlu etmemeye başlıyor.

Yalnızlık Duygusu

Zengin insanlar neden mutsuz sorusunun belki de en önemli yanıtı yalnızlık duygusudur. Parası çok olan insanların büyük bir yalnızlığı da vardır. Bunun en önemli nedeni çevresindeki çoğu kişinin sadece parasından dolayı ona yanaşmasıdır. Zengin insanlar için gerçek dost bulmak hiçte kolay değildir. Çevresindekilerin yakınlığı paradan kaynaklanmaktadır. Çoğu zengin bireyin parası bol olsa da yalnızlık duygusundan dolayı mutluluğu olmamaktadır. Zengin insanların parasız kaldığında kaybettiği ilk şeylerden birisi de sahte dostlarıdır.

Bütün bunlar bizi çalışmaktan alıkoyup zenginler zaten mutsuz sonucuna ulaştırmamalıdır. Çünkü ihtiyaçlarınızı karşılayacak kadar imkanınız olmazsa daha büyük sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Ayrıca mutlu olmak için zenginliğe ve paraya çok bağlanmadan onlara sahip olmak en iyi alternatif olabilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir