Memurluk mu, Özel Sektör mü?

Üniversite hayatında en fazla söylenen sözlerden birisi ‘’Okul bitse de, iş hayatına atılsak’’ olmaktadır. Son yıla gelindiğinde ise ‘’Acaba hangi sektöre girsem’’ konusu gündemde olmaktadır. Sınavların yoğunlaştığı, okulu bitirme heyecanının yaşandığı ve iş bulma korkusunun başladığı bu süreçte sıkça cevap aranan sorulardan birisi de memurluk mu özel sektör mü olmaktadır.

Her ne kadar devlet memurluğu garanti bir meslek gibi görülse de özel sektörün avantajları ve kimi zaman kişisel tercihler nedeniyle özel sektör de cazip bir seçenektir. Burada önemli olan nokta sektör, hedefler ve kişisel tercihlerdir. Siz de bu süreçteyseniz ve karar verme aşamasında zorlanıyorsanız doğru adrestesiniz.

memurluk mu özel sektör mü

Devlet memurluğu günümüzde en garanti sektörlerden biridir. Hatta üniversite başlar başlamaz aile ve çevreden gelen memuriyet baskıları birçok öğrencinin memurluk hayali kurmasına neden olur. Şu bir gerçektir ki üniversite çağındaki çoğu kişi kendi hayallerinden çok çevre baskısını dikkate almaktadır. Geleceğe dair kaygıya düşmeye neden olan en büyük etken çevredir ve öğrencileri memur olmadığı halde boşa okumuş gören bir kesimde mevcuttur. Bu aşamada öncelikle kendi tercihlerinizi, geleceğinizde birçok kişinin olmayacağını ve sizin yapacağınız işte başkalarının kararları yerine kendi yeteneklerinizi göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Memurluk mu Yoksa Özel Sektör mü Daha İyi?

Memurluk ve özel sektör kıyaslaması yaparsak şartların ve tercihlerin kişiden kişiye değişeceği göz önündedir. Ancak genel manada memurluk ve özel sektörün hangi açılardan avantaj, hangi açılardan dezavantaj sağlayacağını belirterek bu konuda kararı sizlere bırakmakta fayda var. Memurluk mu yoksa özel sektör mü sorusuna önerilerimiz şöyle;

Maaş Kriteri

Özel sektör ve memurluk alınan maaşa göre kıyaslanacak olursa özel sektörün avantajı daha fazladır. Memur maaşları sabittir ve göreve göre belirlenmiştir. Ancak özel sektörde yapılan anlaşmaya göre, gösterilen başarıya göre ya da zaman içerisinde ücrette yükselmeler olabilir. Ücretin yüksekliği açısından bakıldığında özel sektörün kamuya göre daha avantajlı olduğunu belirtebiliriz. Ancak bunun kişiden kişiye değiştiğini de unutmamak gerekiyor.

Özellikle iş hayatının başındaysanız memurluğun çalışma koşullarına göre maaşı daha cazip gelebilir. Ancak çabalar ve daha çok çalışırsanız özel sektörde zamanla daha öne geçebilirsiniz.

Çalışma Saatleri

Memurluk sisteminde haftalık 40 saat çalışma zorunluluğu vardır. Özel sektörde ise süre artış göstermektedir. Burada ise memurluğun avantajlı olduğu görülür. Bilhassa özel izin günleri ve yıllık izin gibi durumlarda memurluğun daha yararlı olduğu kabul edilir.

Eğer ben çalışmak için bu dünyaya gelmedim, kendime de zaman ayırmalıyım diyorsanız memurluk sizin için daha iyi olabilir. Ancak ben çalışmaya doymuyorum. İş hayatımda yoğunluk ve hareket severim diyorsanız özel sektör öne çıkar.

İş Garantisi

İşten çıkarılma kaygısı yaşamak istemiyorsanız memurluk özel sektöre göre bir adım öndedir. Özel sektörde yapacağınız ufak bir yanlışa dahi göz yummama riski yüksektir. Ancak memurlukta işten çıkarılma çok nadir bir durumdur.

İş garantisi konusunda memurluk tercih sebebidir. Arkanızda devlet olur. Haklarınız korunur. Özel sektörde çalıştığınızda işten çıkarılma ihtimaliniz vardır. İyi bir yerde çalışıyorsanız ona göre tazminatınızı alırsınız. Ancak yeni bir iş bulana kadar maddi ve manevi yıpranabilirsiniz.

Gelişme Fırsatı

Durağan ve hareketsiz bir iş hayatı istemiyorsanız özel sektöre yönelmenizi öneririz. Memurlukta genel olarak iş alanınız bellidir ve rutin işlerle ilgilenmeniz gerekir. Özel sektörde ise eğitimler, seminerler ve farklı aktiviteler ile kendinizi geliştirmeye yönelik adımlar atabilirsiniz. Ayrıca özel sektörde başarı odaklı çalışacağınız için durağan iş hayatı diye bir şey görmeniz pek de mümkün değildir.

Özel sektör mü, memurluk mu sorusuna cevaplar arıyorsanız ön planda tutmanız gereken bir diğer konu da memurlukta tayin gibi zorunlulukların olmasıdır. Özel sektörde bulunduğunuz şehirde çalışma imkanınız vardır. Ancak memurlukta kendi şehrinizden uzağa gitmeyi göze almanız gerekir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir