Yılan Dili Otu ve Faydaları

Yol, çayır ya da dere kenarlarında ve rutubetli ortamlarda yetişen yılan dili otu sarı renkteki çiçeklerinin hoş kokusu ile tanınan bir bitkidir. Kalın ve dayanıklı kökleri bulunan yılan otunun geniş ve iri yaprakları bulunmaktadır. Tatlıya yakın acımsı bir tadı bulunan yılan dili otu hoş kokusu ile ön plana çıkmaktadır. Doğu Karadeniz ve Uludağ gibi yörelerde yaygın olarak yetişen yılan dili otunun kökü oldukça şifalıdır ve bitkisel ilaçlarda da kullanılmaktadır.

Çeşitli alkolitler, pektin, tanen, şeker ve yağ içeren yılan dili otunun tadı acımsıdır. Sinir otu, damarlı otu, yılan otu, karnıyarık otu ve yedi damar otu olarak da anılan bu bitki İngilizce’de Plantain olarak bilinmektedir. Uzun ömürlü bir bitki olan yılan dili otunun kökü birçok hastalığa şifa sağlamaktadır. Çeşitli ilaçların yapımında kullanılan bu bitki sağlıklı yaşam için son derece faydalıdır.

yılan dili otu ve faydaları

Yılan Dili Otunun Faydaları

Alternatif tıpta kullanılan bitkiler arasında yer alan yılan dili otu çoğu hastalığın şifacısı kabul edilmektedir. Birçok yörede farklı isimler ile bilinen yılan dili otunun kökü ilaç yapımında ve bitkisel olarak kullanılmaktadır. Yılan dili otunun faydaları nelerdir diyorsanız sizler için araştırdık.

  • Anti bakteriyel ve anti alerjik etkisi bulunan yılan dili otu mikrop öldürücü özelliği sayesinde boğaz ile ilgili rahatsızlıklara şifa sağlamaktadır. Aynı zamanda bu özellikleri sayesinde iltihaplı yaralarında kısa sürede iyileşmesine faydalıdır.
  • Mukus salgısına benzer bileşenler içeren yılan dili otu bu özelliği sayesinde mide, boğaz ve bademcik rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.
  • Yılan dili otunun vücudu ve kanı temizleme özelliği bulunmaktadır. Aynı zamanda kansızlık içinde faydalıdır.
  • Sakinleştirici etkisi bulunan bu bitki sıtma, baygınlık ve gut gibi rahatsızlıklara iyi gelmektedir.
  • Gastrite iyi gelen yılan dili otu aynı zamanda sindirim sistemini rahatlatıcı etkisiyle de sindirimi kolaylaştırmaktadır.
  • Beyaz kan hücrelerini artırarak vücudu rahatlatır.
  • İçerdiği apigenin isimli madde sayesinde uykusuzluğa iyi gelmektedir.
  • Bağırsak rahatsızlıklarını tedavi eden yılan dili otu ishal için yararlıdır.
  • Yılan dili otu karaciğer ve safra içinde faydalıdır.

Çayı yapılabilen ya da salata ve yemeklere eklenebilen yılan dili otu vücut için sayısız fayda içermektedir. Yılan dili otunun sağlığa faydaları arasında en yaygını ise astıma olan etkisi ile çayının tüketilmesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir