Diyette Hile Yapmak

Diyet yaparken hile yapmak kalori hesabından uzak ve diyetin gerektirdiklerini bir kenara koyarak kaçamaklara yönelmektir. Aslında birçok kişi diyet yaparken zaman zaman hileye başvurmaktadır. Tüm hafta boyunca diyete düzenli olarak uyulup hafta sonu geldiğinde ‘’Tüm hafta diyete uydum, ufak kaçamakları hak ediyorum’’ diyenlerdenseniz konumuz tam size göre. Diyette hile yapmak doğru mu, yoksa yanlış mı, hep birlikte öğrenelim.

diyette hile yapmak

Kilo vermek isteyenlerin yaptığı belli başlı hileler vardır. Bunlar arasında en sık karşılaştığımız ‘’Bir lokmadan bir şey olmaz  bunu yiyeyim akşama bir şey yemem’’ tarzındaki kaçamaklardır. Bir kereden bir şey olmazla başlayan hilelerin ardı arkası kesilmemektedir. Diyet için karar alındıysa bu konuda kesin olmak ve kaçamaklara yer vermemek gerekir. Yapılacak ufacık bir hile diyetin önemsizleşmesine ya da aksamasına yol açabilir.

Diyette Hile Yapmak Zararlı mı?

Her ne kadar diyet yapmak zor bir süreç gibi görünse de alışkanlık haline getirildiğinde her şey rayına oturmaktadır. Kimi zamanlarda ufak kaçamaklara ya da aksamalara yer verilebilir. Ancak diyette hile yapmak zararlı mı sorusuna gelirsek eğer her gün bu yöntemlere başvuruluyorsa zararlıdır diyebiliriz. Tüm hafta boyunca 1200 kalorilik beslenme düzenine alışıp her hafta sonunu 2500 kalori ile geçireceğini düşünmek kişide motivasyon eksikliğine neden olabilir. Bunun en önemli nedeni ise vücudun beslenme düzeninin aksaklığa uğramasıdır. Motive olmak isteniyorsa kaloriyi bu kadar artırmak yerine hafta sonuna 1 dilim pasta ya da kek gibi ödüllendirmeler koyulabilir. Tüm günü özgür bir beslenme düzenine bırakmamak gerekir.

Diyet yapmanın amacı düzenli bir beslenme alışkanlığı kazanmaktır. Hileli diyet yapmak aşırı besin tüketimine ve amaçtan sapmalara neden olabilir. Diyette hile yapılan günlerde özellikle zararlı besinlerin tüketimine yönelim görülmektedir. Bilhassa hafta sonu kaçamak olarak bu besinlere yönelip, tekrardan doğru besinlere geçiş yapıldığında vücudunuzun zararlı besinlere ilgisi artabilir. Kısacası diyette hile yaptığınız gün kendinizi özgür bırakmak yerine sadece bir öğün ya da bir tek besinde özgürlük yeterli olacaktır.

Beslenme düzeninizi sağlamak ve diyette ufak hilelere yer vermek istiyorsanız bunu faydalı hale dönüştürebilirsiniz. Canınız şekerli besinler istediğinde muzu dilimleyerek üzerine tarçın ekleyip yemeniz şeker ihtiyacınızı karşılar. Eğer diyette hile yapmak gibi düşüncelere kapılıyorsanız bu tarz size fayda sağlayacak fikirlere yönelmenizi öneririz. Hafta sonunu dışarıda geçirdiğiniz bir gün fast-food tarzı beslenerek ‘’Yarın hiçbir şey yemem, bu günkü kaçamağı dengelerim’’ diye düşünmeyin. Yapacağınız kaçamak size cazip geldiğinde bunu alışkanlık haline getirme ihtimaliniz vardır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir