Yabancı Dil Öğrenmenin Getirileri Nelerdir?

Yabancı dil öğrenmek gerek eğitim hayatında, gerekse yabancılarla iletişim aşamasında oldukça faydalıdır. Ülkemizde her ne kadar İngilizce eğitim hayatında ders olarak mecburi olsa da, son yıllarda Almanca, Rusya ve Fransızca gibi yabancı diller de eğitim hayatının bir parçası haline gelmeye başladı. Geçmiş yıllarda herkes için İngilizce bilmek büyük bir başarı idi. Ancak günümüzde birçok kişi İngilizce biliyor ve önemli olan birkaç dil bilmek oluyor. Peki yabancı dil öğrenmenin getirileri nelerdir? Sizlere yabancı dil öğrenmenin hayatınıza katacağı faydalardan bahsedeceğiz.

Herkesin minimum seviyede İngilizce bildiği günümüzde Arapça, Rusça, İspanyolca, Fransızca ve Çince gibi farklı dillerde eğitim almak zorunlu hale gelmiş durumda. Bu durum kimilerine birkaç yabancı dil bilmenin zihinde karışıklık yaratacağını düşündürse de yapılan araştırmalar bunun aksine faydalarını ortaya koymaktadır. İkiden fazla yabancı dil bilmek zihinsel olarak fayda sağladığı gibi kişinin özgüvenini de artırmaktadır.

yabancı dil öğrenmenin getirileri nelerdir

Yabancı dil öğrenmenin getirilerini yabancı dil bilmeyen birinin kavraması biraz zor olabilir. Ancak yabancı dili öğrendiğinizde sahip olduğunuz bakış açısı bile bir dile verilen emeğe değmektedir. Yine de biz bazı faydalarını kısaca özetleyelim.

Yabancı Dil Öğrenmenin Faydaları

Yabancı dil öğrenmeye olan ilginin artması ile birlikte yabancı dil öğrenmenin faydaları konusunda bilgi sahibi olmaya yönelik arayışlar da arttı. İkinci bir yabancı dil öğrenmek ve bunun size sağlayacağı faydaları bilmek istiyorsanız yabancı dil öğrenmenin size katacağı getirileri araştırdık.

Eğitim Hayatında Kolaylık

Yabancı dil öğrenmek özellikle uluslar arası eğitim programlarına katılmak isteyen öğrenciler açısından faydalıdır. Başka bir ülkeye gittiğinizde iş bulma, arkadaş edinme ve kültür şoku yaşamama konusunda avantaj sağlayacaktır. Bilhassa kariyerine yurt dışında devam etmek isteyenler için farklı bir yabancı dil bilmek iş bulma şansını artıracaktır.

Ayrıca hangi eğitim alanında olursanız olun en azından İngilizce bilmek sizin farklı kaynaklardan daha doğru bilgilere ulaşmanızı kolaylaştırmaktadır.

Hafızayı Geliştirme

Farklı kelimeler ezberleme ve gramer çalışmaları beyninizi çalıştırarak hafızanızı geliştirmeye yardımcı olacaktır. Yeni kelimeler ezberleme ve dil öğrenme sayesinde erken bunama ya da Alzheimer gibi sorunları azaltmak mümkündür. Yabancı dil öğrenme sayesinde beynin genç kalmasını sağlayabilir ve yaşlanma belirtilerini geciktirebilirsiniz.

Dil öğrendikçe ya da bilgi öğrendikçe hafızanın dolduğu ve karıştırdığı iddiası doğru değildir. Aksine hafıza öğrendikçe genişleyen bir yapıya sahiptir.

Özgüven Artırma

Yabancı biri ile karşılaştığınızda ya da yabancı bir ülkeye gittiğinizde gerek eğitim hayatınızda, gerekse iş sektöründe bildiğiniz yabancı dilin faydasını görürsünüz. Öğrendiğiniz her bir yeni kelimede ya da yabancı biri ile iletişim kurabildiğinizde kendinizin çok şey yapabileceğine inanacaksınız. Bu da özgüveninizi artırarak sizi daha büyük başarılara ulaştıracaktır.

Bugün birçok sektörde İngilizce iş hayatı için temel zorunluluk. İngilizce bilmeyen biri çoğu sektörde özgüven sorunu yaşayabilir. Bir dili konuşup yazabilmenin sağladığı güven gerçekten paha biçilemez.

Kariyer Sağlama

İster kendi ülkenizde, isterseniz de yurt dışında yabancı dil öğrenmenin avantajları ile kolayca kariyer edinebilirsiniz. Ne kadar çok dil bilirseniz iş hayatınızdaki ufkunuz da o kadar gelişecektir. Gerek özel sektörde, gerekse kamuda yabancı dil bilmek kariyer geliştirmede avantajdır.

İyi bir kariyer yabancı dilsiz neredeyse imkansızdır. Daha iş hayatının başında insanlar bu engelle karşılaşmaktadır. Yabancı dil bilenler ise kariyer adımlarına birkaç adım önde başlamaktadır.

Kültürel Etkileşim

Bir kültürü tanımanın en kolay yolu o kültürün dilini bilmekten geçer. İngilizce bilerek kendinizi her ülkede ifade etme şansı bulabilirsiniz. Ancak o kültürün insanını daha yakından tanımak ve değerlerini öğrenebilmek için o kültürün dilini bilmeniz gerekir.

Günümüzde ulaşım ve iletişim imkanlarının gelişmesiyle artık Dünya daha küçük. Kültürel etkileşim ise kaçınılmaz bir zorunluluk olarak karşımızda duruyor. Bir kültürünün dilini bilmek size o kültürü anlamak ve o kültürle etkileşim kurmak açısından sayısız avantaj sağlar.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir