İktisat Mezunu Nerelerde İş Bulabilir?

İktisat Bölümü Türkiye’nin birçok üniversitesinde bulunan ve yoğun rağbet gören bir bölümdür. Ekonomiye dair üretim ve tüketimle ilgili ticaret ve olayları kapsayan iktisat insanların sınırlı olan dünya kaynaklarını tüketimi ile ilgili sorunları açıklamaya çalışmaktadır. İktisat sosyal bilimlere yatkın bir bölüm olmakla beraber hem sayısal, hem de sözel dersler içermektedir. Üniversite çağına gelmiş birçok gencin ‘İktisat mezunu nerelerde iş bulabilir’’ sorusuna cevap aradığını bilmekteyiz.

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki iktisat bölümünden mezun olanlar ‘’İktisatçı ekonomist’’ unvanına sahip olmaktadır. Ekonomi ve maliye ile ilgili birçok alanda iş bulma şansları bulunmaktadır.

İktisat mezunlarının aktif olarak yapabileceği iş alanları hayli fazladır. Gerek özel sektörde, gerekse kamuda en fazla iş bulabilecek bölümlerden birisi iktisattır. Ancak ülkemizde en fazla tercih alan bölümlerden birisi olması her yıl yüzlerce iktisat mezunu verilmesine de neden oluyor. Bu nedenden ötürü de binlerce iktisat mezunu arasından iş bulmak kişinin kapasitesi ve şansına kalıyor.

iktisat mezunu nerelerde iş bulabilir

İktisat Mezunu Ne İş Yapabilir?

Hemen hemen her üniversitede iktisat bölümü olmakla birlikte, iktisat bölümünün en fazla tercih edilen bölümlerden biri olma nedeni iş olanağıdır. Hem özel sektörde, hem de kamuda birçok alanda iktisat mezunlarına iş olanağı sunulmaktadır. Peki iktisat mezunu ne iş yapabilir?

İşte sizlere iktisat mezunlarının çalışabileceği alanlar;

İktisat Mezunu Kamuda Ne İş Yapabilir?

İktisat bölümü mezunları kamuya yerleşmek istiyorsa Kpss A puanının yüksek olması gerekmektedir. Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve Hazine Bakanlığı iktisat mezunları için en uygun kamu kurumlarıdır. İktisat mezunlarının aynı zamanda Kaymakam, Sayıştay Denetçisi ve İdari Hakim olma şansları da bulunmaktadır.

Bu mesleklere atanabilmek içinde gerekli sınavlara katılmaları şarttır. Gümrük müfettişliği, Dış Ticaret Uzman Yardımcılığı, TBMM yasama uzmanlığı ve Hazine Kotrolörlüğü de iktisat mezunlarının başvurabileceği kamu sektörleri arasında yer almaktadır.

İktisat Mezunu Özek Sektörde Ne İş Yapabilir?

Üniversite hayatına adım atarken özel sektörü hedefleyenlerin sayısı oldukça fazla. Bilhassa İktisat bölümü tercih edenlerin çoğunluğu kendini özel sektörde geliştirmeyi hedeflemektedir.

Bankacılık, işletme yöneticiliği, finans uzmanı, dış ticaret sorumlusu, muhasebe, serbest mali müşavirlik gibi sektörlerde iktisat mezunları için iş imkanları sunulmaktadır. Burada esas olan nokta kişinin kendini ne yönde geliştirdiğidir. Başvuracağınız iş yeri ve alana yönelik bilgi birikiminiz ve deneyimleriniz iş bulmanızı kolaylaştıracaktır.

Özellikle yabancı diliniz iyiyse iktisat bölümünden mezun olduğunuzda iş bulmanız daha da kolaylaşacaktır. İktisat mezunu nerede iş bulabilir sorusuna özel sektörün daha avantajlı olduğunu da belirtmekte fayda var. Kamu alanında iş bulmak için birçok öğrenci arasından seçilmekte zorlanabilirsiniz. İktisat bölümünden mezun sayısı arttıkça atanma puanları da yükselmekte ve atanma şansı azalmaktadır. Kendinizi geliştirerek özel sektörde daha çabuk iş imkanı bulabilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir