Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alışveriş yapmak kimileri için bir ihtiyaç, kimileri içinse bir hobidir. Amaç her ne olursa olsun söz konusu alışveriş olduğunda çoğumuzun kendini kaybettiği bir gerçektir. Bilinçsiz bir şekilde yapılan alışveriş maddi açıdan zarara uğramanıza yol açacağı gibi hiç ihtiyacınız olmayacak şeyleri dahi almanıza da yol açabilir.

Yaptığınız alışverişin doğru olmasını ve sizi mutlu etmesini istiyorsanız alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler konusunda maddeler halinde sunacağımız önerileri dikkate almanızda fayda vardır.

Alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Bilinçli bir şekilde alışveriş yapma alışkanlığı kazandığınızda bu güne dek gerçekleştirdiğiniz saçma alışverişlere hayret edeceksiniz. Ayrıca alışveriş yaparken belli başlı kurallarınız olduğunda bunu alışkanlık haline getirerek sorunsuzca tekrarlayacaksınız.

Tam da bu noktada sizlere sunacağımız tüyolardan faydalanabilirsiniz. Alışverişinizi yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda birkaç hususa değinerek sizleri mantıklı alışveriş yapmaya yönlendireceğiz.

Alışveriş Yaparken Dikkat Edilecek Hususlar

Alışveriş yaparken nelere dikkat edilmeli diyorsanız işte sizlere tüyolar;

 • Alışverişe çıkmadan önce ister yazılı olarak, isterseniz de kafanızda küçük bir plan yapın. Doğru bir plan yaptığınızda alışverişinizi mantıklı yapabilir, ihtiyacınız olmayan gereksiz şeylere yönelmekten kurtulabilirsiniz. Burada plan yapmak kadar önemli olan bir diğer nokta ise planınıza sadık kalmanızdır. Çok gerekmediği sürece planınız dışında bir şeyler almamaya çalışın. Bu sayede cebinizde fazladan para kalmasını dahi sağlayabilirsiniz.
 • Bütçenizi belirlediğinizde yapacağınız alışverişin sınırlarını da belirlemiş olursunuz. İhtiyacınızı bilerek alışveriş yapmanız aynı zamanda yapacağınız alışveriş için gerekli bütçeyi de az çok tahmin etmenizi sağlar. Belirli bir bütçe ayırmak ve bu bütçeyi aşmamak doğru alışverişin en temel kurallarındandır.
 • Alacağınız ürünün kalitesi, fiyatı, son kullanım tarihi, ürünün temiz olması ve ürünle ilgili istediğiniz kriterleri mutlaka gözden geçirin. Bu sayede alışveriş sonrasında pişmanlık yaşamayı önleyebilirsiniz. Çoğumuz alışveriş yaparken ürünü görür görmez bir tutku ile sarılırız. Oysa ki alacağınız ürünün gerçekten kaliteli olup olmadığını kontrol etmek her nedense sonradan akla gelir. Bu da yapılan alışveriş sonrasında sorun yaşamaya yol açabilir.
 • Alışverişinizi uyguna getirmek ve karlı çıkmak istiyorsanız mağaza ya da marketlerin indirim, kampanya gibi dönemlerini takip edebilirsiniz. İndirimlerden faydalanarak daha karlı bir alışveriş yapmanız mümkündür.
 • Eğer gıda alışverişi yapacaksanız alışverişe çıkmadan önce mutlaka yemek yiyin. Aç karnına gıda alışverişi yapmak hiç almayacağınız ürünleri dahi sepetinize koymanıza yol açabilir.
 • Özellikle bayanların mutsuz olduğunda alışverişe çıkmaktan kaçınması gerekir. Stresli ve mutsuz bir anınızda yapacağınız alışveriş hem gereksiz şeyler almanıza, hem de gereksiz para harcamanıza neden olacaktır.

Günümüz şartlarında lükse kaçmak birçok kişi için imkansız hale geldi. Siz de alışverişlerinizi doğru yaparak maddiyatınızı sarsmak istemiyorsanız alışveriş yaparken dikkat edilecekler konusunda sunduğumuz önerileri uygulayabilirsiniz. Bu sayede hem isteklerinizi doğru karşılayabilir, hem de harcamalarınızı doğru şekilde yönetebilirsiniz.

İnternetten Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bugün teknolojinin gelişmesiyle hayatımızda 20 yıl önce olmayan bambaşka bir imkan bulunuyor. İnternetten alışveriş hacmi her geçen sene bir önceki yıla göre ciddi bir artış göstermektedir. Hatta internetten alışverişin rahatlığını keşfeden bazıları için internet tek alışveriş seçeneği haline gelmiştir.

İnternetin sağladığı kolay satın alma opsiyonu sayesinde insanlar alışveriş yaparken daha kontrolsüz davranabilmektedir. Bu açıdan online alışveriş konusunda da dikkatli olmak gerekir.

İnternetten alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler madde halinde şöyle sıralanabilir:

 • İnternetten bir şey satın almakta en önemli husus güvenliktir. Bu nedenle güvenirliği ispatlanmış siteler tercih edilmelidir.
 • Eğer kredi kartı ve kişisel bilgilerinizi ödeme yapmak için bir forma gireceksiniz bir sakınca olmadığına dikkat etmelisiniz.
 • Alışveriş yapacağınız plarformun genel merkezinin açık adresi, telefon bilgisinin veya müşteri hizmetleri imkanın olduğuna dikkat edin. Bir sorunla karşılaştığınızda arayıp çözebilmelisiniz.
 • Aldığınız ürünle beklentinizin birebir uymasına dikkat edin. Bazen açıklamalar yeterli olmadığı için beklemediğiniz bir ürünle karşılaşabiliyorsunuz.
 • Herhangi bir yanlışlık durumunda malı iade etme şansınızın bulunmasına dikkat edin.
 • Teslimat süresi, vergi dahil toplam tutar, kargo ücretinin kime ait olacağını net bilinmelidir.
 • Yurt dışından ürün alıyorsanız herhangi bir anlaşmazlıkta malı aldığını ülkenin kanunları geçerlidir. Bunu akılda tutmalısınız.
 • Sanal ortamda alışveriş yaparken mutlaka gizlilik sözleşmesi olmasına ve kişisel verilerin korunmasına dikkat etmelisiniz.
 • Ödeme için kart bilgisi girerken sanal klavye kullanmanız daha güvenli olacaktır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir