Bebeklere Pekmez Ne Zaman Verilir?

Pekmezin enerji ve güç veren bir gıda olduğunu muhtemelen duymuşsunuzdur. Bebeğe pekmez vermeye gelince ise pek çok anne ve baba haklı bir tereddüt yaşıyor. Çünkü bu tarz bir gıdayı bebeğe vermenin iyi mi kötü mü olduğunu birçoğumuz bilmiyoruz. Bu yazıda bebeklere pekmez ne zaman verilir? Bebeklere pekmez yararlı mı gibi sorulara yanıt vereceğiz. Böylece içiniz bir nebze rahat edecektir.

Genel kanı bebeklerin 6 ayı doldurduğunda yani ek gıda döneminde girdiğinde pekmez yiyebileceği yönündedir. Bizim tavsiyemizi sorarsanız ilk 1 yıl bu tarz bir gıda vermemelisiniz.

6 aydan sonra verilebilmesinin nedeni pekmezin ekstra bir alerjen ve zehir etkisinin olmamasıdır. Ancak yine de çocuğun alerji durumu her gıda için ayrı ayrı takip edilmelidir. Birçok uzman 6 ayı doldurmuş bebeğe pekmezin verilebileceğini söylüyor. Bizim görüşümüz ise biraz daha sabırlı olmanız yönündedir. Şimdi bunun gerekçelerine geçelim.

Bebeklere pekmez ne zaman verilir

Neden Bebeğe Pekmez Vermeyi Geciktirmeliyiz?

Pekmezin birçok faydası olduğunu düşündüğünüzde ve 6 aydan sonra bir sakınca görülmediğinde bu süreci geciktirmek size mantıksız gelebilir. Ancak biz mümkünse 1 yaşına kadar hiç vermeyin, 1 yaşından sonra da ne kadar geç verirseniz o kadar iyi diyoruz. Bunun nedenlerini maddeler halinde sıralayalım:

  • Piyasada bulduğunuz pekmezlerin birçoğu yapaydır. Doğal pekmez bulmak her zaman mümkün değildir. Yapay gıdalar ise bebeğinize zarar verir.
  • Pekmez yüksek oranda şeker içerir. Bebeği erken dönemde şekerle tanıştırmak faydadan çok zarar getirebilir.
  • Şekerli gıdaları fazla tüketen ve bunlara erken yaşlarda alışan bebeklerde diğer besinlere karşı besin reddi geliştirme daha olası bir durumdur.
  • Pekmez bebeğe yüklü miktarda enerji verir. Bu da bebeğin çok hareket etmesine ve yorulmasına neden olur.
  • Pekmezin faydaları elbette vardır ancak bu faydalar abartıldığı kadar fazla değildir. Dolayısıyla sabırlı olmakta her zaman fayda vardır.
  • İlerleyen dönemlerde pekmez yemek için çocuğun zamanı olacaktır. Bebekken pekmez yememek bir şey kaybettirmez.

Bütün bunları düşündüğünüzde ille de istiyorsanız 6 aydan sonra, ama tercihen 1 hatta 1 buçuk yaşından sonra vermenizi öneriyoruz.

Benzer yazı: Bebeklere reçel ne zaman verilir?

İlle de Pekmez Vermek İstiyorsanız?

Bazıları çocuğun belirli bir rahatsızlığını gidermek ya da başka amaçlarla özellikle bebeğe pekmez vermek istiyorlar. Sizin bebeğinizle alakalı bu tercih sizindir. Bu durumda 6 aylık bebeğe ya da 4 aylık bebeğe pekmez verilir mi verilmez mi sorusundan ziyade bunun nasıl verileceği olmalıdır.

Bebeğe ille de pekmez vermek istiyorsanız en azından şu maddelere dikkat edin:

  • Pekmez mutlaka ama mutlaka doğal olmalıdır. Ev yapımı ve katkı maddesiz olmalıdır.
  • Bebeğin yiyebileceği miktarın üstünde olmamalıdır.
  • Bebek istemediğinde zorla verilmemelidir.
  • Mümkünse yoğurt veya benzeri bir gıdayla karıştırarak yoğunluğu düşürülerek verilmelidir.

Keçiboynuzu, dut ya da üzüm pekmezlerinden hangisi iyidir derseniz bunların birbirine karşı avantaj ve dezavantajları vardır. Pekmezler meyvenin bütün özelliklerini göstermezler. Dolayısıyla meyvenin kendisi kadar doğal değillerdir. Her pekmezin kendine ait özellikleri vardır. Bu konuda net şu pekmezi vermelisiniz diyemeyiz.

Tags:

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir