Uçucu Yağlar İle Doğal Sivrisinek Kovucu Nasıl Yapılır?

Tatlı yaz günlerimizin tatsız misafirleri sinekleri insanlara çeken birçok neden olmakla birlikte en önemli nedeni; insanların teninde bulunan bazı kimyasal kokuların sineklere çekici gelmesidir. Bu tatsız misafirleri engellemek amacıyla uygulanan yöntem de sinek kovuculardır. Karışımın içerisine konulan baskın kokular insan kokularını kamufle ederek sinekleri engelleyebilmektedir. Uçucu yağlar kullanarak hazırlayacağınız karışımla doğal yollardan kendinizi ve ailenizi koruyabilirsiniz.

Uçucu Yağlar İle Doğal Sivrisinek Kovucu

Sinek Kovucu Yapımı

Sinek kovucuları hazır olarak temin edebileceğimiz gibi evde kendimiz de yapabiliriz. Yapılan araştırmalara göre fesleğen, limon yağı, kekik yağı, tarçın yağı, lavanta yağı, portakal yağı, biberiye yağı, okaliptüs yağı ve nane yağında bulunan bileşikler insan kokularını kamufle etmektedir. Saydığımız yağ çeşitlerini aktarlarda veya marketlerde kolaylıkla bulabilirsiniz. Kokusunu beğendiğiniz herhangi bir yağı 1/10 olacak şekilde temiz bir suyla karışım haline getirmeniz ve  koyu renk bir sprey şişesinde muhafaza etmeniz gerekiyor.  Hazırladığınız bu karışımı, kullanmadan önce çalkalamak kaydıyla vücudunuza uygulayabilirsiniz. Vücudunuzun karışıma olan tepkisini ölçmek için başlangıçta kolunuzun bir kısmına uygulama yaparak alerjik bir reaksiyona sebep olup olmayacağını gözlemleyebilirsiniz. Yine sinek kovucu olarak kullandığımız bu karışımın içerisine besleyici başka yağlar da karıştırarak çift etkili kullanabilirsiniz.

Kimyasal Sinek Kovucu Zararları

Sinek kovucuların içeriğinde bulunan ve DEET olarak adlandırılan kötü kokulu kimyasal, sinekleri insanlardan uzak tutmaktadır. Tanıtımlarda zararsız olarak lanse edilen bu kimyasal; sanılanın aksine deride döküntü, solunum sorunları, baş ağrısı ve sinir sistemi bozuklukları gibi bazı hastalıklara sebep olmaktadır. İkinci olarak tablet şeklindeki sinek kovucuların içerisinde bulunan pymamine forte adlı kimyasalın nefes güçlüğü, terleme, mide bulantısı gibi yan etkileri bulunduğu kanıtlanmıştır. Hava almayan ortamlarda bulunan bu tür kimyasallar tepkimeler gerçekleştirerek zehirli hale gelebilir. Deri veya solunum yoluyla da kişilere ulaşabilir. Bu da yine istenmeyen bazı hastalıklara sebep olabilir.  Tüm bu risklerin yanında ebeveynler de çocuklarına, bu tür kimyasal maddeleri barındıran bu karışımları kullandırmak istemememektedir. Sentetik kimyasal kovucular yerine doğal kovucuları kullanarak sineklerin olumsuz etkilerini daha güvenli şekilde yok edebilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir