Neden Mutsuzuz?

Mutluluk kavramı; insanın hayat ile barışık olma durumudur. Eğer insan, hayat ile barışık ise; fakirde olsa mutludur.

Toplumsal olarak mutsuzluk, bambaşka bir hal aldı. Şöyle ki; antidepresan alımı özellikle gençlerde bir hayli arttı. Bu da gösteriyor ki; insanlar ya mutsuz, ya da mutsuz olduklarını sanıyorlar. Mutsuzluğun nedenlerini insanlara soracak olsanız birçoğu, sahip olamadığı şeylerden bahseder. Bu da gösteriyor ki çoğu insan mutluluğu sahip olmakta arıyor. Sahip olamadığında ise mutsuz oluyor. Mutsuzluk için insanların kendine göre haklı yanları vardır. Hatta belki de çoğunda haklıdırlar fakat işte asıl mesele burada başlıyor. Mesele; farkında olmak ve farkında olarak hayat ile barışık olmak. Eğer gerçekten her şeyin farkında olursanız doğal olarak da hayat ile barışık olacaksınız. Zaten hayat ile barışık olmazsanız mutlu olmanız çok zordur.

Hayat İle Barışık Olmak Nedir?

Hayatla barışık olmak, kendin ile inatçı olmamak demektir. Misal; hayatın içinden bir olay ile karşılaştığınızda ona inat ederek inanmamaya çalışırsınız ancak o doğanın kanunudur. Siz doğanın kanuna karşı durursanız kendiniz ile doğa arasında bir münakaşa içine girersiniz ancak hiçbir zaman galip gelemez ve mutsuz olursunuz. İstediğiniz şeyler için çalışın, çaba gösterin, üzerine gidin ancak doğaya karşı durmayın. Çünkü bazı şeyler kanun niteliğinde ve değiştirilemezdir. Ama mümkün olabilecek her şeyin için çaba gösterin.

Yaşamımız boyunca sürekli belli kurallar içinde yaşar ve geleceğimizi de o yönde belirleriz. Yani doğduğumuzdan bu yana çok da fazla bir alternatif yolumuz yoktur. Birkaç yol çıkar karşımıza, biz de bunlardan birini seçeriz. Ancak başka şehirler başka yol haritaları olduğundan haberimiz dahi yoktur. Kimi zaman ise haberimiz olmasına rağmen çok uzak gözükür. Eğer biz çaba gösterip başka yolları göremezsek, bir zamandan sonra yaşantımızı sorgulamaya başlayacağız. Düşüne düşüne sorgula sorgula bir çıkış yolu arayacağız ve çoğu zaman bulamadan pes edeceğiz. Bunun sonucunda ise koskocaman bir hayal kırıklığına uğrayacağız. Ancak asıl mesele burada başlıyor. Yani farkında olmakta. Eğer siz bazı şeyleri farketmiş iseniz çoğu insandan daha farklı düşüncelere sahipsiniz demektir. Bu yüzden mutlu olun. Zorla da olsa acıyla da olsa mutlu olun. Çünkü siz farklısınız..

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir