Türkiye’de Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Türkiye eşsiz güzellikleri ve tarihi yapısı ile dünya üzerinde gezip görülmesi gereken en önemli ülkelerden biridir. Her yıl yüzlerce turist ülkemize akın ederken, çoğumuz içinde bulunduğumuz güzelliğin farkında bile değiliz. Yurt dışı tatil planlarınızı yapmadan önce ülkemizin saklı kalmış cennet köşelerini de ziyaret etmenizi öneririz. Türkiye’de görülmesi gereken yerler arasında size uygun olanları liste yaparak eşsiz bir Türkiye turuna çıkarabilirsiniz.

Tarihi ve kültürel mekanları bakımından ülkemiz gezip görülmeye değer nice güzelliğe sahip. Tatil deyince akla ilk gelen yurt dışı oluyor. Her nedense gözümüzün önünde keşfedilmemiş nice güzellik olduğunu hiç birimiz umursamıyoruz. Dünyaya açılmadan önce siz de yakınınızdakileri keşfedebilir, Türkiye’nin en güzel yerlerini gezip görerek unutulmaz bir tatil yaşayabilirsiniz.

Türkiye’de Gezilecek Yerler

Türkiye’de gezilecek çok yer var. Aşağıda sıraladığımız yerler gezebileceğiniz güzel yerlerden bazılarıdır.

KAPADOKYA

Peri bacaları ve balon turları ile ün kazanan Kapadokya UNESCO Dünya Kültür Mirasları Listesi’nde yer alıyor. Türkiye’de yaşayıp henüz Kapadokya’yı keşif etmeyenlerdenseniz çok şey kaybettiğinizden kuşkunuz olmasın. Ürgüp, Avanos, Göreme, Uçhisar ve daha birçok ilçesinde yer alan yer altı şehirleri, peri bacaları, vadileri ve nice kültür mirasları ile Kapadokya’yı keşfetmek size unutulmaz anılar bırakacaktır.

FETHİYE – ÖLÜDENİZ

Hem mavi, hem de yeşilin güzelliklerini bir arada barındıran Ölüdeniz ülkemizin cennet köşelerinden biridir. Hayatın stresinden uzaklaşmak, vadiler ve adalar keşfetmek isterseniz rotanızı Fethiye’ye çevirebilirsiniz. Türkiye’de gezilecek yerler arasında ilk sıralara Ölüdeniz’i mutlaka eklemenizi öneririz.

AYDER YAYLASI

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı olan Ayder Yaylası kayın ormanlarıyla kaplı yemyeşil görünümünün yanı sıra kaplıcasıyla da ünlüdür. Ayder Yaylası’nı ziyaret ederek hem şifa bulabilir, hem de Rize’nin en doğal manzarasını keşfedebilirsiniz.

PAMUKKALE

Pamukkale travertenlerinin eşsiz ve büyüleyici güzelliğini keşfetmediyseniz geç kaldınız. Her yıl yüzlerce yerli ve yabancı turistin akın ettiği Pamukkale’yi mutlaka görmenizi tavsiye ederiz.

SAKLIKENT

Macera severler için Türkiye’nin görülmesi gereken yerleri arasında yer alan Saklıkent Fethiye ve Antalya arasında yer alan bir vadidir. Özellikle kayalara tırmanarak macera dolu bir gezi gerçekleştirmek isterseniz Saklıkent tam size göre bir yer.

ASPENDOS ANTİK KENTİ

Romalılar tarafından M.S. 2. Yüzyılda inşa edilen Aspendos tiyatrosu Antalya’nın meşhur antik kentidir. Bu kadar yıl boyunca ayakta durabilmesi bize Roma mimarisi ile ilgili pek çok şey öğretmektedir. Aspendos tam anlamıyla bir tarihi güzelliktir.

URFA – BALIKLIGÖL

Urfa’ya gelenlerin mutlaka ziyaret ettiği Balıklıgöl eşsiz hikayesi ile çok fazla ilgi görmektedir. Farklı bir güzellik keşfetmek isterseniz derin bir hikayeye sahip olan Balıklıgöl’ü ziyaret edebilirsiniz. Balıklıgöl’de yem alıp balıkları beslemeyi de ihmal etmeyin.

AMASYA

Kızılırmak’ın kenarını çevreleyen rengarenk Amasya evleri ve Amasya Kalesi ile mutlaka gezip görmeniz gereken yerlerden birisi de Amasya’dır. Bu güzellikleri ön planda olmayan Amasya’nın tatlı elmasını da mutlaka yerinde yemenizi tavsiye ederiz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir