Türkiye Ne Zaman Kuruldu?

Türkiye Cumhuriyeti 1923’te kurulduğu için bu tarihten öncesinde Türkiye kavramını yok sayıyorlar. Oysa ki Türkiye kavramı 13. Yüzyıldan bu yana süregelen bir kavramdır. Devletimizin ilk adı ‘’Anadolu Selçuklu Devleti’’ olarak adlandırılmıştır. Türkiye’nin kuruluş tarihi 23 Mayıs 1040 olarak kabul edilmelidir. Yaklaşık olarak 973 yıl öncesine dayanan Dandanakan Meydan Muharebesi Türkiye’nin kuruluşu için en büyük adım olmuştur. Türkiye ne zaman kuruldu sorusuna Türkiye 1040 yılında Ertuğrul Gazi tarafından kurulmuştur cevabını verebiliriz. Ertuğrul Gazi sayısız fetihler ve başarılar ile bugünkü Türkiye’nin temellerini atmıştır.

Türkiye ne zaman kuruldu

Osmanlı İmparatorluğu’na Türkiye demek yanlış olmamakla birlikte tarihte birçok anlaşmada da Osmanlı Türkiye olarak adlandırılmıştır. Bu nedenle ülkemizin kuruluşu Osmanlı’nın başlangıcını kapsamaktadır. Osmanlı İmparatorluğu olmasaydı, Ertuğrul Gazi şimdiki Türkiye’nin temellerini atmasaydı belki de şimdi Türkiye olarak bu denli ayakta duramayacaktık. Zamanla süren mücadeleler ve büyük savaşlar sonucunda bu günkü Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur.

Türkiye Cumhuriyeti Ne Zaman Kuruldu?

Türkiye Cumhuriyeti ulu önder Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kurulmuştur. Her ne kadar Cumhuriyet’in kurucusu olarak sadece Atatürk gösterilse de Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında Atatürk ile beraberindeki arkadaşlarının da büyük çabaları olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti ne zaman kuruldu sorusuna 29 Ekim 1923 cevabını net olarak verebiliriz. TBMM 23 Nisan 1920’de kurulmuştur. Ancak Kurtuluş Savaşı’nın halen devam ediyor olması nedeniyle rejime henüz bir isim koyulmamıştı.

23 Nisan 1920’de ilk toplantının yapıldığı TBMM Cumhuriyet rejimine dayanan tüyolar verilmişti. Cumhuriyetin kurulması birinci meclise değil, ikinci meclise kalmıştı. İkinci Meclis başkanlığına Mustafa Kemal Paşa, ikinci başkanlığa ise Ali Fuat Paşa seçildi. Meclisin başbakanlığında ise Ali Fethi Okyar getirilmişti. Yaşanan grup çatışmaları nedeniyle Mustafa Kemal Paşa’nın başkanlığında karar alan Bakanlar Kurulu istifaya ve yeni hükumette görev almamaya karar verdi. 27 Ekim’de ise Bakanların istifaları Mecliste okunarak duyuruldu. Mustafa Kemal Paşa bu bunalımlı süreçte uzun süredir düşünmekte olduğu Cumhuriyet düşüncesini gündeme getirdi. Yakın arkadaşları ile Çankaya’da 28 Ekim akşamı toplanan Mustafa Kemal Atatürk ‘’Yarın Cumhuriyeti İlan Edeceğiz’’ düşüncesini arkadaşları ile paylaştı.

Türkiye’nin kurulma tarihi birçok kitapta 29 Ekim 1923 olarak belirtilmektedir. 29 Ekim 1923 Cumhuriyet’in resmen ilan edildiği tarihtir. Ülkemiz Türkiye olarak bunlar yüzlerce yıl öncesinde kurulmuştur. Ertuğrul Gazi ile başlayan süreç nice padişah ve şehitlerimizin akıttığı kanlar ile bu günlere gelmemizi sağlamıştır. Mustafa Kemal Atatürk bu günkü Cumhuriyet’imizin temellerini atan birçok yeniliği ve anayasayı 29 Ekim 1923’te TBMM’de gündeme getirerek ülkemizi yepyeni bir geleceğe kavuşturmuştur.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir