Tüm Zamanların En Gizemli Arkeolojik Keşifleri

Voynich Makale

Voynich el yazması, şimdiye kadar ‘dünyanın en gizemli el yazması olarak adlandırılmıştır. Bu kalıntı, Kuzey İtalya’ 1912 yılında keşfedilmiştir. Voynich yazısının dili, yazarı hala bilinmemektedir. Farklı bitkilerin çizimleri, voynich el yazması üzerinde bulunan en ilginç şeydir. Şimdiye kadar kimse bu çizimleri herhangi bir bitki türüyle eşleştiremedi. Voynich yazısının 15. Yüzyılda yazıldığı düşünülmektedir. Bitkisel bölümden ayrı olarak, bu gizemli el yazması astronomik, biyolojik, kozmolojik ve farmasötik bölümleri de içerir.

Mount Owen Moa

1986 yılında bir grup arkeolog, Yeni Zelanda’da bir mağarada kazılarak bir kuşun pençesi keşfetti. Bu pençedeki et ve kaslar hala  bağlı bir halde bulundu. Daha sonra, arkeologlar yaptıkları çalışmalarda 2000 yıl önce Dünya’dan kaybolan soyu tükenmiş kanatsız kuş ayağı olduğunu açıkladı. Kanatsız mao, yüksekliği 12 metreye ve ağırlığı 250 kg kadar çıkan olan ağır bir kuştu. Muhtemelen de ilk insanlar tarafından avlanarak soyları tükendi. Bu kuşun pençesi şuanda Yeni Zelanda’nın doğal tarihi müzesinde yer almaktadır.

Sacsayhuaman

Sacsayuman, Machu Picchu, Peru’da bulunan antik duvarlı bir komplekstir. Bu karmaşık yapının inşası 1440 yılında imparator Pachacuti tarafından başlatıldı. Bu yapının tamamlanmasının 100 yıldan fazla sürdüğü düşünülüyor. Duvar; diyoritit bloklar, yucay kireçtaşları ve karanlık andezitler dahil olmak üzere birçok farklı kayaç türünden oluşur. 600 metre uzunluğundaki sacsayhuaman duvarının bir zingzang yapısı vardır ve her bloğu yüzlerce ton ağırlığındadır.

Nazca Çizgisi

Nazca çizgileri, güney Peru’nun çölü üzerinde sadece uçuş gezisi yaptığınızda görülebilen sıra dışı beyaz çizgiler oluşturmaktadır. Bu çizgiler, ülkedeki popüler UNESCO dünya mirası sitelerinden biridir. Bu antik gizemli oluşumda trapezoid, dikdörtgen, üçgen ve swirls şekilleri vardır. Yakın gözlem yaparak, 70 hayvan ve 300’e yakın bitki yapılarının geometrik şekillerini görebilirsiniz. Bu çizgilerin amacı hala bilinmemektedir.

 Arkeologlar Nazca çizgilerinin M.Ö. 500 ile MS 700 yılları arasında Nazca Kızılderilileri tarafından oluşturulduğunu tahmin etmişlerdir. Bu eski çizim 2000 yıldır bozulmadan kalmıştır. İnsanlardan oluşan büyük bir topluluk, bu çizgilerin doğru yolu bulmak için uzaylılar tarafından oluşturulduğuna da inanıyor.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir