Modern Fiziğin Babası Albert Einstein Kimdir?

Ünlü sözü “3. Dünya Savaşı neyle olacak bilemem ama 4. Dünya Savaşı taş ve sopalarla olacak” ya da dil çıkarttığı siyah beyaz fotoğrafı ile hafızalarımızda yer eden Albert Einstein 1879 yılında Almanya’da doğmuş olan çok ünlü bir bilim adamıdır. Fizik alanında ve atom, ışığın karakteri ve görecelilik konularında çok önemli çalışmalar yapmış ve buluşlara imza atmıştır. Çalışmalara sonucunda 1921 yılında Nobel Fizik Ödülü’ne layık görülmüştür.

Albert Einstein

Almanya’da dünyaya geldikten sonra yaklaşık 15 yaşına kadar orada kalmıştır. Daha sonra ailesi İtalya’ya taşınmış ancak Einstein’ın Almanya’da okulu bitirmesini istemişlerdir. Einstein, okulu bırakıp ailesinin yanına gitmeyi tercih etmiştir. Ancak eğitim hayatına son vermek gibi bir niyeti yoktur. İsviçre’de lise eğitimini tamamlamıştır. Lise eğitiminden sonra Politeknik okulunda fizik bölümüne girmiştir. Asıl amacı akademisyen olmak olan Albert Einstein, üniversitesindeki özgür tavırları ile bir hayli tepki görmüştü. Bu yüzden kendi hocalarının yanında asistanlık görevi bulamayan Einstein bir süre patent firmasında çalıştıktan sonra Zürih Üniversitesi’nde kuramsal fizik profesörü olmuştur. Bu noktadan sonra da yaptığı çalışmalar ile dünyaca ünlü bir bilim adamı olmuştur. Modern fiziğe çok fazla katkı sağlamıştır. Çalışmaları arasında; özel görelilik kuramı, genel görelilik kuramı, kütle-enerji eşitliği, fotoelektrik etki, brown hareketi ve istatiksel fizik, kuantum fiziği ve belirsizlik ilkesi, kozmoloji ve bileşik alan kuramı gibi çalışmalar vardır. Yazdığı kitaplardan birkaç tanesi şunlardır:

  • Görelilik; Özel ve Genel Kuram Popüler Bir Yorum, 1920
  • Tek Atomlu İdeal Gazların Kuantum Kuramı, 1924
  • Brown Hareketi Kuramı Üzerine Araştırmalar, 1926
  • Görelilik’in Anlamı, 1921
  • Fiziğin Evrimi, Leopold İnfield İle Birlikte, 1938

Hayatı ve çalışmaları ilginç olan Albert Einstein’ın ölümü de bir o kadar ilginçtir. Geçirdiği bir iç kanama sonucu ameliyat olması gerekirken, Dünya’da kendisine ayrılan vaktin dolduğunu ifade edip ameliyatı reddetmiş ve hayatını kaybetmiştir. Albert Einstein kendisinin ilahlaştırılmamasını istediği için öldükten sonra yakılması gerektiği düşünmüştür. Ancak otopsisi bittikten sonra otopsiyi yapan doktor, Einstein’ın beynini çalmıştır. İnsanlığı ve geleceği değiştiren bir beyin olarak nitelendirmiştir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir