Tarihin En Tatlı Sayfası Çikolata ve Çikolata Çeşitleri

Çikolata yediden yetmişe herkesin severek tükettiği tatlı bir yiyecektir. Temel olarak kakao, süt ve şekerden yapılır. Fındıklı, fıstıklı hatta meyveli çikolata çeşitleri bile vardır. Hepimizin çok sevdiği bu tatlı, acaba tarih sahnesinde yerini nasıl alıyor?

Çikolata Çeşitleri

Çikolatanın Tarihi

Honduraslı yerliler tarafından, 4000 yıl önce keşif yapılarak bulunan kakao meyvesinin çekirdeklerini kurutup öğüterek bir tür içecek yapılıp tüketildi. Daha sonra çikolata soğuk ve acı bir içecek olarak içilmeye başlandı. Aztek ve Mayalılar yıllar boyu bu lezzetin keyfini çıkarıp daha sonraları dini inançlarına ve kültürlerine ekledi. Aztek ve Mayalılar bu içeceği iyilik ve kötülük ağacının temsilcisi olarak gördüler. Ünlü kâşif Kristof Kolomb tarafından fark edilip İspanyollar tarafından Avrupa’ya, oradan da bütün Dünya’ya yayılması 16. Yüzyılda gerçekleşti. Avrupa’ya adımını attıktan sonra İtalyan kahve dükkanlarında çikolata içeceği hızla yayıldı. Sanayi devriminden sonra yaklaşık 1700’lü yıllarda kakao yağının bulunmasıyla katı çikolata da yapılmaya başlandı. İlk olarak İngiltere tarafından üretildi. Daha sonraları Henry Nestle sütteki suyu buharlaştırılarak süt tozu elde edilebileceğini keşfetti ve çikolatanın tadında bir devrim başlattı. Bu sütlü çikolataların yapılmasına yol açan harika bir buluştu ve Nestle markasının doğuşuna önayak oldu. Bunun arkasından da birçok çikolata çeşitleri onu izledi.

Çikolata Çeşitleri

  • Bitter çikolata: Tadının acı olması ile bilinen, kakao miktarı %85 ile %90 arasında değişen bu çikolata türünün kullanım alanı çikolata çeşitleri arasında oldukça kısıtlıdır aslında. İçerisindeki şeker miktarı, aromasını bozacak miktarda olmamalıdır ve bu yüzden diyet yapan insanların tüketebileceği bir çikolata türüdür.
  • Sütlü Çikolata: En az %25 kakao ve %14 süt tozu içeren sütlü çikolata, içeriğindeki sütün varlığı ile birlikte ısıya aşırı duyarlı hale gelir, kolayca yanar ve pütürlü hale gelir. Bu yüzden hafif ve yumuşak bir kıvamı vardır.
  • Beyaz Çikolata: Renginden dolayı içinde kakao olmadığını düşünsek de kakao yağı, süt tozu ve şekerden oluşur. İçeriğindeki kakao oranı %20 ile %45 arasına değiştiği için, kakaonun yetiştiği iklim çok önemlidir.
  • Pralin: Bu çikolata türünün %25’ini bitter oluşturur. Sütlü çikolata ve beyaz çikolatanın karışımı ile elde edilen dolgulu ve lokma büyüklüğünde bir çikolatadır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir