Saygısız Çocuğa Nasıl Davranmalı?

Ebeveynler için saygılı çocuk yetiştirebilme son derece önemli bir konudur. Yaşıtları ve çevresinden gördüklerini benimseyerek uygulamaya çalışan çocuklar ebeveynler her ne kadar dikkatli davransa da saygısızlığa yönelebilmektedir. Çocukların gördüklerini taklit etme ve model alma çabası kimi zaman olumlu davranışlardan çok olumsuzlara yönelmesine de neden olabilmektedir. Peki saygısız çocuğa nasıl davranmalı? Ev ortamında ya da sosyal ortamlarda saygı beklenen çocuğa nasıl davranılması gerektiği son derece önemlidir. Unutmamak gerekir ki çocukların model olarak aldığı ilk kişiler anne ve babalardır.

Saygısız davranan çocuğun çoğunlukla yaptığının farkında olmadığını kabullenmek gerekir. Çocuklar çoğu davranışının saygısızlık olarak görüleceğini kestiremezler. Bu nedenle de kendilerini mantıkla şekilde ifade edemezler. Sınırlar, kurallar ve aşırı kısıtlama da çocukları saygısızlığa iten nedenler arasında yer alır. Agresif davranışlar, söylenen sözlere ters cevaplar ya da karşılık verme gibi saygısızlıklar çocukların en fazla sergilediği davranışlar arasında yer alır.

saygısız çocuğa nasıl davranmalı

Saygısızlık Yapan Çocuğa Nasıl Davranılmalı?

Başarılı ve kaliteli bir yaşamın temelini oluşturan saygı çocukluk yaşlarında kazanılan bir değerdir. Ebeveynler çocukluk çağında bu kavramı çocuklarına benimsetmeli ve geleceğe saygılı bireyler yetiştirmek öncelikli hedeflerinden olmalıdır. Çocuk öncelikle ailesine saygı göstermelidir ki sosyal çevresinde de aynı saygıyı yürütebilsin. Saygısızlık yapan çocuğa nasıl davranılmalı konusunda bilinçli olmak çocuğun kişisel gelişimi açısından önemlidir.

Sakin Davranın

Çocuğunuz saygısız davrandığında ya da sinirlendiğinde siz de ona karşı kaba ya da saygısız davranmayın. Bu şekilde onu daha saygısız tavırlarla sürüklersiniz. Mümkün olduğunca sakin kalarak ve yaptığının yanlış olduğunu anlatarak eğitmeniz gerekir.

Çocukların saygısız davranması için birçok neden olabilir. Çok paniğe kapılmak yerine sakin olmayı tercih edersek daha iyi sonuç alabiliriz.

Konuşmaya Çalışın

Çocuğunuzu eğiteceğiniz her konuda onunla konuşmayı bilmelisiniz. Ona saygısız davrandığını ve yaptığının yanlış olduğunu güzellikle anlatmanız gerekmektedir. Yapacağı saygısızlıkların sonucunu anlatın ve onu sakince uyarın.

Bazı çocuklar için saygısız davranmak geçici olabiliyor. Hatta çok uslu olan çocukların hayatlarının bazı dönemlerinde fevri ve saygısız davranabileceğini unutmayın. Sakinlikten sonraki adım olabildiğince ısrarcı bir şekilde konuşmaya çalışmaktır.

Konuşma fayda vermezse kademeli olarak ceza sistemini uygulayabilirsiniz. Verdiğiniz cezalar çocuğu incitici olmamalıdır.

Onu Anlayın

Çocuğunuzu en iyi tanıyan ve anlaması gereken kişi sizsiniz. Empati kurarak onu anlamaya çalışın ve nelere saygısızca tepki gösterdiğini takip edin. Bu şekilde onun duygularını anlayarak ona yol göstermeyi başarabilirsiniz.

Çocuğun saygısız davranması bazen bir şeylere tepki göstermek içindir. Bazı durumlarda sorun başka bir sorundan kaynaklanabilir. Çocuğu anlamaya çalışın ancak asla çocuğun yanlış yaptığı şeyleri onaylar veya kabul eder görünmeyin.

Olgun Davranın

Karşınızdakinin çocuk olduğunu ve olgun davranması gereken kişinin de siz olduğunuzu kabul edin. ‘’Yeter artık bıktım senden’’, ‘’Artık seni dinlemek istemiyorum’’ tarzında sinirli cümlelerle yaklaşmak yerine ‘’Sakince anlatırsan seni dinleyebilirim’’ tarzında olgun tavırlar sergileyebilirsiniz.

Olgunluk iyi ebeveyn olmanın ana şartıdır. Çocukla çocuk olarak aynı seviyeye inerseniz çocuk sizi kendine denk ya da rakip görecektir. Bu da faydadan çok zarar sağlayacaktır.

İyi Bir Model Olun

Çocuğunuz için rol model olduğunuzu unutmayarak ona her daim iyi örnek olmaya çalışmalısınız. Saygı ve üslup konusunda sizin tavırlarınız çocuğunuza en büyük örnek olacaktır. Hareketlerinizi, konuşma tarzınızı ve kişisel düşüncelerinizi ortaya koyarken çocuğunuza saygılı bir bireyin nasıl olması gerektiğini gösterin.

Saygısızlık yapan çocuğa nasıl davranılır sorusuna cevap ararken saygılı bir çocuk yetiştirmek için nasıl bir rol model olunmalıdır sorusunu da gözden geçirmeyi ihmal etmemelisiniz. Eğer ebeveynler saygısızsa çocuğun da saygısız olması gayet olasıdır. Bunu unutmamak gerekir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir