Tansiyon Düşürücü Etkisiyle Bilinen 6 Besin

Yüksek tansiyon, çok fazla görülebilen bir hastalıktır. Bu hastalık, beslenme alışkanlıklarımız ile doğrudan ilgilidir. Bu nedenle doğru tüketim ile engellenebilmektedir. Doğru beslenerek, yoğun sodyum tüketiminden uzak durarak, stresli ve hareketli yaşamdan uzak durarak tansiyondan uzak durabilirsiniz. Sizler için sağlığınıza önemli fayda sağlayan ve tansiyonunuzu düşüren gıdaları bir araya getirdik. İşte tansiyon düşürücü gıdalar

  1. Sarımsak

Sarımsak, içerisinde tansiyon düşürücü alisin bileşenini bulundurmaktadır. Bu nedenle tansiyon düşürme konusunda çok etkili bir yiyecektir. Sarımsak güçlü bir antibiyotik özellik sergilemektedir. Sarımsağı çiğ olarak tükettiğiniz zaman, yüksek tansiyonu ve kolesterolü kısa sürede düşürmektedir.

  1. Ananas

Ananasın yapısında bromelan enzimleri bulunmaktadır. Bu enzim, kan pıhtılarını çözmekte ve kanı sulandırmaktadır. Ananas bu özelliklerinin yanında tansiyonu da düşürmektedir. Haftada en az bir kere ananas tüketmeniz, sağlığınız açısından çok faydalı olacaktır.

  1. Kereviz

Kereviz de yüksek tansiyonu düşüren gıdalar arasında başı çekmektedir. Yüksek tansiyonu olan hastalar için tansiyon düşüren harika bir besindir.

  1. Semizotu

Yüksek tansiyonu ortaya çıkaran en önemli faktörlerden biri magnezyum eksikliğidir. Semizotu, magnezyum açısından çok önemli bir besindir. Böylece yükek tansiyon hastaları için vazgeçilmez bir çaredir. Semizotunu salata şeklinde tüketerek de sağlıklı beslenmenize katkı sağlayabilir ve yüksek tansiyonunuzu düşürebilirsiniz.

  1. Balık

Tansiyonun düşürülmesinde protein çok önemli bir yer tutmaktadır. Buradaki önemli husus, proteini nasıl almış olduğunuzdur. Somon, mezgit ve ton gibi su balıkları kaliteli bir protein kaynağıdır ve tansiyonu düşürmektedir. Bu balıkları düzenli tüketerek, vücudunuzun gereksinim duyduğu yağ asitlerini  de depolayabilirsiniz.

  1. Domates

Domates, tansiyonu düşürmeye yarayan besinler arasında en lezzetli olanıdır. Yapısında, tansiyonu azaltmaya yardımcı olan aminoasitler bulundurmaktadır. Ayrıca bununla beraber, glütatiyon ve lisopen bileşenlerini de barındırmaktadır. Bu bileşenler de kan dolaşımını arttırmaktadır. Domates, çiğ olarak salata ve meyve sularında kullanılarak tansiyonu düşürmede oldukça etkili bir besindir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir