Diş Lekesi Nasıl Giderilir?

Gün içerisinde en çok yaptığımız aktivitelerden biri de konuşmaktır. Konuşmadan geçirdiğimiz vakit neredeyse yok gibidir. Konuşmalarımız insanlara hakkımızda bir fikir verirken bu fikre etki eden en önemli şey ise dişlerimizdir. Dişlerimizin yapısı, şekli ve rengi de bu etmenlerden birkaçıdır. Diş lekesi bulunan kişilerin kötü izlenimler bırakması ise olağan bir durumdur.

Diş Lekesi Nasıl Giderilir

Diş Lekesi Neden Oluşur?

Diş lekesi genellikle ağız temizliğinin tam olarak sağlanmadığı durumlarda oluşur. Dişlerin yemeklerden sonra ve günde en az 2 kez olacak şekilde fırçalanması oldukça önemlidir. Düzenli olarak dişlerini fırçalayan kişilerde diş ve diş eti hastalıklarının oluşma ihtimali de azalacaktır. Ayrıca alkol, sigara gibi kötü alışkanlıklar özellikle beyaz ve kırmızı şarap kullanımı da diş lekesi oluşmasına sebep olabilir. Tüm bunların yanında tükettiğimiz gıdalar da lekeler oluşturabilir. Özellikle soya, domates, hazır soslar, sirke ve baharatlar tüketildikten sonra dişlerin fırçalanması diş lekelerini engelleyebilir. Yine sık tükettiğimiz asitli içecekler ve asit içeren yiyecekler de diş minelerine zarar verir. Zarar gören diş mineleri de diş renginin değişmesine ortam hazırlar. Kısacası diş lekesinin oluşmasına birçok şey sebep olabilir.

Diş Lekesi Temizleme Yöntemleri

  Diş lekesi temizlemenin en eski ve etkili yöntemi karbonattır. Bir miktar karbonatı diş fırçasına macun gibi koyup dişlerimizi günde 2 kez fırçalarsak lekelerden kurtulmanın yanı sıra beyazlamasını da sağlarız. Diğer etkili yöntem ise çilek yöntemidir. Bir miktar çileği bir kabın içerisinde ezerek macun kıvamına getirmek gerekmektedir. Macun kıvamına gelen çileği diş fırçasına koyup dişlerimizi fırçalarsak yine lekeleri giderebiliriz. Asitin dişlere zarar verdiği bilinmektedir. Ancak uygun miktarda asit içeren yiyecekler lekeleri giderebilir. Asit içeren yiyeceklerden limonun ağartıcı özelliği bulunmaktadır. Bir limonun kabuğunu rendeleyip içerisine birkaç damla limon suyu ilave edilir. Yine karışım diş fırçasına koyularak diş fırçalanırsa lekelerden eser kalmaz. Doğal yöntemlerden bir tanesi de adaçayıdır. Birkaç yaprak adaçayını parçalayıp içerisine çok az miktarda su koyulur. 1 gün bekletildikten sonra ertesi gece yatmadan önce dişlere uygulanır. Bu gibi yöntemleri düzenli uyguladığımızda diş lekelerinden eser kalmayacaktır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir