Çin Tuzu Nedir? Sağlığa Zararlı Mıdır?

Bu yazıda çin tuzu nedir, zararlı mıdır? Zararları varsa bunlar nelerdir gibi konular üzerinde kısaca duracağız. Önce Çin tuzu nedir sorusunu bilmeyenler için yanıtlayalım.

Çin Tuzu Nedir?

Çin tuzu adından da anlaşılabileceği üzerine uzak doğudan Dünya’ya yayılmış bir gıda katkı maddesidir. Kimyasal adı mono sodyum glutamat ya da kısaca MSG’ dir. Yiyeceklere eklendiğinde et tadına benzer hoş bir tat verir ve iştahı açar. Günümüzde daha çok işlenmiş gıdalarda kullanılmaktadır.

MSG glutamik asit denilen esansiyel olmayan bir aminoasitten üretilir. Esansiyel olmaması vücudumuzun bu aminoasidi üretebildiği anlamına gelmektedir. Bu aminoasidin vücudumuzda görev aldığı yerler vardır ve neredeyse her besinde bulunur. MSG’ nin içindeki glutamik asit vücudumuz tarafından daha kolay emilir çünkü büyük proteinlere bağlı değildir. Dış görünüş olarak tuza da şekere benzer.

Çin tuzu içinde bulunan glutamik asit beyinde sinyal iletiminde görevli bir maddedir. Bu madde ile ilgili birçok bilimsel çalışma yapılmış ve yapılmaktadır. Zararlı olup olmadığı konusu da bu çalışmalar sonucunda irdelenmiştir.

Farelerde yapılan deneylerde zararlı nörolojik etkiler görülmüştür. Ancak besinlerden alınan glutamat kan-beyin bariyerini yüksek oranda geçmediği için insanlara zararlı olmadığı düşünülüyor. Aynı şekilde aşırı miktarda tüketilmediği sürece MSG’ nin de beyne zararlı etkisi olmadığı söyleniyor. Zararlı olabilmesi için yaklaşık olarak öğün başına 3 gram ya da daha fazla tüketilmesi gerekiyor. Bu miktar da besinlerin içinde bulunan miktardan oldukça fazla.

Çin Tuzu Kilo Aldırıyor Mu?

Çin tuzu dildeki tat reseptörlerini uyararak iştah için gerekli hormonların salgılanmasına sebep olmaktadır. Ancak MSG su tutulumunu arttırdığı için kalori alımını da azaltabilmektedir. Yapılan deneylerde MSG içerikli yiyecekler yiyen bireylerin bir sonraki öğünlerinde daha az kalori tükettikleri görülmüştür.

Farklı çalışmalarda farklı sonuçlar çıktığı için bu konuda bir fikir birliğine varılamamıştır. Bu nedenle Çin tuzu kilo aldırıyor mu ya da kilo verdiriyor mu net bir şey söylemek pek mümkün gözükmüyor.

Mono sodyum glutamat ve obezite arasındaki ilişki de aşağı yukarı aynı durumda. Yapılan hayvan deneylerinde yüksek oranda MSG’ ye maruz kalan fareler obez olmuşlardır. Aynı şekilde insanlarda da obezite ve MSG tüketimi arasında bir paralellik görülmüştür. Ancak kesin sonuçlara ulaşmak için daha fazla çalışma yapılması gerekmektedir.

Özetle çin tuzu az miktarda güvenli bir besin maddesi denilebilir. Çok büyük miktarlarda tüketilmesi zararlı olabilir. Dengeli beslenme sürdürüldüğü sürece yüksek miktarda mono sodyum glutamata maruz kalma ihtimali yoktur.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir