Sıfır Sermayeyle Yapılabilecek İşler

Son yıllarda girişimcilik birçok kişinin ilgisini çeken, ancak sermayeden dolayı çoğu kişi tarafından cesaret edilemeyen bir konudur. Özellikle yeni bir iş kurmak isteyen girişimciler için sermaye gereksinimi önemlidir. Girişimcilik söz konusu ise ilk   aşamada amaç az sermaye ile kar etmeye çalışmaktadır. Peki sıfır sermaye ile yapılacak işler nelerdir? Hiç sermaye olmadan iş yapılmaz mı diyorsanız doğru yerdesiniz. Çok az ya da hiç sermayesiz yapılabilecek işler vardır elbette. Ancak bu konuda kendinize güvenmeniz ve gerçekten girişimcilik ruhuna sahip olmanız gerekir.

sıfır sermayeyle yapılabilecek işler

Sıfır sermaye gerektiren bir iş fikri arıyorsanız ya büyük bir firmanın bayiliğini alacaksınız ya da taşınmazları, dekorasyon ve reklam gibi giderleri yüksek olmayan bir iş.

Eğer gerçekten sıfır sermayeyle iş yapmak istiyorsanız mutlaka kendi bilginizi ve yeteneğinizi kullanan bir iş kurmanı gerekir. Örneğin uzmanı olduğunuz bir konuda özel ders vermek, danışmanlık yapmak, serbest zamanlı çeşitli işler yapmak sıfır sermaye gerektirir.

Ancak bir iş yeri açmak ve işleyen bir işletme sahibi olmak istiyorsanız şu konuya netlik kazandırmak gerekiyor ki sıfır sermaye ile iş kurmak neredeyse imkansızdır. Sermayesiz iş kurmak için bayisi olacağınız firmaya ya da bankalardan kredi çekerek bankaya borçlanmanız gerekir. Sıfır sermayesiz iş kurmak mümkün olmadığı için tek çözüm yolunuz borçlanmadır.

Sıfır Sermayeyle Yapılabilecek İş Fikirleri

Girişimcilik sektörüne artan ilgi ile birlikte büyük firmalar bayilik sunarak yeni girişimcilere iş desteği sağlamaya başladı. Ufak bir sermaye ile size uygun alanda iş kurmanız mümkün. Sıfır sermayeyle yapılabilecek iş fikirleri arasından seçim yaparken sektörün gelecekteki potansiyelini de göz önüne almayı ihmal etmeyin.

Çiğ Köfte Bayiliği

İş arayanların en fazla başvurduğu yollardan birisi çiğ köfte bayiliği oluyor. Türkiye’nin neresine giderseniz gidin neredeyse her sokak başında bir çiğ köfte dükkanı görmek mümkün hale geldi. Bulunduğunuz bölgede çiğ köfte bayiliği alarak siz de girişimcilik için ilk adımı atabilirsiniz.

Şunu belirtmekte yarar var ki böyle bir işletme açacaksanız maliyet analizini iyi yapmanız ve doğru yeri seçmeniz gerekir. Çiğ köfte son yılların gözde yiyeceği ve çok da lezzetli. Karlılık oranı da yüksek ancak en büyük negatif yanı çok fazla rakibiniz olacağıdır. Bu nedenle lezzet ve hijyen olarak rakiplerinizin önünde olmanız gerekir.

Mantar Yetiştiriciliği

Mantara artan talep ile birlikte mantar yetiştiriciliği adeta sektör haline geldi. Bilhassa istiridye mantarı son yılların en gözde girişimcilik kollarından biridir. Mantar yetiştiriciliği için devlet desteği ile iş kurmanız mümkündür. İstiridye mantarının kolay pazarlanabildiği ve bu alanda devletin özel bir destek sunduğunu da ilave etmekte fayda var.

Uygun bir yer ve koşulları sağladığınız zaman çok da sermayeye ihtiyaç duymadan bu mantarı yetiştirebilirsiniz. Ancak böyle bir işi büyük şehirde yapmak isterseniz yer için ciddi bir sermayeye ihtiyacınız olur. Şunu da unutmayın ki mantar yetiştirmek basittir diye düşünmeyin. İşi iyi bilirseniz başarılı olursunuz.

Tatlı Satmak

Sıfır değil ama çok küçük bir sermayeyle yapabileceğiniz iş fikirlerinden birisi de tatlı satmaktır. Kalabalığın yoğun olduğu bir yer seçerek tatlıcı standı edinip tatlı satışı yapabilirsiniz. Bunun için bir dükkana ihtiyacınız yok. Ancak gereken izinleri almanız gerekir. Bir de söz konusu gıda olduğunda birçok faktöre dikkat etmelisiniz.

Özellikle yazın sıcağında tatlı standları düşündüğünüzden daha iyi kazandırmaktadır. Burada da yer seçimi ve satılan tatlının lezzeti ön plana çıkmaktadır.

Danışmanlık ve Fizibilite Hizmeti

Küçük bir ofise sahip olarak öncelikle internetten danışmanlık hizmeti sunabilirsiniz. Bu aşamada ofis giderleri dışında pek fazla bir maliyete ihtiyacınız olmayacaktır. Büyük firmalar için fizibilite ve araştırma çalışmaları da yürütebilirsiniz.

Eğer bilgisayarınız ve internet erişiminiz varsa bu tür işler gerçek manada sıfır sermayeyle yapılabilir. Burada ön plana çıkan şey bilginizdir.

Logo Tasarımı

Küçük işletmelerden büyük fabrikalara kadar günümüz dünyasında neredeyse bütün kurumların öyle ya da böyle logo tasarımına ihtiyacı olmaktadır. Ayrıca internet sitelerinin de birer logosu bulunuyor.

Tasarımla ilgileniyorsanız ve tasarım programlarından anlıyorsanız sıfır sermaye ile yapabileceğiniz en kazançlı işlerden birisi logo tasarımıdır. Sermayesiz yapılabilecek işler arasında belki de en kazançlı ve en rahatı logo tasarımıdır. Logo tasarımı işinde hem zevkli, hem de getirisi yüksek bir çalışma sistemi sizleri beklemektedir.

İnatçı olur ve tasarımlarınızla kendinizi gösterirseniz az sürede iyi denebilecek kazançlara tasarım işiyle ulaşabilirsiniz.

Sanal Asistanlık

Reel ortamda yapacağınız işler için küçük bir meblağ dahi olsa sermaye ihtiyacınız doğacaktır. Günümüzün en önemli girişimcilik kollarından birisi internettir. Bu mecrada kendinizi hangi konuda başarılı görüyorsanız oturduğunuz yerden online iş sahibi olmanız mümkün. Sanal asistanlık sıfır sermaye ile yapabileceğiniz işler arasında getirisi güzel işlerden biridir.

Hangi alanda uzmanlığınız bulunuyorsa bu alana yönelerek bu tür asistanlık işleri bulabilirsiniz.

Makale Yazarlığı

Kendi işinizin uzmanı olmak ve istediğiniz saatte işinize odaklanıp, istediğiniz saatte özgür olmak istiyorsanız sıfır sermayesiz makale yazarlığını tercih edebilirsiniz. Özellikle de metin yazmaya yönelik beceriniz varsa internet üzerinden yürütebileceğiniz orta halli kazanç sağlayan işlerden birisi makale yazarlığıdır.

Makale yazarlığı için tecrübe sahibi oldukça kendinizi geliştirirsiniz. İlk başta bir metin elde etmek zor görünse de yazdıkça hızlanır ve daha başarılı olabilirsiniz. Bu işin en güzel tarafı ise kendi çalışma saatlerinizi kendinizin belirlemesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir