Lisede Para Biriktirme Yolları

Birikim yapmak son derece faydalı ve güzel bir alışkanlıktır. Yaşı olmayan bu alışkanlığı kazandığınızda bir köşede her daim işinize yarayacak birikimleriniz olacaktır. Lise yıllarında birikim yapma konusunda adım atmak isteyenler için lisede para biriktirme yolları için öneriler sunacağız.

Birikimlerinizi kimi zaman kişisel ihtiyaçlarınız için, kimi zaman eğitiminiz için, kimi zamansa aileniz ve sevdiklerinizi mutlu etmek için değerlendirebilirsiniz. Aynı zamanda lise çağında kazanacağınız bu alışkanlık size ilerisi içinde avantaj sağlayacaktır. İlerleyen zamanlarda da birikimlerinizi yönetebilme ve doğru yatırım kararları alabilme konusunda beceriye sahip olabilirsiniz.

Para biriktirmek hayatınızın düzenli ve planlı olması konusunda size tecrübe kazandıracaktır. Şunu unutmamak gerekir ki sizin biriktireceğiniz para ile, ev almak için plan yapan büyük bir bireyin biriktireceği para miktarı farklıdır. Siz gerek yaş olarak, gerekse süreç olarak daha esnek birikimler yapabilirsiniz.

Hedeflerinizi büyük tutmanıza ve kendinizi yormanıza gerek yok. Yapacağınız küçük birikimlerin zamanla sizin için büyük bir dağ gibi olacağını unutmayın. Şimdi lisede para biriktirme yöntemleri için önerilere geçebiliriz.

lisede para biriktirme yolları

Lisede Para Biriktirme Yöntemleri

Öğrencilik yaşamında kazanabileceğiniz en güzel alışkanlık ve en keyifli uğraş para biriktirmektir. Küçük birikimlerle büyük işler başardığınızı görmek sizi mutlu edecektir. Peki bunu nasıl başaracağım diyorsanız işte sizlere lisede para biriktirme yöntemleri;

  • Para biriktirmek için ihtiyacınız olacak ilk şey kumbaradır. Eğer kumbara almak için para harcamak istemiyorsanız kendi kumbaranızı tasarlayabilirsiniz. Küçük bir kavanozun kapağına delik açarak kumbaraya dönüştürebilir, dışını da zevkinize göre tasarlayabilirsiniz.
  • Birikime başlamak için en ideal yöntem okul harçlığınızdan her gün bir miktar kumbaraya atmanızdır. 10 TL harçlığınız varsa bunun en az 1 TL’sini kumbaraya atarak küçük birikimlerden büyük dağlar yaratmaya adım atmış sayılırsınız.
  • Okul sonrasında arkadaşlarınızla lüks kafelerde takılmak yerine direkt eve gidebilirsiniz. Elbette ki arkadaşlarınızla da gezecek ve sosyal yaşamınızı süreceksiniz. Ancak her gün dışarı çıkmaktansa haftada iki kez çıkmaya çalışmanız size birikim şansı tanıyacaktır.
  • Lise çağındaki birçok gencin okul kantininde fast-food tarzı yiyeceklere aşırı para harcadığını görmekteyiz. Özellikle ders aralarında arkadaşlarla içilen kolalar yerine bu paraları kumbaraya atmak size her yönden avantaj sağlayacaktır. Lisede para biriktirme önerileri arasında bu sizin için en faydalısı. Kola, hamburger, cips gibi yiyecekleri her gün tüketmeniz sağlıksız bir yaşama sahip olmanıza neden olacaktır. Bunun yerine paranızı kumbaranıza atarak okula sağlıklı bir sandviç götürerek yanına küçük bir meyve suyu alabilirsiniz.
  • Son birkaç yıldır lisede kıyafet özgürlüğünün gelmesi ile birlikte gençlerin marka giyime ve gösterişe olan tutkusu arttı. Bu konuda gereksiz harcamalardan uzak durarak paranızı artırmaya çalışabilirsiniz. Özellikle markaların kampanya ve indirim günlerini takip ederek bu avantajlardan kalan paranızı birikime ayırmak size avantaj sağlayacaktır.
  • Teknolojinin sunduğu avantajları da değerlendirin. Sürekli kontör yüklemek ya da sms paketlerine para harcamak yerine Whatsapp ve Skype gibi uygulamaları kullanarak paranızı birikime ekleyebilirsiniz.
  • Para biriktirme konusunda motivasyonunuzu artıracak hedefler koyun. Kendinize bir hedef koyarak miktar belirleyebilir, özellikle çok istediğiniz bir amaç olursa daha keyifli birikimler yapabilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir