Evde Para Biriktirme Yöntemleri

Çoğumuzun belirli dönemlerde ‘’Keşke köşede birikmişim olsaydı’’ sözünü ettiğimiz olur. Aslında küçük, büyük demeksizin bir köşede biriken paranın günü geldiğinde çok işe yaradığı görülmektedir. Gereksiz harcamalardan kısarak her ay bir köşeye birikim yaptığınızda günün birinde olası ihtiyaçlarınız için sıkıntıya düşmekten kurtulabilirsiniz. Evde para biriktirme yöntemleri hakkında bilgiler sunacağımız bu yazının sizlere birikim yapma konusunda yol göstereceğini düşünüyoruz.

Ufak birikimlerinizle günün birinde cep telefonu almak ya da yaz tatiline çıkmak istemez misiniz? Yaptığınız birikimler sizi hayal ettiğiniz şeyleri yaşama konusunda memnun edecektir. Kimi zaman alışverişte, kimi zamansa eğlenceli bir tatil planında bu birikimleri değerlendirme fırsatı bulabilirsiniz.

Özellikle de ev hanımlarının birikim konusunda daha avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Gereksiz harcamalardan kısarak bir köşeye atacağınız ufak birikimler size neleri başarabileceğinizi gösterecektir.

evde para biriktirme yöntemleri

Evde Para Biriktirme Yolları

Birikim yapmak hayatınızın her döneminde size kar ve fayda sağlayacak bir alışkanlıktır. O an bir köşeye koyduğunuz birikim gözünüze küçük gelebilir. Ancak ihtiyaç duyduğunuz bir anda o küçük paraların sizin için bulunmaz bir hazine olduğunu fark edeceksiniz. Evde para biriktirme yolları ile bu amacınıza kolayca ulaşabilirsiniz.

  • Para biriktirmeye bozuk paralarla başlayabilirsiniz. Her gün 1-2 TL birikim yaparak acil bir anınızda bu paralardan kullanabilirsiniz.
  • Tasarruf yapmak en iyi para biriktirme yollarından biridir. Ev için gereksiz eşya almaktan ya da alışverişi abartmaktan kaçının. Pazar alışverişi için 100 TL harcamak yerine 80 TL harcadığınızda bir şey kaybetmezsiniz. Her hafta 20 TL sadece pazar parasından birikim sağlayabilirsiniz.
  • Marka takıntısı yaparak pahalı şeyler almaktan kaçının. Ucuz, pahalı fark etmeksizin sadece ihtiyaç duyduğunuz şeyleri alın. Pahalı bir eşyayı muadili olan daha uygun bir markadan almayı deneyin. Bu yöntemle dahi ayda 150 TL kadar birikim yapabilirsiniz.
  • Kredi kartı kullanımınızı sınırlayın. Özellikle de kredi kartınızı zamanında ödemeye ve gereksiz faizden kaçınmaya çalışın.
  • Harcamalarınızı kontrol altına almak da birikim için bir yöntemdir. Gelir ve giderlerinizi yazarak nereye ne kadar harcadığınızı bilebilirsiniz. Bu şekilde yaptığınız gereksiz harcamaları belirleyebilir, diğer aya daha verimli birikim yapma imkanı bulabilirsiniz.
  • Elinize para geçtiğinde ilk işiniz para harcayacak bir yer bulmak olmamalı. Öncelikle bir miktarını köşeye koymayı, ardından ihtiyaçlarınıza yönelmeyi deneyin.
  • Kullanmadığınız hizmetler için boşa para ödemeyin. İnternet, kontör, yüksek faturalar, gereksiz telefon uygulamaları gibi harcamalardan kısarak da birikim sağlayabilirsiniz.

Hayat devam ettiği sürece sınırsız insan ihtiyaçları da devam edecektir. İhtiyaçlarınızı karşılarken her şeyden yeterli miktarda tüketmeye, geleceğe dair yatırım yapmak için gereksiz harcamalardan kaçınmaya özen göstermelisiniz. Evde para biriktirmek için öneriler sunduğumuz yazımızı dikkate alarak kendinize hedefler belirleyebilirsiniz.

Unutmayın ki kurduğunuz hayallerin çoğuna ulaşmak için paraya ihtiyacınız olacak. Bu aşamada da köşede tuttuğunuz birikimler size fayda sağlayacaktır.

Para Biriktiremiyorum Ne Yapmalıyım?

Yukarıdaki örneklerde evde para biriktirmek için yapmanız gereken şeyleri basitçe anlattık. Küçük büyük demeden bunu alışkanlık haline getirirseniz belli bir süre sonra güzel bir birikime sahip olduğunuzu göreceksiniz.

Eğer para biriktiremiyorum diyorsanız ve paranızı evde tutamıyorsanız bir banka hesabı açmak veya parayı dövize yatırmak da bir alternatif olabilir. Böylece parayı kullanmak istediğinizde de kullanamazsınız. Daha önce nasıl para biriktirilir şeklinde bir yazı yazmıştık. Oradaki önerilerden de yararlanabilirsiniz.

Şunu unutmamak gerekir ki, para biriktirmek bir disiplin ve ciddiyet işidir. Ayrıca tutumlu olmak ile cimri olmak da gerçekten farklı şeylerdir. Birikmiş parası olan insanlar gerektiğinde muhtaç insanlarla veya çevresindeki ihtiyaç sahipleriyle bu parayı dilekleri gibi paylaşabilirler.

Ayrıca beklenmedik bir durumda sıkıntıya düşmemek adına da belirli bir birikim çok faydalı olacaktır. Herhangi bir iş veya yatırım fırsatıyla karşılaşırsanız yine belirli bir sermayeye ihtiyaç duyacaksınız. Kısacası birikmiş para demek geleceğe daha güvenle bakmak demektir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir