Tasarruflu Olmak İçin Neler Yapmalıyız?

Günümüz koşullarında teknolojinin de gelişmesi ile birlikte tüketim sınır tanımaz hale geldi. İnsanoğlu var olan her şeyi bilinçsizce tüketmeye ve hiçbir şeyin sonunu düşünmemeye yöneliyor. Birçok kişi tasarruf konusunda bilinçli davranırken, çoğu için tasarruf pek de önem taşımıyor. Harcamaları yerinde yapmak ve her şeyden ihtiyaç duyulduğu kadar kullanmak yerinde olacaktır. Tasarruflu olmak için neler yapmalıyız diyorsanız sizlere birkaç öneri derledik.

Tasarruf gerek kişisel ekonomi açısından, gerekse aile ekonomisi açısından önemli bir konudur. Daha da ötesi doğal kaynakların bilinçsizce tüketilmesi yıllar sonra insanoğlu için çözümlenmez sonuçlara yol açacaktır. Yapılacak küçücük bir tasarrufun birkaç yılda büyük birikimlere sahip olmanızı sağlayacağını unutmayın. Bu nedenle mümkün olduğunca tasarruf konusunda bilinçli davranmayı ve çevrenizi de bilinçlendirmeyi ihmal etmeyin.

tasarruflu olmak için neler yapmalıyız

Tasarruflu Olmak İçin Neler Yapabiliriz?

Damlaya damla göl olur diye boşuna dememişler elbette. Tasarruf bireyin kendine, ailesine ve ülke ekonomisine yapabileceği en büyük iyiliklerden biridir. Ufacık bir tasarrufun dahi hayatınıza değer katacağını unutmayarak tasarruflu olmak için neler yapabiliriz sorusuna sunacağımız cevaplardan faydalanabilirsiniz.

Birikim Hesabı Oluşturmak

Tasarruflu olmak için yapılması gereken ilk adımdır. Kayıt altına almadığınız tasarruf kalıcı olmaz. Bir iki ay para arttırsanız dahi o para bir yerlere gider. Kendi şart ve koşullarınıza göre bir birikim hesabı oluşturmanızı öneririz. Bugün bütün bankaların mobil sistemi bulunmaktadır. Mobil sistem üzerinizden birikimlerini kontrol etme, kayıt altına alma ve görme imkanına sahip olursunuz.

Birikim hesabınızdaki parayı döviz, altın vb. emtialara çevirerek kendinizi güvence altına alabilirsiniz. Bu şekilde dikkatli davranarak birikimi devam ettirebilirsiniz. Bir aşamadan sonra birikim yapmak sizde düzenli bir alışkanlık halini alacaktır.

Alışverişi Azaltın

Tasarruflu olmak için elinizde para tutmalısınız. Elinizde tuttuğunuz paranın sizden uzaklaşmasını sağlayan ana etmen alışveriştir.

Gereksiz harcamaları kısmak ve alışverişi azaltmak tasarruf için en iyi yöntemlerden biridir. İndirimli alışveriş imkanlarını takip ederek avantajlardan yararlanabilir, alışveriş için indirim zamanlarını bekleyebilirsiniz. Özellikle market alışverişi ve giyim ürünlerinde bu sistemi uygulayarak tasarruf elde etmeniz mümkündür. Pazar alışverişi içinse akşam saatlerinin fiyat olarak daha uygun olduğunu belirtmekte fayda var.

Markaya Takmayın

Birçok kişi marka takıntısı yüzünden gereksiz harcamalar yapmaktadır. Pahalı ürünlere para vermek yerine alternatifi olan kaliteli, ancak uygun fiyatlı ürünleri tercih edebilirsiniz. Şunu da unutmamak gerekir ki pahalı olan her şey kaliteli olacak diye bir kural yoktur.

Marka takıntısına harcadığınız parayı daha doğru ürünler almak için harcayabilirsiniz. Böylece alışveriş yapma ihtiyacınız da azalacaktır.

Hazır Gıdalardan Kaçının

Bugün gıda gideri en büyük giderler arasında yer almaktadır. Gıda konusunda dikkatli olursak tasarruf yapmamız da kolaylaşır. Yemekle para bitmez demeyin. Gerçekten para yemekle bitmektedir.

Dışarıda beslenmekten ya da fast-food tarzı ürünlerden uzak durun. Evde kendi mutfağınızda hazırlayacağınız sağlıklı besinler hem daha ekonomik, hem de sağlıklı olacaktır. Hazır gıdalar daha pahalıya geldiği için evde kendi yiyeceklerinizi hazırlayarak büyük tasarruflar yapabilirsiniz.

Teknolojiyi Doğru Kullanın

Bugün teknoloji neredeyse her yerde. Çamaşır makinemiz, buzdolabımız, bulaşık makinemiz, telefonumuz ve bilgisayarımız hepsi birer teknolojik alettir. Teknolojiyi doğru kullanırsanız birçok maliyetiniz de azalacaktır.

Örneğin bulaşıklarınızı saatlerce yıkamanıza ya da yüksek dereceye ayarlamanıza gerek yok. Bulaşık makinenizi 55 dereceye ayarlayarak ön durulamaya gerek duymadan yıkayabilirsiniz. Çamaşır makinesi için çok fazla köpüren deterjanları kullanmayın ve makineniz dolmadan çalıştırmayın. Elektronik eşyalarınızı mümkün olduğunca gece 22.00 ve sabah 09.00 saatleri arasında çalıştırın.

Kötü Alışkanlıklardan Uzaklaşın

Hem sağlığınıza, hem de bütçenize zarar veren alkol, sigara ya da nargile gibi alışkanlıklarınızdan uzak durun. Bu alışkanlıklar hem maddi olarak, hem de psikolojik olarak sizi zorlayacaktır. Kötü alışkanlıklardan kurtulduğunuzda hem daha mutlu olduğunuzu, hem de bu alışkanlıklara verdiğiniz paranın boşa olduğunu anlayacaksınız.

Hayatta başaramayacağınız hiçbir şey olmadığını unutmayın. Tasarruf yapmak içinde kendi hayatınızı kontrol altına almanız gerekmektedir. Nelerden kısabileceğinizi, nelerden ödün verebileceğinizi ve tasarruf için neler yapabilirim sorunun cevabını en iyi siz verebilirsiniz. Gereksiz harcamalarınızdan ve alışkanlıklarınızdan kurtularak yapacağınız tasarrufların sizi edecek mutlu yatırımlar olduğunu unutmamalısınız.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir