Akran Zorbalığı Nedir?

Çocuklar arasında fiziksel, sözsel ya da davranışsal olarak hoş olmayan durumları kimi zaman görebilmekteyiz. Çocuklar tarafından bu durumun anlaşılması ve anlatılması pek de kolay değildir. Kısacası çocuğun aynı yaş grubundaki diğer bir kişi ya da kişilere zarar verici davranışlarda bulunması akran zorbalığı terimini ortaya koymaktadır. Akran zorbalığı nedir sorusuna bir çocuğun başka bir çocuğa hoş olmayan davranışlarda bulunmasıdır diyebiliriz.

Akran zorbalığı nedir

Akran zorbalığında çocukların yaş grupları aynı ya da birbirine yakın olmaktadır. Arkadaşlar arasında yaşanabilen bu durum kimi zaman orantısız güç kullanmaya kadar gidebilmektedir. Hatta orantısız güç kullanımının şaka olarak görülmesi de son derece yanlış bir tutumdur. Bu durum aynı şeyin defalarca yapılmasına ve karşı taraf için yıkıcı sonuçlara neden olmasına yol açabilmektedir.

Akranları tarafından zorbalık gören çocukta yalnızlık, mutsuzluk, özgüvensizlik ya da çaresizlik gibi hisler gelişebilmektedir. Öyle ki çoğu çocuğun bu durumu ailesine, öğretmenine ya da çevresine anlatmakta dahi zorlandığı görülür.

Akran zorbalığını işaret eden davranışlardan bazıları şunlardır;

  • Kötü söz söyleme
  • Küçümseme ve dalga geçme
  • Eşyalara el koyma
  • Arkadaşı dışlama
  • Kişisel menfaatlerini yerine getirtme
  • İstismar

Akran Zorbalığı Nasıl Önlenir?

Çocuklar akran zorbalığı ile karşılaştığında kolayca anlatmayabilir. Eğer ailesine ya da öğretmenine bu durumu bildiriyorsa son derece hassas davranarak çocuğa doğru yaklaşılmalıdır. Akran zorbalığı nasıl önlenir diyorsanız dikkat etmeniz gerekenle şunlardır;

Anlamaya Çalışın

Ailelerin bu konuda yaptığı en büyük hata çocuğu anlamaya çalışmadan yargılamaktır. Çocuğunuzu yargılamak ve onunla tartışmak yerine kendini ifade edebilmesi için şans verin. Akran zorbalığına maruz kalma nedenini öğrendikten sonra okul yönetimi ya da karşı tarafın ailesi ile bilinçli bir şekilde görüşün.

Destek Ortamı Oluşturun

Çocuğunuz bu sorunu okulda yaşıyorsa okuldan soğuma, hatta okula gitmek istememe gibi davranışlar sergileyebilir. Bu sorunu aşmak için okul yöneticileri ile birlikte ona destek ortamı oluşturun.  Çocuğunuzun kendini ifade edebilmesi için evde de güvenli bir iletişim ortamı sunun.

Yönetimle İş Birliği Yapın

Unutmayın ki sizin çocuğunuz zorbalık görüyorsa zorbalığa başvuran çocuğunda desteğe ihtiyacı var. Bu konuda okul yönetimi ile birlikte iş birliği yapabilirsiniz. Her iki çocuğun iyiliği içinde yönetimle ve ebeveynler ile birlikte doğru kararlar alınmalıdır.

Sebepleri Araştırın

Çocuğunuzu anlamaya çalışsanız da bu durumu onaylamadığınızı gösterin. Akran zorbalığına başvurmasının sebeplerini araştırın ve onu buna iten nedenlerden uzak tutun. Gerekirse arkadaşları ile arasına sınırlar koyun.

Akran zorbalığı sadece ebeveynlerin önlem alabileceği bir durum değildir. Bu konuda okul yönetiminin de alanında uzman kişileri yetkilendirmesinde fayda vardır. Akran zorbalığını önleme yolları arasında en önemlisi suçlayıcı tutumlardan uzak durarak duruma anlayışlı bir şekilde müdahale etmektir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir