Oturduğunuz Yerden Maceraya Çıkartan Kitap Okumanın Faydaları

Evimizin rahatlığında yazarların uçsuz bucaksız hayal gücü sayesinde bizi türlü maceralara çıkartır kitap okumak. Kendi başımıza ya da grup halinde yapabileceğimiz sessiz, sakin ve huzur verici bir aktivitedir. Dünya klasiklerinden tutun da bilgi verici kitaplara hepsi sayfalarca süren yepyeni bir Dünya’dır. Eğlenceli bir uğraş olmasının yanında kitap okumanın faydaları da pek çoktur.

Kitap Okumanın Faydaları

Her şeyden önce kitap okumak bilgi edinmek için en doğru ve en etkili yoldur. Yapılan araştırmaların ya da edinilen tecrübelerin bireyden bireye kolayca aktarılmasını sağlar. Ayrıca bir kişinin bilgisini kitaba erişim sağlayan milyonlarca kişiye dağıtır. Kitap okuduğumuzda olayları yazarın ya da kitabın içindeki karakterlerin bakış açısıyla inceleriz. Bu düşünce ufkumuzu ve olayları farklı açılardan değerlendirme potansiyelimizi genişletir. Bu yönüyle hem duygu dünyasını hem de empati yeteneğini arttırır. Ayrıca bilgi ve kelime hazinesini arttırdığı için okuyan kişinin sosyal becerilerine de büyük katkı sağlar. Daha geniş bir kelime dağarcığı ile daha fazla kavrama ulaşabilir ve daha çok şey öğrenebiliriz. Hayata karşı daha olumlu bakmamızı sağlar. Düşünceleri besler ve olgunlaştırır. Kişinin stresini azaltır ve zihnini açar. Anlama kabiliyetini ve konuşma becerisini arttırır. Kişinin genel kültürüne katkı sağlayarak birçok konuda bir fikri olmasını sağlar. Kitap okumanın faydaları arasında belki de en önemlisi, insanı olgunlaştırır ve karar verme kabiliyetini arttırır.

Bütün bunlardan öte bir şey de vardır kitap okuma hakkında. İnsan doğası gereği sonsuz bir bilgi açlığı ve merak duygusuna sahiptir. Çağlardan beri hayatta kalmamızı ve ilerlememizi sağlayan en önemli faktör olmuştur bu merak. Hayal kurmak, daha çok şey bilmek istemek ve etrafımızdaki her şeyi merak etmek yeni buluşlar elde etmemize sebep olmuştur. Kitap okumanın faydaları elbette çok güzel bir teşvik edicidir bu hususta. İnsan bilgi birikimini kişiden kişiye, nesilden nesle aktararak bu kadar büyük ve hızlı ilerleme kaydetmiştir. Hem insanlığı hem de kendimizi geliştirmek için bulabildiğimiz her vakitte bol bol kitap okumalıyız. Sabırla ve zamanla oluşturduğumuz bu birikimin meyvesi çok tatlı olacaktır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir