Hafızayı Güçlendirme Teknikleri ve Fotoğrafik Hafıza

İnsan beyni yapısıyla ve fonksiyonuyla her zaman ilgi çekici bir şey olmuştur. Gerçekten de beynin kapasitesi ve yapabilecekleri hayretler uyandıracak cinstedir. Milyonlarca öğeyi, nesneyi, ismi aklımızda tutabiliyor, karmaşık işlemler yapabiliyor hatta yabancı diller bile öğrenip konuşabiliyoruz. Peki bu kadar yüksek kapasiteye sahip beynimizden sonuna kadar istifade etmemiz mümkün mü? Hafızayı güçlendirme teknikleri ile mümkün. Siz de sınırlarınızı zorlayıp tam kapasitenizi ortaya çıkartmak istiyorsanız, uygulayabileceğiniz bazı yöntemler ve teknikler var.

Dilerseniz önce hafızamızın yapısını inceleyelim. Kısa süreli, orta süreli ve uzun süreli bellek merkezleri vardır zihnimizde. Tekrar edilen ve önemli olarak algılanan bilgiler uzun süreli belleğimizde depolanır. Normalde insan beyni önemli görmediği bilgileri hafızasından siler. Akşam ne yediğinizi unutmanızın sebebi belki de budur çünkü bu beyninizin için önemli bir bilgi değildir. Ancak akşam yemeğinizi yerken önemli bir olay olmuşsa ya da bir detay dikkatinizi çekmişse, o akşam yemekte ne yediğinizi net olarak hatırlarsınız. Zihnimiz birbirine bağlı kablolar gibidir ve birbiriyle ilişkili bilgileri daha kolay depolar. Hafızayı güçlendirme teknikleri arasında biri de budur. Öğrenmek istediğiniz bilgiyi başka bilgilerle bağlantılar kurarak aklınızda tutmaya çalışın. Kademeli olarak depoladığınız bilgiyi ihtiyacınız olduğunda geri çağırmanız çok daha kolay olacaktır.

Fotoğrafik Hafıza

Bir başka yöntem ise bilgiyi görsel olarak canlandırmaktır. Bu birçok farklı şekilde yapılabilir. Örneğin okuduğunuz bilgiyi hayalinizde canlandırmanız daha kolay aklınızda kalmanızı sağlayacaktır. Ya da farklı kategorilerden öğrendiğiniz bilgiler için zihninizde sanki bilgisayarda klasörler açıyormuş gibi bölümler yarattığınızı ve bilgilerinizi oraya koyduğunuzu hayal edin. Bu ve bunun gibi görselleştirme ve somutlaştırma çalışmaları hafızanızı daha aktif kullanmanızı sağlayacaktır. Bu şekilde olan hafızaya fotografik hafıza denilmektedir.

Hafızayı güçlendirme teknikleri bunlarla sınırlı kalmıyor tabii ki. Siz de araştırıp kendinize uygun tekniği seçebilir ve kullanabilirsiniz. Beyniniz size ait ve onu en iyi nasıl kullanacağınızı ancak siz bilirsiniz. Teknikler haricinde dengeli ve sağlıklı beslenmek, kaliteli ve yeterli bir uyku çekmek, düzenli spor yapmak ve zararlı alışkanlıklardan uzak durmak da hafızanızı güçlendirmenizde oldukça etkili olacaktır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir