Öğrenciler İçin Tasarruf Yöntemleri

Öğrencilik yaşamından aile desteği ile geçinmek her ne kadar zorlu gibi görünse de bu desteği iyi değerlendirerek birikim dahi yapmak mümkündür. Aile desteği, öğrenim kredisi ya da burs ve belki de yapılacak ek işlerden elde edilen kazançlar ile geleceğe dair yatırımlar yapılabilir. Finansal açıdan zorlu bir dönem olsa da, gelecek için yatırımlara başlayabileceğiniz en güzel dönem öğrencilik yıllarıdır. Öğrenciler için tasarruf yöntemleri hakkında birkaç bilgi sunarak birikimlerinizi nasıl değerlendirebileceğinizden bahsedelim.

İlgili yazı: Tasarruflu olmak için neler yapmalıyız?

Paranın nereye harcandığının pek de hesap edilmediği ve neredeyse her ay sonuna ‘’Nereye harcandı bu para’’denildiği yıllardan birisi de öğrenci yıllarıdır. Öğrenim kredisini alır almaz birkaç gün içerisinde paranızı tüketenlerdenseniz gelecek için ufak birikimler yaparak paranızı daha değerli hale getirebilirsiniz.

Az ya da çok demeksizin bir köşeye ayıracağınız paranın ileride size büyük avantajlar sağlayacağını unutmamanız gerekir.

öğrenciler için tasarruf yöntemleri

Öğrenciler İçin Para Biriktirme Yöntemleri

Öğrencilik yaşamında çoğu kişinin yaptığı yanlışlardan birisi gereksiz harcamalardır. Sırf arkadaş çevresine uyum sağlamak amacıyla yapılan gereksiz harcamalardan kaçınmak dahi güzel birikimler yapmayı sağlayacaktır. Peki öğrenciler için para biriktirme yöntemleri nelerdir diyorsanız işte sizlere öneriler;

Ek Gelir Kazanma

Amacınız okul yaşamından itibaren kendi kazancınızı elde etmek ve mezun olduğunuzda bir miktar birikime sahip olmaksa bunu başarmak için ek gelir fırsatlarından yararlanabilirsiniz. Öğrenim kredisi ve aileden gelen geliriniz birikim için yeterli olmayabilir. Bu noktada garsonluk, bebek bakıcılığı ya da stant hostesliği gibi işlerden part time kazanç sağlayabilirsiniz.

Ayrıca yazları turist rehberliği ya da tatil beldelerinde çalışmak bir opsiyon olabilir. Bunların ötesinde de yurt dışı çalışma programlarından faydalanıp hem para kazanabilir hem de yabancı dilinizi geliştirebilirsiniz.

Kullandığınız Kitapları Satın

Öğrencilik yıllarında tasarruf için en iyi yöntemlerden birisi kullanılmış kitaplar almak ya da kullandığınız kitapları satmaktır. Üst sınıflardan kullandıkları kitapları uygun fiyata satın alarak yeni kitaba para ödemekten kurtulabilirsiniz. Fakültenizin yakınında bulunan ikinci el kitap satan yerler de olacaktır.

Bu bahsettiğimiz daha çok üniversite yıllarına hitap etmektedir. Lisede de üniversite hazırlık kitaplarınızı satabilirsiniz ancak bu kitaplar çok fazla para etmeyecektir. Lisede para biriktirme yöntemleri yazısında liseye özgü tavsiyeleri yazdık.

Öğrenci Yemekhanesini Kullanın

Okul kantini ya da kafelerde yemek yemeyi tercih etmeyin. Öğrenci yemekhaneleri son derece uygun olmakla birlikte yemek kalitesi olarak da iyidir. Kafelere ödeyeceğiniz 10 -15 TL yerine öğrenci yemekhanesinde 4-5 TL’ye yemek yeme fırsatından yararlanabilirsiniz. Bu şekilde yemekten kısacağınız parayı yatırımlarınıza ekleme şansınız artacaktır.

Ayrıca çoğu okul yemekhanesinde çıkan yemeklerin kantinlerden daha sağlıklı olduğunu da unutmayın.

İndirimlerden Yararlanın

Giyim, ayakkabı, kitap ve kişisel ihtiyaçlarınız için mağazaların indirim günlerini ya da özel günlerdeki indirimleri bekleyebilirsiniz. Özellikle kıyafet alışverişi için sezon sonu fırsatlarından yararlanmanızı öneririz.

Alışveriş yaparken dikkatli davranmanız gerekir. Bir öğrencinin temel bazı giderleri bulunmaktadır. Bunların ötesine geçerek gereksiz şeyler almayın. Özellikle giyim alışverişinizi sınırlı tutmaya çalışın. Bu alışverişlerde de sezon sonu indirimleri takip edin. Örneğin kışlık kıyafeti yazdan almak size daha uygun fiyat sağlayacaktır.

Ev Arkadaşı Edinin

Öğrencilik yaşamınızı ev ortamında sürdürüyorsanız elektrik, su ve gıda ihtiyaçlarınızı birlikte paylaşabileceğiniz bir ev arkadaşı edinebilirsiniz. Ev giderlerini paylaşarak tek başınıza yüklenmeniz gereken yoğun miktardan kurtulmanız mümkündür. Öğrenciler için tasarruf önerileri arasında yer alan detaylara dikkat ettiğinizde her ay belirli miktarda geleceğe dair yatırımlar yapabilirsiniz.

Ev arkadaşı edinirken dikkatli davranmanız gerekir. Gezme tozma alışkanlığı fazla olan ve çok para harcayan bir arkadaşınızın olması bazen size mali olarak zarar verebilir. Kendi gelir durumunuza yakın bir ev arkadaşı sizin için ideal olabilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir