En Doğru Yatırımlar Nelerdir?

Geleceğe dair atılacak en güzel adımlardan birisi yatırım yapmaktır. Yatırım yapmayı düşünen birinin öncelikli olarak tasarruflarını artırmayı ve ne amaçla yatırım yapacağını belirlemesi gerekir. Bu sayede hedefe yönelik adımlar atmak daha kolay olacaktır. Yatırım yapmayı amaçlıyorsanız yaşam standartlarınızı incelemeli ve sizi riske sokacak yatırımlardan uzak durmalısınız. Sizlere en doğru yatırımlar nelerdir sorusuna cevaplar sunarak yatırım konusunda daha kolay karar vermenizi sağlayacağız.

En doğru yatırımlar nelerdir

Günümüz koşullarında para kazanmak git gide zorlaşan bir durum olmakla birlikte, kazançlardan artırarak yatırım yapmak birçok kişi için neredeyse imkansız bir hal aldı. Kazançlarını değerlendirmek isteyenler için en önemli konulardan birisi doğru yatırım yapmaktır. Özellikle de zor şartlarda kazanılan birikimlerin nereye yatırılacağı, yapılan yatırımın ne kadar kar sağlayacağı önemli bir konu. Bu noktada yapılması gereken en önemli şey ise birikimlerinize değer katacak bir yatırım yöntemine karar vermektir.

Yatırım yapmak için ekonomi uzmanı olmaya gerek yok. Başarılı bir yatırım için günümüz koşullarında en doğru yatırım standartlarını takip etmek gerekir.

Birikimlerinizi değerlendirebileceğiniz bazı yatırım alanları şunlardır;

  • Yatırım Fonları (Aracı Kurumlar)
  • Mevduat Hesabı Açtırmak (Faiz)
  • Altın Hesabı Açtırmak
  • Borsada Yatırım (Hisse Senedi)
  • Bireysel Emeklilik
  • Gayrimenkul Yatırımı

En Karlı Yatırımlar Nelerdir?

Para kazanmak, kazançlardan bir kısmı ile yatırım yapmak ve geleceğe dair kar sağlamak birçok kişinin amaçlarındandır. En karlı yatırımlar nelerdir sorusu bu noktada kazançlarından kar etmek isteyenler için büyük önem taşır.

Yaşam standartlarının zorlaştığı ve birikim yapmanın çoğu birey için imkansızlaştığı bir çağda bulunmaktayız. Bu noktada herkes için öncelikli hedef kar sağlamak oluyor. Siz de birikimlerinizi riski az ve karlı bir yatırım aracına yöneltmek istiyorsanız önerilerimizi dikkate alabilirsiniz.

Bütçenize ve hedeflerinize göre tercih edebileceğiniz en karlı yatırımlardan bazıları şunlardır;

Yatırım Fonları

Yatırım yapma işinde bilginiz yoksa yatırım fonları büyük avantaj sağlar. Yatırım fonlarını yöneten aracı kurumlar profesyonel bir sistem uygulayarak en karlı yatırımları sizin için seçer. Bunu yapmak için de uzman ekiplerle çalışır. Sizin buna imkanınız olmadığı için belirli bir komisyon karşılığında yatırım fonlarından destek alabilirsiniz.

Yatırım fonlarına başvururken dikkat etmeniz gereken şey yaptığınız sözleşmedir. Aracı kurumlar genellikle kar garantisi vermez. Burada güvenilir aracı kurum seçimi önemlidir. Sonuçta paranızı birilerine teslim ediyorsunuz ve bu kişilerin işin ehli profesyoneller olduğundan emin olmanız gerekir.

Faiz Hesabı

Bankaların faiz hesapları son yıllarda birçok kişinin yararlandığı yatırım araçlarından birisi oluyor. Özellikle yüklü miktarda birikiminiz varsa ve uzun vadede karlı bir yatırım düşünüyorsanız faiz hesabı açtırabilirsiniz. Bu şekilde yapacağınız yatırım için belirli bir süreyi göze almanız gerekecektir.

Faiz yani mevduat hesabı açacaksanız enflasyonu göz önünde bulundurmanız gerekir. Yatırımdan faiz geliri elde ederken bir yandan da enflasyon nedeniyle paranız değer kaybedecektir. Bu nedenle aldığınız getirinin enflasyondan büyük olmasına dikkat etmek zorundasınız.

Faizsiz yatırım yapmak isteyenler için faizsiz yatırım yöntemleri adlı yazıyı daha önce hazırlamıştık. Buradan da faydalanabilirsiniz.

Altın Hesabı

Uzun vadeli yatırım araçlarından birisi olan altın hesabı kısa vade için tercih edilmez. Ancak kafam rahat etsin ve birikimlerim erimesin diyorsanız bankada altın hesabı açarak düzenli olarak birikim yapabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken şey altın hesabınıza yatırdığınız altını bozmamaktır.

Altın hesabının temel mantığı enflasyona karşı yani paranın değer kaybına karşı uzun vadede kendini sağlama almaktır. Finansal kurumlara güvenmiyorsanız bir miktar fiziki altını da yanınızda muhafaza etmeyi deneyebilirsiniz. Altının değerli maden olarak çok tercih edilmesinin nedeni hızlı bir şekilde nakit karşılığında satılabilmesidir.

Gayrimenkul

Geçmişten günümüze belki de en fazla tercih edilen yatırım araçlarının başında gelen gayrimenkul alım-satımı özellikle son yıllarda değer kazanan bir yatırım aracıdır. Burada dikkat etmeniz gereken nokta yatırımınızı yapacağınız gayrimenkulü doğru seçmenizdir.

Banka faizleri yüksek olduğunda ipotekli satışlar azalır. Bu da emlak piyasasına olumsuz etki eder. Ancak nakit paranız varsa eğer düşen emlak piyasasından değerlenmeye müsait yerlerden arsa veya ev alabilirsiniz. Fakat bu konuda ya uzman olmak ya da uzmanlardan destek almak gerek. Çünkü bu tür konuların bir garantisi yoktur.

Borsada Yatırım Yapmak

Borsa, yatırımcılar sayesinde iş dünyasına sermaye aktarılmasını sağlayan bir araçtır. Borsada yatırım yaptığınız zaman iş dünyasına para yatırmış olursunuz. Borsada uzun ve kısa vadeli yatırımlar yapabilirsiniz.

Kısa vadeli borsa yatırımları hangi hissenin değer kazanacağını analiz ile tahmin etmekle mümkün olur. Bunun için bu işi iyi biliyor olmak ya da uzmanları takip etmek gerekir. Kısa vadeli hisse senedi hem kazançlı hem de riskli bir alandır.

Uzun dönem yatırımlarınızı borsa ile değerlendirmek istiyorsanız güvenilir bulduğunuz ve sürekli gelişeceğini umduğunuz firmaların hisse senetlerinden elinize para geçtikçe alabilirsiniz. Bu şekilde uzun vadeli yatırım yapabilirsiniz.

Söz konusu tasarruf ve yatırımsa karar alma sürecinde dikkatli davranmak gerekir. Nihayetinde yatırım araçlarının birçoğu risk içeren sektörlerdir. En karlı yatırım araçları arasından sizin için en az risk taşıyan alana yönelmenizde fayda vardır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir