Nemlendiriciler Gerçekten İşe Yarıyor mu?

Nemlendiriciler, cilde sürülen farklı kokularda olabilen krem ya da solüsyon şeklinde maddelerdir. İşe yarayıp yaramadığı konusunda farklı görüşler olsa da birçok insan yaygın olarak kullanıyor. Kozmetik mağazalarında da satıldığı için yararlı mı zararlı mı olduğu konusunda insanlar şüpheye düşebiliyor haliyle. Ancak yapılan bilimsel çalışmaların birçoğu göstermiş ki iyi nemlendiriciler kesinlikle işe yarıyorlar. Burada önemli olan nokta kişinin kendine uygun olanını bulması. Cildin yağlı ya da kuru olmasına göre ya da kişinin alerjik alt yapısına göre değişiyor doğru seçim. Egzema gibi deri hastalığı olan bireylerin daha dikkatli olması gerekiyor ve hatta mümkünse kendilerine uygun olanı bir doktor yardımıyla bulmaları gerekiyor. Çünkü kremin ya da solüsyonun içerisindeki bazı kimyasallar hastalığı olan kişilere iyi gelmeyebiliyor.

Nemlendiriciler

Aslında bu maddelerin çalışma prensibi oldukça basit. Birçoğu yağ bazlı olduğu için suyu tutucu görev yapıyor. Bu şekilde cildi enfeksiyonlara karşı koruyan ve hava almasını sağlayan bir bariyer oluşturuyor. Ancak belirtmekte fayda var ki cildi nemlendirmek için yapılması gereken en önemli şey yeterince su içmek. Çünkü cildimiz ihtiyacı olduğu asıl nemi bu yolla sağlıyor. Yağlı cildi olan bireylerin su bazlı, kuru cildi olanların ise yağ bazlı kremleri tercih etmesi gerekiyor. Nemlendiriciler ayrıca cildi güneşten koruyarak nemli kalmasını sağlıyor kurumayı ve yaşlanmayı da önlüyor. Aynı zamanda özellikle kadınlarda makyaj malzemelerinin ciltte yarattığı zararları da dengeleyici bir etkisi var.

Nemlendiriciler tam olarak etkili olabilmesi için her gün düzenli kullanıma ihtiyaç duyuyor. Kendinize uygun olanı ve iyi geleni belirledikten sonra alışkanlık haline getirdiğinizde maksimum faydayı sağlıyor. Yeni aldığınız bir nemlendiricinin yararlı ya da zararlı etkisini görebilmeniz için en az 4 hafta kullanmanız gerekiyor. Cilt sağlığı vücudumuzun her bölgesinin sağlığı gibi çok önemli. Cildimizi sağlıklı tutmak ve korumak için de sağlıklı beslenmek, cildimizin ihtiyaç duyduğu vitaminleri almak, yeterince su içmek ve uyku düzenimize dikkat etmek çok önemli. Bütün bunların yanında iyi bir krem ya da solüsyon kullanmak cildimizi nemlendirmek için yeterli olacaktır.

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir