Nasıl Para Biriktirilir?

Tasarruf etmek çoğumuzun istediği, ancak uygulamakta sorun yaşadığı durumlardan biridir. Günümüz koşullarında ufak tefek harcamalardan kısarak bir köşeye birikim yapmayı kim istemez ki? Her ne kadar son dönemlerde ülkemizdeki koşulları göz önüne alarak bunun zor olduğu düşünülse de kimi içtiği kahvesinden, kimi ise vazgeçemediği sigarasından vazgeçerek birikim yapmayı başarıyor. Siz de nasıl para biriktirilir diyenlerdenseniz sunacağımız önerileri uygulayabilirsiniz.

Para biriktirme konusunda önerilere geçmeden önce kendinize hedef koymanızı tavsiye ederiz. Biriktirmek istediğiniz miktar küçük mü, yoksa daha büyük birikimler yapmayı mı hedefliyorsunuz? Kendinize bir hedef koyarsanız amaca ulaşmak için nelerden fedakarlık yapmanız gerektiğine de daha kolay karar verebilirsiniz. Özellikle de sizlere sunacağımız yöntemleri dikkate alarak uzun vadede azımsanmayacak birikimler yapmayı başarmanız mümkün.

Para Biriktirme Yöntemleri

Çoğu kişi birikim yapacak kadar parasının olmadığını düşünüyor. Sırf bu nedenden dolayı da harcamalarını kısıtlamak yerine daha fazla borcun altına giriyor. Oysaki birikim yapmak için bir köşeye her gün büyük meblağlar koymaya gerek yok. Sizin şartlarınıza göre ne kadar birikim yapabilirseniz ve birikim sürecinizi ne kadar uzun vadeye yayarsanız o kadar başarılı olacaksınız. İşte sizlere en pratik para biriktirme yöntemleri ve dikkat etmeniz gerekenler;

  • Kendinize hedef belirlediyseniz sıra geldi kazancınıza ve harcadığınız giderlere. Dilerseniz gelir ve giderlerinizi not tutarak harcamalarınızı daha net bir şekilde inceleyebilirsiniz. Bu listedeki keyfi harcamaları işaretleyerek bunlara yapacağınız harcamaları birikim için ayırabilirsiniz. Örneğin; 200 liralık bir kazak almak yerine daha uygun fiyatlarda 100 TL’lik bir kazak kullanmakla bir şey kaybetmezsiniz. Hatta 100 TL’lik kısım sizin için güzel bir birikim olacaktır.
  • Birikimin azı, çoğu yoktur. Demir paraları önemseyen sayısız insan görmekteyiz. Oysaki önemsemediğiniz bozuk paraları biriktirerek bir yıl sonra ne kadar birikim yaptığınızı incelerseniz tahminlerinizin ötesinde bir başarı kazandığınızı göreceksiniz.
  • Borçlarınızdan kurtulmadığınız sürece birikim yapmanız mümkün olmayacaktır. Öncelikle kredi kartı ya da diğer özel borçlarınızı kapatmaya çalışın. Borçlarınız kapandığında birikim yapacak miktarın da arttığını fark edeceksiniz.
  • Kredi kartı kullanmayarak daha düzenli bir bütçeye sahip olabilirsiniz. Kredi kartlarının çoğunlukla para tuzağı olduğunu söylesek hiç de yanlış olmaz. Bezdiren faizler, hazırdaki para nedeniyle yapılan gereksiz harcamalar ve ödemekte zorlanıldığı vakit yaşanan problemleri hiç saymayalım. Kredi kartı kullanmak yerine cebinizdeki paraya harcama yapmak gereksiz masraflardan kurtulmanızı ve faizlere ödeyeceğiniz para ile birikim yapmanızı sağlayacaktır.
  • Para biriktirme yolları arasında bir diğer öneri ise vadeli hesap açtırmaktır. Özellikle de yaptığınız birikimleri en ufak bir ihtiyaçta dahi harcamaya yanaşanlardansanız vade sayesinde paranızı hesaptan çekmekten kaçınabilirsiniz.
  • Ufak gibi gördüğünüz gereksiz harcamalardan kurtulun. Sigara kullanmayı bırakarak yılda en az 3000-5000 TL arasında bir birikiminiz olacağını biliyorsunuz değil mi? Peki neden sağlığınızdan ve belki de zevk amaçlı kullanımlarınızdan ödün veresiniz ki?
  • Alışveriş tutkunları için de indirimler ve kampanyaları beklemenin para biriktirme konusunda faydaları olduğunu belirtebiliriz. 100 TL’ye alacağınız bir parfümü indirimleri bekleyerek yarı fiyatına almak ve kalan miktarı birikim yapmak son derece mantıklı.

Hayatta kendinize hedefler koyduğunuz sürece başaramayacağınız bir şey yoktur. Bilhassa da para biriktirme önerileri sunduğumuz bu yazıyı da dikkate alarak kendiniz için yeni yatırım kararları almanızı tavsiye ederiz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir