İhracat Çorap Satmak İstiyorum

Girişimcilik söz konusu olduğunda iş fikirleri konusunda son derece gelişmiş bir ülkeyiz. Öyle ki sermaye ihtiyacı dahi duyulmadan yapılabilecek işler mevcut. Ülkemizde son yıllarda yurt dışına çorap satışı git gide artış gösteren iş dalları arasında yer alıyor. İhracat çorap satmak istiyorum diyenlerdenseniz bu konu hakkında detaylı bilgiler sunacağımız yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

İhracat çorap satmak istiyorum

Türkiye çorap ihracatında önemli ülkeler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Çin’den sonra ikinci çorap ihracatı yapan önemli ülke konumunda olmamız girişimciler içinde yeni bir kapı açıyor. Söz konusu ihracat olduğunda belirli prosedürleri uygulamak gerekiyor. Çorap ihracatı yapabilmek için de yine bu prosedürleri yerine getirmek şart. Bu nedenle çorap ihracatı düşünenlerin izlemesi gereken işlemlerden bahsedeceğiz.

İhracat yapmak istiyorsanız ve çorap sektörünü seçtiyseniz ya üretici olmanız ya da büyük bir firma ile anlaşmanız gerekmekte. Lojistik aşamasına geçmeden evvel üretim aşamasında gerekli olan işlemleri tamamlamalısınız. İhracat aşaması içinse bahsedeceğimiz yasal uygulamaları yerine getirmelisiniz.

Çorap İhracatını Nasıl Yapabilirim?

Yurtdışına mal ihraç etmek için gerekli mevzuat hükümlerine uyum sağlamak şarttır. Eğer ihracatı kendi firmanız üzerinden yapacaksanız bir firmaya sahip olmanız ve İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği’ne üye olmanız önemli bir şarttır.

Bununla birlikte iki ülke arasında geçerli olacak mevzuatı uygulamak da önemlidir. Çorap ihracatı nasıl yapılır diyorsanız izlemeniz gereken en önemli adımlar ise şunlardır;

  • Kendi şirketiniz üzerinden ihracat yapacaksanız ve şirketiniz yoksa bir şirket açmak
  • İhracatçı Birliğine üye olmak
  • Gümrük işlemleri için gümrük müşavirliği firmanıza vekalet vermek
  • Müşteriye teklif için proforma fatura sunmak
  • Teklif kabul edilirse ödemeyi alıp ihracat faturası kesmek
  • Malın taşınması için deniz, kara ya da hava navlunu organize etmek
  • Eğer bu işte yeterince tecrübeniz yoksa uluslararası taşıma firmalarıyla anlaşmak
  • Ürünleri yükleyip göndermek
  • İhracat beyannamesi ve çeki listesi, menşe belgesi, commercial invoice (ticari fatura) gibi belgeleri düzenlemek

İhracat beyannameniz gümrükçünüz tarafından hazırlanır ve beyannameniz kapatılır. Malın karşı taraftan alınması için taşıma yapan firma da size taşıma belgesi ya da konşimento verir.

Eğer ihracatla ilgili hiç tecrübeniz yoksa bu süreçler size ilk başta karmaşık gelecektir ancak zamanla tecrübe kazanınca bazı şeyler kolaylaşacaktır. Önemli olan doğru maliyeti ayarlayıp güvenilir müşteri bulmaktır.

Bilmeniz Gereken Diğer Bilgiler

Öncelikle bu işi yapmak istiyorsanız hem çorap işini hem de ihracat işini bilmeniz size çok şey kazandıracaktır. Daha önce yurt dışına ihracat nasıl yapılır yazısında da genel bilgiler vermiştik. Okumanızı öneririz.

İhracat ile ilgili işlemlerle belgelerin kontrolü Gümrük işlemlerinin tamamlanması sırasında sağlanmaktadır. Özellikle müşteri ile anlaşma sırasında hazırlanan proforma faturanın eksiksiz düzenlenmesi gerekir. Anlaşma şartlarını belirleyen bu faturada ürüne ve teslimata dair tüm detaylar belirtilmelidir.

Son yıllarda ülkemizin ihracat oranlarına bakıldığında en fazla tercih edilen sektörlerden birisi de çorap ihracatıdır. Çorap ihracatında önemli ülkeler arasında yer almamız girişimcileri bu yönde cesaretlendirmektedir. Siz de bu sektöre katılmayı düşünüyorsanız ilk aşamada büyük fabrikalar ile anlaşarak ürünü fabrikadan tedarik edebilir, yurt dışına ihracat kısmında ise kendi markanızı temsil edebilirsiniz.

Çorap ihracatı yapmak için büyük bir sermaye şart değildir. Ancak işi iyi bilmek çok önemlidir. Eğer tecrübe kazanmak istiyorsanız küçükten başlayarak işleri büyütebilirsiniz. Bu alanda kendini geliştirmiş olan şirketlerle görüşerek bayilik de alabilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir