Çocuğa Ders Çalışma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Ebeveynlerin ve öğretmenlerin en fazla sorun yaşadığı konulardan birisi çocuğa ders çalışma alışkanlığı kazandırmaktır. Ders çalışmayı seven çocukların sayısı hayli az olmakla birlikte, çoğu çocuk için eğitim hayatı boyunca ders çalışmak adeta bir işkence gibidir. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki çoğu ebeveyn ders çalışma konusunda çocuğuna yanlış yaklaşmakta ve doğru olmayan yönlendirmeler ile başarısız sonuçlara ulaşmaktadır. Ders çalışmayı sevmeyen çocuğa öfkeyle yaklaşmak özellikle ebeveynlerin büyük hatalarından biridir. Peki çocuğa ders çalışma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Çocuğunuzu başarıya götürecek altın öneriler için yazımızı dikkatle okumanızı tavsiye ederiz.

Çocuklar ders çalışmayı genellikle başka şeylere kıyaslayarak daha cazip gelen seçeneğe yönelirler. Günümüzde yapılan bilimsel araştırmalar TV, bilgisayar, arkadaş ortamı, cep telefonu, sosyal medya ve sinemaya gitme gibi etkinlikler ders çalışmamanın en kritik etkileri arasında yer alır. Çocuğun beyni ders çalışarak sıkılmaya değil, saydığımız seçeneklerden birini tercih ederek haz almaya yönelmektedir. Haliyle de bu durum ebeveynleri öfkelendirerek ders çalışmayan çocuğa sert çıkışlara neden olabilmektedir. Öncelikle anlaşılması gereken konu çocuğun ders çalışmaktan kaçınmasının suç olmadığı, ve beynin tamamen mutluluk veren durumlara yöneldiğidir.

Çocuğa Ders Çalışma Alışkanlığı Kazandırma Yolları

Çocuğa ders çalışma alışkanlığı kazandırmak için yapılması gerekenleri şöyle sıralayabiliriz:

Psikolojik Bağ Kurun

Çocuğunuzu istediğiniz şeye yöneltebilmeniz için öncelikle onunla psikolojik bir bağ kurmanız gerekir. Unutmayın ki bu süreçte amaç çocuğun saatlerce ders çalışarak kendini hırpalaması değil. Çocuğa ders çalışma alışkanlığı kazandırma yolları arasında en önemlisi onu psikolojik açıdan rahatlatmaktır. Çocuğunuzdan 1 saat ders çalışmasını istemek yerine, ‘’Yarım saat ders çalış, yarım saat de istediğin aktiviteyi yapabilirsin’’ şeklinde bir yaklaşım sunabilirsiniz. Çocuğunuza tanıdığınız aktivite süresinde TV ya da bilgisayar etkinlikleri değil, resim ya da kitap okuma gibi etkinlikler gerçekleştirmesini isteyebilirsiniz.

Motive Edin

Belirlediğiniz sürenin üzerine çıktığında çocuğunuzu motive edin. Sevdiği bir pastayı, sevdiği bir aktiviteyi ya da başarı kazandığında istediği bir eşyayı ödül olarak ona verebilirsiniz. Yalnız bu konuda çok fazla bonkör davranmamaya çalışın. Aksi halde çocuğunuz ders çalışmayı sadece sizden bir şeyler koparmak için kullanmaya başlayabilir.

Çalışma Ortamına Dikkat Edin

Çocuklar için ders çalışmamaya bahane aramak en kolay seçimdir. Bunun içinde genellikle dikkati çevreye odaklamayı seçerler. Bahane üretmelerini engellemek için ders çalışma ortamını iyi seçmelisiniz. Çalışma odası, masa düzeni ve hatta ders çalışmaya engel unsurları gözden geçirerek her detayı siz kontrol etmelisiniz. Çalışma ortamını sade tutarak çocuğun sadece derse odaklanmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca sürekli aynı ortamda çalışmaktan sıkılmaması için oda değişimi de yaptırabilirsiniz.

Destek Olun

Kimi zamanlarda ödevini yapması için ya da herhangi bir aktiveyi gerçekleştirmesi için onun yanında olabilirsiniz. Her zaman olmasa da zor ödevlerinde çocuğunuza destek olarak ders çalışmayı daha zevkli hale getirmesini sağlayabilirsiniz. Çocuğa ders çalışma alışkanlığı kazandırma aşamasında sizin de fedakar olmanız gerektiğini unutmayın.

Çocuğa destek olmadan bütün sorumluluğu kendisinin almasını beklemek ebeveynlerin yaptığı en önemli hatalardan biridir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir